Պետդուման օրենք է ընդունել արտաքսման միգրացիոն ռեժիմ սահմանելու մասին
ՌԴ պետուման երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ ընդունել է օտարերկրացիների արտաքսման նոր միգրացիոն ռեժիմի մասին օրինագիծը։ Տեղեկությունը հայտնում է Ռիա նովոստին։
Փաստաթուղթը քննարկման է ներկայացվել ապրիլին։ Նախագծի համաձայն՝ օտարերկրացիները, որոնք նկատմամբ կսահմանվի արտաքսման նոր ռեժիմը, առանց ներքին գործերի մարմինների թույլտվության չեն կարողանա փոխել իրենց բնակության վայրը, դուրս գալ բնակության տարածաշրջանից, մեքենա վարել, գույք ձեռք բերել և գրանցել ամուսնությունը։
Բացի այդ, նման օտարերկրացիները կավելացվեն վերահսկվող անձանց ռեգիստրում, որտեղ մուտք կունենան ինչպես պետական կառույցները, այնպես էլ ցանկացած իրավաբանական ու ֆիզիկական անձ: Վարկային հաստատություններից կպահանջվի տեղեկատվություն տրամադրել այս ցուցակում գտնվող անձանց գործարքների, հաշիվների և ավանդների վերաբերյալ:
Օրինագծով առաջարկվում է նաև կրճատել Ռուսաստանում օտարերկրացիների գտնվելու ժամկետը մինչև 90 օր տարվա ընթացքում։

Госдума приняла закон, который вводит миграционный режим высылки иностранцев из РФ
Госдума приняла во втором и третьем чтениях законопроект о новом миграционном режиме высылки иностранцев. Информацию передает РИА Новости
Документ внесли на рассмотрение в апреле. Согласно проекту, люди, в отношении которых введут новый режим высылки, не смогут менять место жительства или пребывания в России без разрешения органов внутренних дел. Также им запретят выезжать за пределы региона проживания, управлять транспортом, приобретать имущество и заключать брак.
Кроме того, таких иностранцев добавят в реестр контролируемых лиц, доступ к которому будут иметь как госорганы, так и любые юридические и физические лица. Кредитные организации обяжут предоставлять справки по операциям, счетам и вкладам людей, находящихся в этом списке.
Законопроектом также предлагается сократить срок пребывания иностранцев в России до 90 суток в течение года.