Մամիկոն Ասլանյանն ազատ արձակվեց
2 տարի 7 ամիս անազատությունից հետո, քաղբանտարկյալ Մամիկոն Ասլանյանի խափանման միջոցը փոխվել է. դատարանի որոշմամբ նա ազատ արձակվեց 10 մլն դրամ գրավով։
«Վարդաշեն» ՔԿՀ դիմաց հավաքվածները նրան դիմավորեցին ծափահարություններով։
«Ուզում եմ մեծ շնորհակալություն հայտնել այն մարդկանց, ընկերներին, լրագրողներին, որոնք այս ընթացքում խոսել ու լուսաբանել են քաղվաբտարկյալների մասին։ Շուտափույթ ազատություն եմ ցանկանում և Հայաստանի Հանրապետության բանտերում գտնվող քաղբանտարկյալներին, ինչպես նաև Բաքվի բանտերում գտնվողներին»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Նա շնորհակալություն հայտնեց նաև այն պատգամավորներին, որոնք այս ընթացքում իրեն ու մյուսներին մենակ չեն թողել։

После 2 лет и 7 месяцев ареста избранный мэр Ванадзора, политзаключенный Мамикон Асланян вышел из УИУ «Вардашен». Решением суда ему изменена мера пресечения – на залог в размере 10 млн драмов.
Собравшиеся у УИУ «Вардашен» его встретили аплодисментами.
«Хочу выразить благодарность всем людям, друзьям и журналистам, которые поднимали тему политзаключенных. Желаю скорейшего освобождения политзаключенным, находящимся в тюрьмах Республики Армения, а также в тюрьмах Баку», – сказал он в беседе с журналистами.
Асланян также поблагодарил депутатов, которые все это время не оставляли его и других политзаключенных без поддержки.