Ռուսական կողմը դադարեցնում է մի շարք ընկերությունների բուսական ծագման մթերքների արտահանման հնարավորությունը. Պիպոյան
10:49 18/07/2024
Ռուսական կողմը գրությամբ դիմել է հայկական կողմին՝ տեղեկացնելով, որ դադարեցնում է մի շարք ընկերությունների բուսական ծագման մթերքների արտահանման հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնում է Իրազեկ և պաշտխանված սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը։
««Ռուսաստանը դադարեցնում է Հայաստանից ներմուծումը» վերնագրերին զուգահեռ սկսվում է ամենագետների «կարծիքահայտնումը»։
Պրոռուսականներն իրենց ոգևորությունն արտահայտում են վստահ, որ սա նրանց պատասխանն է հակառուսական քաղաքականությանը, հակառուսները նույնկերպ փորձում են հիմնավորել նրանց «քխ» լինելը։
Մինչդեռ, քչերին է հետաքրքրում, որ սահմանափակվել է միայն մի քանի ընկերության հնարավորությունը՝ հիմնավորմամբ, որ դեռևս մայիսին դիմել էին պեստիցիդների թույլատրելի քանակի գերազանցման և քայլեր ձեռնարկելու ուղղությամբ և մինչ օրս պատասխան չեն ստացել արդյունքների մասին։ Գրությամբ հորդորել են նաև իրականացնել ուսումնասիրություն և արդյունքների մասին տեղեկացնել։
Ցավալի է, բայց փաստ, մեզ՝ «խիստ հայրենասերներիս», չհետաքրքրեց փաստը, որ պեստիցիդների մնացորդային քանակները գերազանցող մթերքն օգտագործել ենք նաև մենք։ Դե ֆակտե, մարդու կյանքն ու առողջությունն ստորադասվում է քաղաքական երանգավորումներին։
Պետական կառույցը պարտավոր է մեկնաբանել.
1. Արդյո՞ք ռուսական կողմից մայիսին ստացել է տեղեկություն առ այն, որ պեստիցիդների մնացորդային քանակը գերազանցում է նորմը։
2. Եթե ստացել է, ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկել։
3. Ինչո՞ւ արդյունքների մասին չի տեղեկացրել ռուսական կողմին, իսկ եթե հայտնաբերել է վտանգներ, որոնք սպառնում են նաև մեզ, ինչու չի տեղեկացրել նաեւ հայ սպառողներին։
4. Եթե գրություն ստանալուց հետո քայլեր չի ձեռնարկել, ինչո՞ւ է ցուցաբերել հանցավոր անգործություն՝ հարվածի տալ դնելով և սպառողներին, և տնտեսվարողներին։
Հ. Գ.
Ընդամենը մի քանի (ոչ բոլորի) տնտեսվարողի սահմանափակումն առնվազն պետք է հուշեր, որ պրոբլեմն այլ տեղ է պետք փնտրել։
Բարդակ, բարդակ մինչև վերջ»,- գրել է նա։

Российская сторона прекращает экспорт продукции растительного происхождения целого ряда компаний – Пипоян
13:55 18/07/2024
Российская сторона обратились с письмом к армянской стороне, сообщив, что она прекращает экспорт продукции растительного происхождения целого ряда компаний. Об этом написал на своей странице в соцсети Facebook  председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян.
«Заголовки «Россия прекращает импорт из Армении» сопровождаются «мнениями» всезнаек.
Пророссийски настроенные выражают свое воодушевление, будучи уверенными в том, что это ответ на антироссийскую политику, антироссийски настроенные в свою очередь пытаются обосновать этим свою правоту.
Между тем, мало кого интересует, что ограничены возможности лишь нескольких компаний – на том основании, что еще в мае российская сторона сообщила об обнаружении случаев превышения максимально допустимых уровней остаточного содержания пестицидов и обратилась с просьбой проинформировать о принятых мерах.
В письме содержится также призыв провести официальное расследование указанных случаев и проинформировать о мерах, принятых для предотвращения поставок опасной продукции в РФ.
Печально, но факт: нас, «строгих патриотов», не заинтересовал тот факт, что продукцию, в которой превышены  максимально допустимые уровни остаточного содержания пестицидов, потребляли и мы. Де-факто, жизнь и здоровье человека подчиняются политическим нотам.
Государственная структура обязана представить ответы на следующие вопросы:
1. Поступала ли в мае от российской стороны информация о случаях превышения максимально допустимых уровней остаточного содержания пестицидов в плодоовощной продукции, ввозимой в РФ из Армении?
2. Если да, то какие шаги были предприняты?
3. Почему о результатах не была проинформирована российская сторона? А если были обнаружены угрозы, которые касаются также нас, почему об этом не проинформировали армянских потребителей?
4. Если после получения письма российской стороны шаги предприняты не были,  почему была проявлена преступная халатность, что поставило под угрозу как армянских потребителей, так и хозсубъекты?
P.S. Ограничение деятельности лишь нескольких (не всех) хозсубъектов должно было, как минимум, подсказать, что проблему следует искать в другом месте.