Մամիկոն Ասլանյանն արել է աններելի մի բան բան՝ հաղթել է ՔՊ-ին. Մամիջանյան
«Մամիկոն Ասլանյանն արել է աններելի մի բան բան՝ Վանաձորում հաղթել է ՔՊ-ին,  հաղթել է հստակ ու դրա համար իրեն պատժել են 2,5 տարվա ազատազրկման որպես քաղաքական բանտարկյալ»,- լրագրողներին ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը՝ Մամիկոն Ասլանյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելուց հետո։
Նա կրկնեց, որ Մամիկոն Ասլանյանը 2,5 տարի անցկացրել է բանտում ՔՊ-ին հաղթելու, ժողովրդի ձայնը ստանալու, քաղաքապետ ընտրվելու համար։
Խոսելով քաղհասարակության, իրավապաշտպան կազմակեպություների մասին, նա ասաց. «Քաղհասարակություն հասկացությունը Հայաստանում  2018 թվականից սկսած այնքան լուռ է, կարծես գոյություն չունի։ Լեգիտիմ իրավունք ունեմ կասկածելու, որ հավանաբար որտեղից միացվել է Փաշինյանի ռուբիլնիկը, նույն տեղից անջատվել է քաղհասարակությանը»։
Անդրադառնալով դատական համակարգին, մասնավորապես դատավոր Աննա Դանիբեկյանի լիազորությունները դադարեցնելուն, Հայկ Մամիջանյանն ասաց. «Աննա Դանիբեկյանի դեպքը պետք է ուսուցողական լինի բոլոր այն մարդկանց համար, ովքեր ցանկանում են լինել գործիք։ Փաշինյանը բացի իր աթոռից ոչ մի բանը չի պահելու, ոչ մեկին չի փրկելու»։

Мамиджанян: Мамикон Асланян совершил «непростительный» поступок – он победил партию власти
«Мамикон Асланян совершил «непростительный» поступок: он победил партию власти «Гражданский договор» в Ванадзоре и за это был наказан 2,7 годами лишения свободы, в статусе политзаключенного», – заявил журналистам руководитель оппозиционной парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян.
«Сейчас, слава Богу, его освободили, и желаю свободу всем политзаключенным, но это ничего не меняет. Он провел 2,7 года в тюрьме лишь за то, что он победил ГД, народ избрал его мэром», – отметил он.
Говоря о гражданском обществе, правозащитных организациях, Мамиджанян сказал: «Т.н. гражданское общество в Армении с 2018 года настолько незаметно, словно его и вовсе не существует. У меня есть легитимное право подозревать, что, по всей вероятности, там, где включили рубильник Пашиняна, заодно и выключили рубильник гражданского общества».
Касаясь судебной системы, в частности приостановления полномочий судьи Анны Данибекян, Айк Мамиджанян сказал: «Случай Анны Данибекян должен быть поучительным для всех тех людей, которые хотят быть инструментом в чьих-то руках. Пашиняна не интересует ничего, кроме собственного кресла, он никого не будет спасать».