Խաղաղության պայմանագիրը կբացի մեծ հնարավորություններ ու չպետք է դրանք բաց թողնել. Սամանթա Փաուեր
«Խաղաղության պայմանագիրը կբացի լուրջ հնարավորություններ Հայաստանի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար»,- Երևանում ասուլիսում ասաց ԱՄՆ-ի Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) կառավարիչ Սամանթա Փաուերը։
Նա նշեց, որ Հայաստանի տնտեսությունն արդեն իսկ դրական հետագծով է ընթացել, բայց որպեսզի հայ ժողովուրդը կարողանա տարածաշրջանում ավելի շատ առևտուր անել, սահմանները բացվեն ապրանքների համար և մարդիկ կարողանան ազատորեն տեղաշարժվել, դա կլինի զգալի, դրական տեղաշարժ, որը մեծ հնարավորություններ կբերի իր հետ։
«Բնականաբար, առկա չլուծված խնդիրները խիստ բարդ են, զգայուն երկու երկրների կառավարությունների, ժողովրդների համար։ ԱՄՆ տեսանկյունից մի բան միանշանակ է՝ կողմերը պետք է հաշվի առնեն բացվելիք հնարավորությունները, որ այդ հնարավորություններն այնքան կարևոր են, որ չի կարելի դրանք բաց թողնել»,- ասաց նա։
Փաուերը տեղեկացրեց, որ այս պահին կամ մի քանի ժամից Վաշինգտոնում անցկացվելու է եռակողմ հանդիպում պետքարտուղար ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի գլխավորությամբ և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտգործնախարարների մասնակցությամբ։
«Բլինքենը կողմերին հաղորդելու է հետևյալ ուղերձը․ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ են խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը, կողմերն անցել են անհավանական մեծ ճանապարհ, եթե համեմատենք ու մտածենք, թե ինչ կետի վրա էին մեկ տարի առաջ»։

Саманта Пауэр: Мирный договор откроет большие возможности для народов Армении и Азербайджана
Мирный договор откроет большие возможности для народов Армении и Азербайджана, это действительно серьезные и взаимосвязанные возможности. Соответствующее заявление на пресс-конференции в Ереване 10 июля сделала руководитель Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр.
По ее словам, экономика Армении уже идет по положительному пути, но для того, чтобы армянский народ мог больше торговать в регионе, границы должны быть открыты для товаров, люди должны иметь возможность свободно передвигаться.
Как она отметила, это будет значительный, позитивный сдвиг, который принесет с собой большие возможности.
«Естественно, нерешенные вопросы очень сложны, некоторые из них чрезвычайно чувствительны для правительств и народов обеих стран, но с точки зрения США ясно, что стороны осознают, что открывающиеся возможности нельзя упускать», – сказала Пауэр.
Пауэр сообщила, что в данный момент или через несколько часов в Вашингтоне состоится трехсторонняя встреча с участием госсекретаря США Энтони Блинкена, министров иностранных дел Армении и Азербайджана.
«Блинкен передаст сторонам следующее послание: Армения и Азербайджан очень близки к подписанию мирного договора, они действительно прошли большой путь, если сравнить и подумать, в какой точке они находились год назад», – указала Пауэр.