ԵՄ խորհուրդը հաստատել է ՀՀ զինուժին աջակցության միջոցառումները
ԵՄ խորհուրդն այսօր ընդունել է որոշում Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերին 10 մլն եվրո ծավալի աջակցության միջոցառումները հաստատելու մասին:
ԵՄ հայաստանյան գրասենյակի փոխանցմամբ, Եվրոպական միության կողմից որոշում է ընդունվել Հայաստանին երբևէ առաջին անգամ Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի միջոցով օժանդակություն տրամադրելու մասին։ Աջակցության միջոցառումների նպատակն է բարձրացնել ՀՀ զինված ուժերի լոգիստիկ կարողությունները և նպաստել ճգնաժամային և արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության պայմանների բարելավմանը: Միաժամանակ այն միտված է բարձրացնելու Հայաստանի դիմակայունությունը, ինչպես նաև արագացնելու ՀՀ  զինված ուժերի փոխգործունակությունը՝ երկրի համար ապահովելու  հնարավոր ապագա մասնակցություն միջազգային ռազմական առաքելությունների և գործողությունների, այդ թվում՝ ԵՄ կողմից տեղակայված։ Մասնավորապես, աջակցության միջոցառումների հաստատումը թույլ կտա բավարարել մեկ գումարտակ զանգվածով ստորաբաժանման համար լիարժեք հագեցվածությամբ վրանային ավանի ծավալումը:
«Հայաստանի հետ մեր երկկողմ հարաբերություններում անվտանգության բաղադրիչը հետզհետե ավելի կարևոր է դառնում: Խաղաղության եվրոպական գործիքակազմի այս գործողությունները կնպաստեն երկրի դիմակայունության մակարդակի հետագա բարձրացմանը: Մենք փոխադարձ հետաքրքրություն ունենք ավելի ընդլայնելու արտաքին և անվտանգության քաղաքականության  շուրջ երկխոսությունը՝ դիտարկելով ԵՄ առաքելությունների և գործողությունների շրջանակում Հայաստանի ապագա մասնակցությունը»,-ասել է ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ, Հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջուզեպ Բորելը։
Ըստ աղբյուրի, այսօրվա որոշմամբ հաստատված օժանդակությունը կտրամադրվի Հայաստանի հետ  ընդհանուր արժեքների վրա խարսխված ԵՄ գործընկերության շրջանակներում, որն ուղղված է Հայաստանում և Հարավային Կովկասում խաղաղության, կայունության և բարեկեցության խթանմանը։
Եվրոպական միությունը հավատարիմ է Հայաստանի հետ՝ ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հիման վրա   համապարփակ քաղաքական և տնտեսական գործընկերության ընդլայնմանը, և մեր հարաբերությունները բոլոր հարթություններում էլ ավելի ամրապնդման  հանձնառությանը։ Այն ներառում է արտաքին և անվտանգության քաղաքականության ոլորտում երկխոսության և համագործակցության ակտիվացումը՝ ներառյալ  անվտանգության և պաշտպանության ընդհանուր քաղաքականության (ՔՀԶԾ) ոլորտում:

EU Council adopts first ever assistance measure in support of Armenian army
The European Council on Monday adopted an assistance measure under the European Peace Facility (EPF) in support of the Armenian armed forces worth €10 million.
"For the first time, the EU decided to support Armenia from the European Peace Facility. The aim of this assistance measure is to enhance the logistical capacities of the Armenian Armed Forces, and to contribute to improved protection of civilians in crises and emergencies. It also aims to enhance the resilience of Armenia and accelerate interoperability of its Armed Forces in case of possible future participation of the country in international military missions and operations, including those deployed by the EU. Concretely, the adopted assistance measure will allow the provision of a fully-fledged deployable tent camp for a battalion-sized unit," the European Council said in a statement.
"Security is an increasingly important element of our bilateral relations with Armenia. This European Peace Facility measure will further contribute to the resilience of the country. We have a mutual interest to further scale up our dialogue on foreign and security policy, also looking into Armenia’s future participation in EU led missions and operations," statement quoted EU foreign policy chief Josep Borrell as saying.
The support will be provided in the framework of the EU’s partnership with Armenia, which is based on "shared values and aimed at promoting peace, stability and prosperity in Armenia and the South Caucasus."
"The EU is committed to enhancing the comprehensive political and economic partnership with Armenia, based on the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, and to further strengthening our relations in all their dimensions. This includes intensifying dialogue and cooperation in the area of foreign and security policy, also encompassing the common security and defence policy (CSDP)," the EU Council said.