Քաղաքագետ. Բացարձակ պետք չի շտապել` Թրամփին նախագահ կարգելու հարցում
«Բացարձակ պետք չի շտապել` Թրամփին նախագահ կարգելու հարցում։ Բացարձակ: Ասեմ ավելին, նրա առջև ծառացած խնդիրներն առավել լուրջ են Հարիսի թեկնածության պարագայում, քան Բայդենի: Իհարկե Հարիսը դեռ երկար ճանապարհ ունի անցնելու կուսակցության հորձանուտներում, բայց կարծում եմ նրան կհաջովի դառնալ կուսակցության հիմնական թեկնածու: Իհարկե, եթե Բայդենը հրաժարական ներկայացներ և Հարիսը փաստացի արպես նապագահ մտներ մրցապայքարի մեջ, կարծում եմ նրա շանսերն ավելի մեծ կլինեին Թրամփին հաղթելու հարցում, սակայն ունենք այն, ինչ ունենք»,-նշում է քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Քաղաքագետի խոսքով, այստեղ կարևոր դեր են խաղալու կուսակցության «ոժդ»-երը ի դեմս Քլինթոնների, Օբամայի, Փելոսիի, ինչպես նաև դոնորների՝ ի դեմս Սորոսի, Հոֆմանի և այլ երևելիների: Սակայն որքան էլ նրանք տարբեր կարծիքներ և էնտուզիազմ ունենան Հարիսի թեկնածության հարի շուրջ, Թրամփից մեծ հակառակորդ նրանք չունեն՝ հետևաբար համախմբումն ինչ որ փուլում անխուսափելի է:
«Վերջին շաբաթները շոկային էին դեմոկրատների համար: Բայդենի թույլ դեբատը, նրա կովիդը, հետո մրցապայքարից դուրս գալը հարված էր կուսակցության դիրքերին և հաստատված ներքին ստատուս քվոին: Իսկ Թրամփի դեմ անհաջող մահափորձը նրան «չհանձնվող զոհ» դարձրեց, նպաստելով նրա շուրջ կոնսոլիդացիային և ռեյտինգի բարձրացմանը:
Եվս մեկ կարևոր դետալ. Ի տարբերություն դեմոկրատների, հանրապետականները միախմբված են Թրամփի շուրջ՝ այդ թվում նրան չսիրողները: Ի տարբերություն դեմոկրատների, հանրապետականում գեր-ազդեցիկ թևեր չկան: Դրանք Թրամփի կողմից հետևողականորեն «չեզոքաքցվել և վնասազերծվել են»: Կուսակցությունում որոշումների կայացման վրա ազդեցություն չունի նույնիսկ միակ կենդանի հանրապետական նախագահ Բուշը, ում գերդաստանը ամենից ազդեցիկներից էր ԱՄՆ քաղաքական Օլիմպոսում: Իսկ հիմա ոչ նա, ոչ նրա փոխնախագահ Չեյնին, ոչ էլ նրանց թիմի որևէ առանցքային դեմք հանրապետական ասպարեզում չկա:
Ինչ վերաբերում է դեմոկրատներին, ապա նրանք դեռ ունեն կոզրեր, որոնք դաշտ են նետելու քայլ առ քայլ: Օրինակ Հարիսի փոխնախագահը կարող է լինել ճոճվող նահանգներից մեկը ներկայացնող կին թեկնածու (նահանգապետ կամ սենատոր) և ստրատեգները կարող են ստեղծեն երկու կանանց տանդեմ, ովքեր պայքար են մղում երկու տղամարդու դեմ: Գեղեցիկ ստրատեգիա կլինի: Կամ, պատկերացրեք Թրամփ-Հարիս բանավեճը՝ «նախկին դատախազ Հարիսն ընդդեմ հանցագործությունների մեջ մեղավոր ճանաչված Թրամփի», ինչ խոսք սա նույնպես աշխատող մարտավարություն է: Այսինքն տեխնոլոգիաների մի լայն տեսականի դեռևս դաշտ չի նետվել:
Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ դեմոկրտաները քանակապես ԱՄՆ-ում ավելի շատ են քան հանրապետականները, ապա պատկերն առավել հետաքրքիր է դառնում: Դրան էլ հավելում ենք այն հանգամանքը, որ նախագահներին այդուհանդերձ ԱՄՆ-ում ընտրում են ընդամենը 7-8 ճոճվող նահանգներում, ապա իրավիճակն իրոք հետաքրքրության և անկանխատեսելիության հարթություն է տեղափոխվում»,-գրում է նա։

Сурен Саркисян: Абсолютно не нужно спешить предрекать Трампу победу на выборах президента США
«Абсолютно не нужно спешить в вопросе провозглашения Трампа президентом США. Абсолютно. Скажу больше: стоящие перед ним проблемы становятся серьезнее в случае выдвижения кандидатуры Харрис, чем это было бы в случае Байдена», – написал политолог Сурен Саркисян.
