ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության կազմում կանադացիների ներկայությունը վկայում է Հր.Կովկաս ՆԱՏՕ-ի սողացող ներթափանցման մասին. Գալուզին
Ռուսաստանը մտահոգված է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության ընդլայնմամբ, իսկ դրան Կանադայի ներկայացուցիչների մասնակցությունը վկայում է Հարավային Կովկաս ՆԱՏՕ-ի սողացող ներթափանցման մասին։ Ռիա Նովոստիին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Մենք բացասաբար ենք գնահատում Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեությունը, ինչի մասին բազմիցս ասվել է»,- ասել է նա։
Գալուզինի խոսքով, Եվրամիության խնդիրն է՝ փորձել ոտք դնել Հարավային Կովկաս՝ ի վնաս տարածաշրջանի պետությունների։ Նա նշել է, որ Մոսկվան նաև մտահոգված է, որ առաքելությունը ոչ միայն ընդլայնվում է Երևանի հավանությամբ, այլև սպառնում է ժամանակավորից դառնալ մշտական։
«Բացի այդ, ինչպես գիտեք, այս տարվա ապրիլին առաքելության անձնակազմում հայտնվել են Կանադայի ներկայացուցիչներ, ինչը դե ֆակտո նշանակում է ՆԱՏՕ-ի սողացող ներթափանցում Հարավային Կովկաս»,- ընդգծել է Գալուզինը։
ՌԴ փոխարտգործնախարարն ասել է, որ ԵՄ դիտորդների աշխատանքից շոշափելի արդյունք չի գրանցվել, օրինակ՝ նրանց ներկայությունը չի կանխել պարբերական սրացումները հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Սակայն առաքելությունը զեկույցներ է ուղարկում անմիջապես Բրյուսել և դրանք չի կիսում անգամ Հայաստանի հետ։
«Բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ արևմտականները հետախուզական տվյալներ են հավաքել ռուսական օբյեկտների, ինչպես նաև հարևան պետությունների վերաբերյալ»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, Մոսկվան մշտապես բարձրացնում է ԵՄ առաքելության թեման Երևանի և տարածաշրջանային այլ գործընկերների հետ շփումներում։
«Մենք շարունակում ենք համոզված լինել, որ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն կարող է ձեռք բերվել միայն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև 2020-2022 թվականներին ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների համապարփակ իրագործման հիման վրա»,- նշել է նա։

Замглавы МИД РФ: Есть все основания полагать, что миссия ЕС в Армении ведет сбор разведданных в отношении российских объектов
12:12 12/07/2024
Россия обеспокоена расширением деятельности миссии ЕС в Армении, а участие в ней представителей Канады говорит о ползучем проникновении НАТО на Южный Кавказ, заявил РИА Новости заместитель главы МИД Михаил Галузин.
«Негативно оцениваем деятельность миссии ЕС в Армении, о чем неоднократно говорили», – сказал он.
По мнению Галузина, задача Евросоюза состоит в том, чтобы попытаться закрепиться на Южном Кавказе в ущерб интересам традиционных партнеров и соседей государств региона — России, Ирана и Турции.
Беспокоит Москву и то, что миссия не только расширяется с одобрения Еревана, но и грозит превратиться из временной в постоянную, добавил замминистра.
«Кроме того, как известно, в апреле этого года в составе миссии появились канадские представители, что де-факто означает ползучее проникновение натовцев на Южный Кавказ», – подчеркнул Галузин.
Он отметил, что каких-либо осязаемых результатов работы наблюдателей от ЕС не заметно – так, их присутствие не предотвратило периодические обострения на армяно-азербайджанской границе. Однако отчеты миссия направляет непосредственно в Брюссель и не делится ими даже с Арменией.
«Есть все основания полагать, что западники ведут сбор разведданных в отношении российских объектов, а также всех соседних с Арменией государств», – подчеркнул замглавы МИД РФ.
По его словам, Москва постоянно поднимает тему миссии ЕС в контактах с Ереваном и другими региональными партнерами.
«По-прежнему убеждены, что добиться устойчивого мира на Южном Кавказе можно только на основе всестороннего выполнения комплекса трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении 2020-2022 годов», – заключил Галузин.