«Կասպերսկի». Բացահայտվել են Telegram-ում կրիպտոարժույթների և օգտահաշիվների գողության նոր սխեմայի մանրամասները
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները ռուսալեզու օգտատերերից Telegram-ի օգտահաշիվների և կրիպտոարժույթի գողության սխեմա են հայտնաբերել: Օգտագործելով ֆիշինգային բոտ՝ չարագործները գրոհում են թվային ակտիվների սեփականատերերին, որոնք մեսենջերում կատարում են P2P առևտրի գործարքներ (առևտրի մի տեսակ, որի դեպքում օգտատերերը գործարքներ են կատարում ուղղակիորեն, առանց միջնորդների): Ընկերությունն արդեն մի քանի նման կեղծ բոտեր է հայտնաբերել։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության հաղորդմամբ, «Կասպերսկի»-ի տվյալներով՝ չարագործները փնտրում են օգտատերերի, ովքեր ցանկանում են Telegram-ի միջոցով P2P առևտրի շրջանակներում գործարքներ կատարել կրիպտոարժույթով, և նրանց հետ կապի մեջ են մտնում գործարքի իրականացման պատրվակով։ Բայց ամենասկզբում պոտենցիալ զոհին հայտնում են, որ անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու և կարգավորողների պահանջները պահպանելու համար իբր անհրաժեշտ է անցնել KYC ստուգում (ֆինանսական գործարքներ կատարելիս ինքնությունը հաստատելու կարգ), հակառակ դեպքում կրիպտոդրամապանակը կսառեցվի: Դա առաջարկում են անել «նույնականացման» հատուկ ծառայության միջոցով, որի հղումն ուղարկում են խարդախները: Իրականում այս կերպ նրանք մարդուն խաբեությամբ բերում են ֆիշինգային բոտ:
Հենց կրիպտոարժույթ ունեցողն անցնում է բնորոշ անվանումով Telegram բոտ (օրինակ՝ Wallet KYC), նրան առաջարկում են մուտք գործել իր Telegram հաշվի միջոցով: Դա անելու համար խնդրում են անջատել երկգործոն նույնականացումը մեսենջերում և հաստատել այդ գործողությունը՝ սեղմելով համապատասխան կոճակը: Հետո պետք է հաղորդել Telegram մուտքի իրավազորման կոդը, որը կգա պաշտոնական ծառայությունից: Գործնականում այս ամենն անհրաժեշտ է, որպեսզի գողանան զոհի մեսենջերի օգտահաշիվը և հնարավորություն ստանան նրա անունից P2P գործարքներ կատարել։ Telegram-ում անձի օգտահաշվի միջոցով խարդախները հասանելիություն են ստանում նրա Telegram Wallet կրիպտոարժույթի դրամապանակին: Արդյունքում առաջանում է ոչ միայն օգտահաշվին հասանելիությունը, այլև կրիպտոարժույթ կորցնելու ռիսկ։
«Համոզիչ լինելու համար չարագործները հաճախ վկայակոչում են օրենսդրության պահանջները՝ իրական և հորինված։ Օգտատերերը պետք է վերստուգեն տեղեկատվությունը նախքան զրուցակցի առաջարկին արձագանքելը: Բացի այդ, ամեն դեպքում, անկախ լեգենդից, մարդուն պետք է զգաստացնի երկգործոն նույնականացումն անջատելու և մուտքի իրավազորման համար մեկանգամյա կոդը հայտնելու խնդրանքը. դա խարդախության ակնհայտ նշան է»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության բովանդակության ավագ վերլուծաբան Օլգա Սվիստունովան:
«Կասպերսկի»-ի մասնագետները խորհուրդ են տալիս.
• քննադատաբար վերաբերվել ինտերնետի ցանկացած տեղեկատվության, հատկապես, եթե այն վերաբերում է ֆինանսական գործարքներին.
• բաց աղբյուրներում փնտրել առաջարկվող ծառայությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն, ուշադիր կարդալ օգտատերերի արձագանքները. եթե չի հաջողվում գտնել որևէ տվյալ, ավելի լավ է ռիսկի չդիմել.
• օգտագործել երկգործոն նույնականացում և ոչ մեկին չհայտնել Telegram և այլ հավելվածներ մուտքի իրավազորման մեկանգամյա կոդերը.
• տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում, ինչպիսին է Kaspersky Premium-ը, որը կզգուշացնի ֆիշինգի և սկամ-ռեսուրսներ անցման փորձի դեպքում:

«Лаборатория Касперского» раскрыла детали новой схемы кражи криптовалюты и аккаунтов в Telegram
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили схему кражи Telegram-аккаунтов и криптовалюты у русскоязычных пользователей. Используя фишинговый бот, злоумышленники атакуют владельцев цифровых активов, которые совершают сделки по P2P-торговле (вид торговли, при котором пользователи совершают сделки напрямую, без посредников) внутри мессенджера. Компания обнаружила уже несколько таких фальшивых ботов.
По её данным, злоумышленники ищут пользователей, которые хотят совершить сделки с криптовалютой в рамках P2P-трейдинга через Telegram, и выходят с ними на связь — под предлогом осуществления транзакции. Однако в самом начале потенциальной жертве сообщают, что для повышения уровня безопасности и соблюдения требований регуляторов якобы необходимо пройти KYC-верификацию (процедура подтверждения личности при совершении финансовых операций), иначе криптокошелёк будет заморожен. Сделать это предлагают через специальный сервис для «авторизации», на который мошенники присылают ссылку. На самом деле таким образом они заманивают человека в фишинговый бот.
Как только владелец криптовалюты переходит в Telegram-бот с характерным названием (например, Wallet KYC), ему предлагают авторизоваться через свой Telegram-аккаунт. Для этого просят отключить двухфакторную аутентификацию в мессенджере и подтвердить это действие, нажав соответствующую кнопку. После нужно сообщить код для авторизации в Telegram, который придёт от официального сервиса. На деле всё это необходимо, чтобы украсть аккаунт жертвы в мессенджере и получить возможность совершать P2P-сделки от её имени. Через аккаунт человека в Telegram мошенники получают доступ к его криптовалютному кошельку Telegram Wallet. В результате появляется риск потерять не только доступ к учётной записи, но и криптовалюту.
«Для убедительности злоумышленники нередко ссылаются на требования законодательства — настоящие и выдуманные. Пользователям следует перепроверять информацию, прежде чем реагировать на предложение собеседника. К тому же в любом случае, вне зависимости от легенды, человека должна насторожить просьба отключить двухфакторную аутентификацию и сообщить одноразовый код для авторизации — это явный признак мошенничества», — комментирует Ольга Свистунова, старший контент-аналитик «Лаборатории Касперского».
Специалисты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
• критически относиться к любой информации в интернете, особенно если она касается финансовых операций;
• искать сведения о предлагаемых сервисах в открытых источниках, внимательно читать отзывы пользователей. Если не удаётся найти никаких данных, лучше не рисковать;
• использовать двухфакторную аутентификацию и никому не сообщать одноразовые коды для авторизации в Telegram и других приложениях;
• установить надёжное защитное решение, такое как Kaspersky Premium, которое предупредит в случае попытки перехода на фишинговые и скам-ресурсы.