Ֆրանսիայի լեգենդ Պետին Մբապեին անհաջողակ է անվանել Եվրո-2024-ում ցուցաբերած խաղի համար
Ֆրանսիայի հավաքականի աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Էմանուել Պետին քննադատել է հարձակվող Կիլիան Մբապեին՝ Եվրո-2024-ում ցուցադրած խաղի համար:
«Ինձ համար Մբապեն միանշանակ լավ ավագ չէ: Մի՞թե կապիտանի դերը մատնանշելն է իր թիմակիցների թերությունները: Բայց Կիլիանը նույնիսկ դրանում լավ չէր: Նրա դիմակի կամ կոտրված քթի շուրջ այս ամբողջ աղմուկը.: Արդյո՞ք Մբապեն առաջինն է, ով խաղում է կոտրված քթով։ Նա չի ցուցադրել առաջատարի որակներ ոչ դաշտում, ոչ էլ դրա սահմաններից դուրս:
Շատ լավ հիշում եմ նրա հայտարարությունները Եվրոպայի առաջնության մեկնարկից առաջ, որտեղ նա ասում էր. «Ինձ ավելի շատ մտահոգում է իմ մտավոր ուժը, քան ֆիզիկական աշխատանքը»:
Բայց հոգեպես ձախողվեց, ֆիզիկապես ձախողվեց, որպես կապիտան լիակատար ձախողում էր։ Ինձ համար Մբապեն արժանի չէ ազգային հավաքականում ավագի թևկապին»,- sport.ru-ի հաղորդմամբ, Պետիի խոսքերն է մեջբերում RMC Sport-ը։
Ֆրանսիայի հավաքականը Եվրո-2024-ի կիսաեզրափակչում 1։2 հաշվով պարտվել է Իսպանիային և ավարտել իր մասնակցությունը մրցաշարին։ Գերմանիայում ընթացող Եվրոպայի առաջնությունում Կիլիան Մբապեն հինգ խաղում դարձել է մեկ գոլի (11 մետրանոց) և մեկ գոլային փոխանցման հեղինակ։

Легенда сборной Франции Пети назвал Мбаппе неудачником за игру на Евро-2024
Чемпион мира и Европы в составе сборной Франции Эммануэль Пети раскритиковал нападающего "трёхцветных" Килиана Мбаппе за его игру на Евро-2024
"Для меня Мбаппе точно не является хорошим капитаном. Разве роль капитана заключается в том, чтобы указывать на недостатки своих партнёров? Но Килиан не был хорош даже в этом. Вся эта суета вокруг его маски или сломанного носа... Какая нам разница! Мбаппе далеко не первый, кто играет со сломанным носом. Он не показал лидерских качеств ни на поле, ни за его пределами.
Я отлично помню его заявления перед началом чемпионата Европы, где он сказал: "Меня больше волнует моя психологическая сила, чем мои физические показатели". Но морально он потерпел неудачу, физически он потерпел неудачу, в роли капитана он был полным неудачником. Для меня Мбаппе недостоин капитанской повязки в сборной", — приводит слова Пети RMC Sport.
Как напоминает Sport.ru, сборная Франции в полуфинале Евро-2024 со счётом 1:2 проиграла Испании и завершила выступление на турнире. Килиан Мбаппе за пять матче на чемпионате Европы в Германии стал автором одного гола (с пенальти) и одной результативной передачи.