ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում ոստիկանության Կոտայքի բաժնում հնչած կրակոցների դեպքից
«Հուլիսի 19-ին ժամը 23:36-ին, հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Աբովյան քաղաքում օտարերկրացի մի քաղաքացին խնդրել է զանգահարել 1-02 և ասել, որ ոստիկան մոտենա: Ահազանգով մեկնած ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցը ահազանգի վերաբերյալ պարզաբանումներ իրականացնելու նպատակով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի բաժին է հրավիրել նշված օտարերկացուն, ով գտնվելով ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի բաժնի հերթապահ մասում, և օգտվելով հերթապահի օգնականի զբաղվածությունից ու անուշադրությունից, նախնական տվյալներով, ինքնասպանություն գործելու նպատակով վերցրել է հերթապահ մասի սեղանի տակ գտնվող «AKM» տեսակի ինքնաձիգը և այն բերել մարտական վիճակի։
Այդ նկատելով` ոստիկանության 2 աշխատակից փորձել է ինքնաձիգը վերցնել վերջինիս մոտից, սակայն այդ ընթացքում անձը կրակահերթ է արձակել, այնուհետև փողը մոտեցնելով իրեն՝ կրկին կրակահերթ է արձակել, ինչի արդյունքում վերջինս և ոստիկանության երկու աշխատակիցները ստացել են մարմնական վնասվածքներ: Աբովյան ԲԿ-ից ստացված հաղորդման համաձայն` ոստիկաններից մեկի մատն է վնասվել, մյուսի ձեռքի ափը, իսկ օտարերկրացին հրազենային վնասվածք է ստացել կրծքավանդակի աջ մասի շրջանում։
Դեպքի առթիվ 2024 թվականի հուլիսի 20-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարության Աբովյանի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 162-րդ հոդվածի (Ինքնասպանության հասցնելը) 1-ին մասով, 173-րդ հոդվածի (Անզգուշությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը) 1-ին մասով և 337-րդ հոդվածի (Հրազենի, զենքի, ռազմամթերքի, պայթուցիկ նյութերի կամ պայթեցման սարքերի պահպանության պարտականությունը չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը) 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Նախաքննության շրջանակներում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի բաժնի հերթապահ մասից հայտնաբերվել և վերցվել են ինքնաձիգի կրակված պարկուճներ, գնդակներ, արնանման հետքեր, վերցվել է նաև «AKM» տեսակի ինքնաձիգը։

Стрельба в здании Полиции в Армении: Следственный комитет представил подробности
Следственный комитет Армении представил подробности стрельбы в отделе Полиции Котайка, в результате которой пострадали 3 человека.
«19 июля 2024 года, в 23:36, поступило сообщение о том, что в городе Абовян иностранный гражданин попросил позвонить по номеру 1-02 и вызвать полицию. Выехавший на сигнал сотрудник Полиции МВД РА пригласил упомянутого иностранца в отдел полиции Котайка для разъяснений.
Иностранный гражданин, находясь в дежурной части отдела полиции Котайка МВД РА и воспользовавшись занятостью и невнимательностью помощника дежурного, по предварительным данным, с целью совершения самоубийства забрал со стола дежурной части автомат АКМ, привел его в боевое состояние.
Заметив это, двое полицейских попытались отобрать у гражданина автомат, однако тот открыл огонь, затем, приблизив дуло к себе, снова произвел выстрелы, в результате чего он сам и двое полицейских получили телесные повреждения.
Согласно сообщению из медцентра Абовяна,  у одного полицейского поврежден палец, у другого - ладонь, а иностранец получил огнестрельное ранение в правую часть грудной клетки.
По факту произошедшего 20 июля 2024 года в следственном отделе Абовяна Котайкского областного следственного управления Следственного комитета РА инициировано уголовное производство по части 1 ст. 162, ч.1 ст. 173 и ч. 1 ст. 337 Уголовного кодекса РА.
В рамках предварительного расследования был произведен осмотр места происшествия, в дежурной части отдела полиции Котайка были обнаружены и изъяты стреляные гильзы, патроны от автомата, автомат АКМ, обнаружены также похожие на кровь следы.
Допрошен ряд лиц, назначены судебно-медицинская и баллистическая экспертизы. Расследование продолжается», – говорится в сообщении СК РА.