ՌԴ նախկին պաշտոնյան գաղտնազերծումներ է արել 2023-ին Արցախում նախապատերազմական շրջանում տեղի ունեցած գաղտնի հանդիպումների մասին
11:08 20/07/2024
«ՌԴ ԱԳ նախարարի պաշտոնաթող ավագ խորհրդական Ալեքսանդր Անանևը որոշակի գաղտնազերծումներ է արել 2023 թվականին, Արցախում ծավալված իրադարձությունների և նախապատերազմական շրջանում տեղի ունեցած գաղտնի հանդիպումների մասին:
Վերջինս նշել է, որ 2023թ. սեպտեմբերին՝ Արցախում սկսված ռազմական գործողություններից 2-3 օր առաջ, Թուրքիայում հանդիպել են ՌԴ, ԱՄՆ և ԵՄ ներկայացուցիչները:
Նրա խոսքով, ՌԴ-ն փորձել է կանխել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծվող էսկալացան, սակայն ԱՄՆ-ը դեմ է եղել:
ՌԴ դիվանագետի հավաստմամբ, ՀՀ իշխանություններն իմացել են Ադրբեջանի սպասվող գործողությունների մասին, բայց նրանց ասվել է, որ հայտարարեն, թե Հայաստանը որևէ կերպ չի արձագանքելու այդ գործընթացին:
Միանգամից նշեմ, որ Անանևի պնդումը, որ ՌԴ-ն փորձել է կանխել էսկալացիան, որևէ ձևով չի արդարացնում ՌԴ անկարողությունը` Արցախի դեմ լայնամասշտաբ պատերազմը չկասեցնելու կամ ավելի վաղ փուլում չկանգնեցնելու առումով:
Ինչ վերաբերվում է ՀՀ իշխանություններին, սրանք ամենաբարձր մակարդակով խոստովանել են, որ դեռ 2018-ին էին ցանկանում հանձնել Արցախը, այնպես որ, նրանց մասով ամեն ինչ վաղուց էր պարզ:
Առհասարակ, միջազգային դերակատարները` յուրաքանչյուրն իր պատասխանատվության մասով, որևէ լուրջ քայլ չձեռնարկեց Արցախի բլոկադան թույլ չտալու, Ադրբեջանին զսպելու, արցախահայերի բռնի տեղահանությունը կանխելու համար:
Հիմա բոլորը փորձում են արդարանալ, պատասխանատվությունը միմյանց դաշտ փոխանցել, տպավորություն ստեղծել, թե պայքարում են արցախցիների իրավունքների վերականգնման կամ հումանիտար խնդիրների վերացման շուրջ, իսկ իրականում նրանց թույլտվության ու լուռ համաձայնության ներքո, Ադրբեջանը նախ 2020-ին լայնամասշտաբ գործողություններ ձեռնարկեց Արցախի դեմ, 2021-22-ին` արդեն ՀՀ-ի դեմ ագրեսիայի դիմեց, իսկ 2023-ին ուժի միջոցով ամբողջությամբ օկուպացրեց Արցախը»:

Александр Ананьев сделал некоторые разоблачения о событиях в Арцахе в 2023 году и секретных встречах в довоенный период
Старший советник МИД РФ в отставке Александр Ананьев сделал некоторые разоблачения о событиях в Арцахе в 2023 году и секретных встречах, имевших место в довоенный период. Об этом на своей странице в Facebook написал секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По словам Абрамяна, Александр Ананьев отметил, что в сентябре 2023 года, за 2-3 дня до начала военных действий в Арцахе, в Турции встретились представители России, США и ЕС. Как указал Ананьев, Россия пыталась предотвратить эскалацию со стороны Азербайджаном, но США выступили против.
«По заверениям российского дипломата, власти РА знали об ожидающихся действиях Азербайджана, но им было приказано заявить, что Армения никак не будет реагировать на этот процесс.
Сразу отмечу, что утверждение Ананьева о том, что Россия пыталась предотвратить эскалацию, никоим образом не оправдывает неспособность России остановить полномасштабную войну против Арцаха или остановить ее на более раннем этапе.
Что касается властей Армении, то они на самом высоком уровне признали, что хотят сдать Арцах в 2018 году, поэтому по их части всё и так давно было ясно.
В целом международные акторы, каждый со своей долей ответственности, не предприняли каких-либо серьезных шагов для предотвращения блокады Арцаха, сдерживания Азербайджана и предотвращения насильственного перемещения арцахских армян.
Сейчас все пытаются оправдаться, переложить ответственность друг на друга, создать впечатление, будто они борются за восстановление прав арцахцев или устранение гуманитарных проблем. А в действительности с их разрешения и по молчаливому согласию, Азербайджан впервые предпринял масштабные действия против Арцаха в 2020 году, 2021-22 годах - уже прибег к агрессии против Армении, а в 2023 году полностью оккупировал Арцах силой», – написал депутат.