Напомним, в воскресенье действующий глава Белого дома Джо Байден объявил, что не будет бороться за переизбрание от Демократической партии, но намерен выполнять обязанности до конца срока. При этом Байден поддержал кандидатуру Камалы Харрис на президентских выборах.
«Конечно, Харрис еще предстоит долгий путь в партийном водовороте, но, полагаю, ей удастся стать главным кандидатом от Демократической партии. Конечно, если бы Байден подал в отставку и Харрис вступила бы в гонку за Белый дом, фактически, как президент, на мой взгляд, ее шансы победить Трампа были бы выше. Однако имеем то, что имеем», – указал Саркисян.
По словам политолога, важную роль здесь будут играть партийные «вожди» в лице Клинтонов, Обамы, Пелоси, а также доноры в лице Сороса, Хоффмана и других. Однако, какие бы у них не были разные мнения и разный энтузиазм в вопросе кандидатуры Харрис, у них нет большего конкурента, чем Трамп, следовательно, консолидация на каком-то этапе неизбежна.
«Последние недели были шоковыми для демократов. Слабые дебаты Байдена, его заражение коронавирусом, затем выход из президентской гонки были ударом по позициям партии и утвердившемуся внутреннему статус-кво. А неудавшееся покушение на Трампа сделало из него «не сдающуюся жертву», способствуя консолидации вокруг него и росту его рейтинга.
Еще одна важная деталь: в отличие от демократов, республиканцы консолидированы вокруг Трампа, в том числе и нелюбящие его. В отличие от демократов, в Республиканской партии нет супер-влиятельных крыльев. Они последовательно «нейтрализованы и обезврежены» Трампом. На принятие решений в партии не влияет даже единственный живой республиканский президент Буш, чья семья – одна из наиболее влиятельных на политическом Олимпе США. Но сейчас ни его, ни его вице-президента Чейни, ни какого бы то ни было другого ключевого лица их команды на республиканской арене нет.
Что касается демократов, то у них еще есть козыри, которые шаг за шагом будут вбрасываться на поле. Например, вице-президентом Харрис может быть кандидат-женщина, представляющая один из колеблющихся штатов (губернатор или сенатор). И стратеги могут создать тандем двух женщин, которые ведут борьбу против двух мужчин. Будет красивая стратегия. Или представьте дебаты Трамп-Харрис: «Бывший генеральный прокурор штата Калифорния Камала Харрис против признанного виновным в преступлениях Трампа». Что и говорить, это тоже работающая тактика. То есть, широкий спектр технологий еще не задействован.
А если учесть, что демократов в США больше, чем республиканцев, то картина становится более интересной. Добавьте к этому тот факт, что президентов в США избирают всего в 7-8 колеблющихся штатов, и ситуация становится еще интересней и более непредсказуемой», – указал Сурен Саркисян.