Զnհվեցին, զոhվելուց հետո էլ մարմինները գերի մնացին. Արցախում հուղարկավորված զոhերի հարազատները կառավարության մոտ են
Արցախի Հանապետությունում 2023 թվականի սեպտեմբերյան ռազմական գործողությունների ժամանակ զոհերի հարազատները հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ, պահանջում են՝ Ստեփանակերտում հուղարկավորված իրենց հարազատների արտաշիրմում անել և տեղափոխել Հայաստան:
«Տղաս՝ Արթուր Արզումանյանը զոհվել է 2023 թվականաի սեպտեմբերի 19-ին։ Խնդրում ենք, պահանջում ենք արտաշիրիմում անեն ու մեր երեխաներին բերենք Հայաստան, որ գոնե մի ծաղիկ դնենք շիրիմներին։
Դիմել ենք Հայաստանի, Արցախի կառավարություններին, Կարմիր խաչին՝ անարդյունք։
Մնում է գնամ Գորիս, խնդրեմ սահմանը բացեն, փողով է, ինչով է, թուրքին խնդրեմ, թողնեն իմ երեխային բերել Հայաստան։ Վերջին հույսս դա է, եթե այստեղ պետություն չկա»,- ասաց Բորիկ Արզումանյանը։
Ակցիայի մասնակից Բելլա Գալստայանը՝ Սասուն և Դավիթ Ավանեսյանների քույրն ասաց, որ մի քանի անգամ դիմել էին Արցախի նախկին պաշտոնյաներին, ասել էին՝ ադրբեջանական կողմի հետ համաձայնության են եկել, արտաշիրիմում արվի ու տեղափոխվեն մարմրինները, բայց օրվա ավարտին չեղարկվել է։
«Պատճառ չեն նշել, ասացին ադրբեջանական կողմը չեղարկել է։ Խնդրում ենք, աղաչում ենք Հայաստանի իշխանությանը՝ տեղափոխել մեր հարազատների մարմինները։ Զոհվեցին, զոհվելուց հետո մարմինները գերի մնացին, գոնե մարմինները կարողանանք տեղափոխել։ Ախր երկու օրվա հուղարկավորված մարմինը թողեցինք անտեր»,- ասաց արցախցի կինը։
Նա պատմեց, որ եղբայրներից Սասուն Ավանեսյանն է հուղարկավաված Ստեփանակերտում, իսկ Դավիթը Հայաստանում է հուղարկավորված, քանի որ վիրավորվել էր Ստեփանակերտի մոտ բենզինի պահեստի պայթյունի ժամանակ, տեղափոխվել էր Հայաստան, որտեղ էլ մահացել է։

Families of Artsakh victims demand government efforts to move their bodies to Armenia
Families of those killed in the September 2023 hostilities in Artsakh (Nagorno-Karabakh) gathered outside the Armenian government on Thursday, demanding efforts to exhume their remains and to transfer them from Stepanakert to Armenia.
One of them, Borik Arzumanyan, whose son Artur was killed on 19 September 2023, said the Armenian and Artsakh governments as well as the ICRC had not responded to their requests for the exhumation of their children's bodies.
“If the government fails to take action, I will have to go to Goris, cross the border and ask the Azeris to allow me to transfer my son’s body to Armenia,” the man added.
Bella Galstayan, the sister of Sasun and David Avanesyans, said former Artsakh officials had agreed with the Azerbaijani authorities on the exhumation and relocation of their relatives’ bodies, but the latter cancelled the deal, without giving any reason.
“We are imploring the Armenian government to help transfer the bodies of our relatives. They were killed, while their bodes remained captive,” she said.