Վահե Հովհաննիսյան. Պատերազմը չդադարեցրած իշխանությունը կարո՞ղ է խաղաղություն բերել
«Իրանի նախկին արտգործնախարար Զարիֆի հուշերից մի հատվածի հրապարակայնացումը, ըստ որի՝ Հայաստանը մերժել է պատերազմը պատվաբեր եղանակով և մեզ ավելի ձեռնտու փուլում կանգնեցնելու իրանական առաջարկը, Հայաստանի ներքին մթնոլորտը փոխելու հսկայական պոտենցիալ ունի։ Մինչ այդ գիտեինք, որ Հայաստանը 44 օրյայի ժամանակ երկու անգամ էլ մերժել է ռուսական կողմի՝ պատերազմը դադարեցնելու առաջարկը։
Ստացվում է.
1.     Հայաստանի իշխանությունները պատերազմի ընթացքում մի քանի անգամ մերժել են պատերազմը կանգնեցնելու հնարավորությունը՝ իրենց վրա վերցնելով հազարավոր զոհերի, վիրավորների ու տարածքային կորուստների աննկարագրելի  բեռը։
2.     Այս թեզը դառնում է Հայաստանի ցանկացած քաղաքական ուժի և անհատի ընտրության առանցքային կետը։ Շրջանցել այս հարցադրումը պետք է դարձնել անհնար։ Անհնար է հանգիստ շարունակել քաղաքական և սովորական կյանքը, երբ տիրապետում ես նման ինֆորմացիայի։
Սա այն հարցն է, որը չունի վաղեմության ժամկետ, և սա պետք է դառնա ազգային օրակարգի առանցքային հարցերից մեկը՝ ինչո՞ւ են մերժվել պատերազմը դադարեցնելու առաջարկները։
Այս հարցը ծնում է նոր հարցեր՝ իսկ գուցե մեկ այլ ուժ թույլ չի՞ տվել պատերազմը շուտ դադարեցնել, իսկ գուցե եղել են ա՞յլ դրդապատճառներ։ Վերջապես, այս հարցը չի կարող սահմանափակվել մեկ հոգու պատասխանատվությամբ։ Կա անձանց մի շրջանակ, որը պատասխաններ պետք է տա։ Այդ շրջանակը ներառում է այդ ժամանակվա գործող արտգործնախարարին, այդ ժամանակվա ՀՀ նախագահին, որը հետագայում փախավ Հայաստանից (գուցե հենց ա՞յդ պատճառով), Անվտանգության Խորհրդի անդամները։ Ո՞վ էր տեղյակ առաջարկներին, ո՞վ ձայն չհանեց, երբ մերժվում էին առաջարկները։ Ո՞վ գիտեր, թե ինչ է կատարվում ու չդիմեց ժողովրդին՝ կասեցնելու համար աղետը։
Մենք չենք կարող ձևացնել, թե ոչինչ տեղի չի ունեցել, շարունակել թաքնվել մասնավոր հորինված ստի մեջ՝ ում ինչպես հարմար է։ Պատերազմի արագ դադարեցման (մերժման) առեղծվածը  կարմիր գիծ է։
Սա նոր օրակարգ է նաև Բագրատ Սրբազանի համար։ Բարոյականության կենսական քարոզով պայքար տանող Սրբազանը վստահաբար պետք է այս թեման դարձնի առանցքային։ Ու սա կլինի հենց պրոցեսի քաղաքականացման իրական ուղերձ։
Պատերազմը վաղաժամ և պատվաբեր պայմաններով չդադարեցնելը և´ բարոյական հարց է, և´ ծայրահեղ քաղաքական։ Դրա գինը աննկարագրելի թանկ էր։ Սրբազանի «ներքին հաշտության» առանցքային ուղերձը նաև այս հարցի վրա պետք է խարսխվի։
Մեր ներքին հաշտությունը պետք է պահանջի ճշմարտության բացահայտում։ Ճշմարտություն՝ մեր նորագույն պատմության աղետալի էջի մասին։ Ի վերջո, սա բերում է նաև շատ կոնկրետ ու կարևոր մեկ այլ հարց՝ արդյոք պատերազմը չդադարեցրած իշխանությունը կարո՞ղ է խաղաղություն բերել։ Մեր երկրի, մեր հասարակության, անհատապես մեր բոլորի ընթացիկ կյանքում մի հրեշավոր պատմություն կա, ու ձև անել, թե այն չկա, և շարունակել ապրել՝ կեղծ նորմալության հորինելով, չի ստացվելու»։

Ваге Оганнисян: А сможет ли отказавшаяся прекратить войну власть принести мир?
«Публикация отрывка из мемуаров бывшего министра иностранных дел Ирана Зарифа, согласно которым Армения отклонила иранское предложение остановить войну достойным образом и на более выгодном для нас этапе, обладает колоссальным потенциалом для изменения внутренней атмосферы в Армении. До этого мы знали, что Армения дважды в течение 44-дневной войны отвергала предложение российской стороны о прекращении боевых действий», – написал эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в своем Telegram-канале.
«Выходит:
1. Власти Армении в ходе войны несколько раз отклоняли возможность остановить войну, взяв на себя колоссальный груз ответственности за тысячи жертв, раненых и территориальные потери.
2. Этот тезис становится ключевым пунктом в выборе любой политической силы и личности в Армении. И обход данной постановки вопроса нужно сделать невозможным. Нереально спокойно продолжать политическую и обычную жизнь, когда владеешь подобной информацией», – отметил эксперт.
По его словам, это тот вопрос, у которого нет срока давности, и он должен стать одним из ключевых вопросов национальной повестки: почему были отвергнуты предложения о прекращении войны?
«Этот вопрос порождает новые вопросы: а, может, это другая сила не позволила прекратить войну раньше, может, были иные мотивы? В конце концов, этот вопрос не может ограничиваться ответственностью одного человека. Существует целый круг лиц, которые должны представить ответы. В этот круг входят действующий на тот момент министр иностранных дел, прежний президента РА, который впоследствии сбежал из Армении (возможно, именно по этой причине?), члены Совета Безопасности. Кто был в курсе предложений, кто промолчал, когда отклонялись предложения? Кто был в курсе происходящего, но не обратился к народу, чтобы предотвратить катастрофу?
Мы не можем делать вид, будто ничего не произошло, продолжать прятаться в выдуманной лжи - кому как удобно. Загадка отказа от быстрого прекращения войны – красная линия.
Это новая повестка также и для архиепископа Баграта Галстаняна. Архиепископ, ведущий борьбу с пропагандой жизненно важной нравственности, непременно должен сделать эту тему ключевой. И это будет реальным посылом для политизации самого процесса», – написал Оганнисян.
«Отказ от срочного прекращения войны на достойных условиях – и нравственный вопрос, и крайне политический вопрос. За это пришлось заплатить неописуемо высокую цену. Ключевой посыл архиепископа о «внутреннем примирении» должен зиждиться также и на этом вопросе.
Наше внутреннее примирение должно требовать раскрытия истины. Должно требовать правду о катастрофической странице нашей новейшей истории. В конце концов, это приводит к возникновению другого весьма конкретного и важного вопроса: а сможет ли власть, не прекратившая войну, принести мир? В нынешней жизни нашей страны, нашего общества и каждого из нас в отдельности, есть одна чудовищная история, и делать вид, что ее нет, продолжать жить, выдумывая ложную «нормальность», не получится», – резюмировал он.