ԱՄՆ առաջնորդ Ջո Բայդենը BET-ի հետ զրույցում ասել է, որ դուրս կգա նախագահական մրցապայքարից, եթե բժիշկները պարզեն, որ առողջական խնդիրներ ունի։
«Եթե ես ինչ-որ հիվանդություն ունենայի, եթե ինչ-որ մեկը՝ բժիշկները, գային ու ասեին, որ դուք այսինչ խնդիր ունեք», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, Սպիտակ տան ղեկավարի խոսքով, իմաստությունը միակ բանն է, որ բերում է տարիքը։
Բայդենն ավելի վաղ ասել էր, որ իրեն լավ է զգում և չի պահանջում լրացուցիչ առողջական ստուգումներ: Բայց եթե բժիշկները պահանջեն, նա պատրաստ է դա իրականացնել։
Դեմոկրատներն ավելի ու ավելի հաճախ են բարձրաձայնում Թրամփի հետ բանավեճում նրա ձախողումից հետո Բայդենին փոխարինող մեկ այլ թեկնածու առաջադրելու գաղափարը։ Ինքը՝ Բայդենը, պնդում է, որ մտադիր է մնալ մրցավազքում և գնալ մինչև վերջ։
Սպասվում է, որ Բայդեն-Թրամփ երկրորդ բանավեճը կկայանա սեպտեմբերի 10-ին։ ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան 2024 թվականի նոյեմբերի 5-ին։

Выборы в США: Байден назвал условие для выхода из президентской гонки
Американский лидер Джо Байден заявил в беседе с телеканалом BET, что он выйдет из президентской гонки, если врачи выявят у него проблемы со здоровьем, отрывок из интервью эксклюзивно приводит CBS News.
«Если бы у меня проявилось какое-то заболевание, если бы кто-то — врачи — пришли и сказали, что у вас такая-то проблема», — сказал он, отвечая на соответствующий вопрос.
Как передает РИА Новости, глава Белого дома считает, что единственное, что приносит возраст, — это мудрость.
До этого он заявлял, что состояние его здоровья не требует дополнительных проверок, но он готов к ним, если врачи потребуют.
Среди демократов все чаще звучат призывы выдвинуть другого кандидата вместо Байдена после его провала на дебатах с Трампом. Теоретически такая возможность у партии появится на съезде в августе, но на практике тяжело будет вывести из гонки победившего на предварительных выборах президента, если он сам не откажется от участия. При этом политик говорит, что намерен оставаться в гонке и идти до конца.
Вторые дебаты Байдена и Трампа запланированы на 10 сентября. Выборы президента США пройдут 5 ноября.