Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է սեղմ ժամկետներում խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությունը
Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է կլոր-սեղան քննարկման ՄԹ ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտում (IISS)՝ փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
«Իր ներածական խոսքում Միրզոյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը, ձեռքբերումները, արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները և դրանց կյանքի կոչման ուղղությամբ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության հիմնական ուղղությունները։
Անդրադարձ է կատարվել Միացյալ Թագավորության հետ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և նախորդ տարվա նոյեմբերին մեկնարկած ռազմավարական երկխոսությանը համահունչ համագործակցության զարգացման հեռանկարներին։ ԵՄ հետ խորացող գործընկերության համատեքստում Միրզոյանը վկայակոչել է նույն օրը ԵՄ խորհրդի կողմից ընդունված որոշումները՝ Հայաստանին Եվրոպական խաղաղության գործիքի ներքո աջակցության տրամադրման և վիզայի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանք համահունչ են ձևավորված արժեքահեն գործընկերությանը և ՀՀ քաղաքացիների եվրոպական ձգտումներին։
Միրզոյանը հանգամանալից ներկայացրել է Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակն ու հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ վերջին զարգացումները: Միրզոյանն ընդգծել է տարածաշրջանում կայունության ու հարատև խաղաղության հաստատման հարցում ՀՀ տեսլականը և դրա կյանքի կոչման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի համատեքստում Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է սեղմ ժամկետներում խաղաղության պայմանագրի կնքման կարևորությունը։
Ընդգծելով տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման հարցում կայուն խաղաղության ապահովման նշանակությունը՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից առաջարկված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և միջազգային գործընկերների արձագանքը»:

Armenian FM insists on peace deal with Azerbaijan in soonest timeframe
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Monday participated in a round-table discussion at the UK International Institute for Strategic Studies (IISS) in London. The discussion was attended by representatives from expert circles, the Foreign Ministry reported.
In the introductory remarks, Mirzoyan presented the agenda of the reforms implemented by the Armenian government, achievements, foreign policy priorities and the main directions for cooperation with international partners towards their realization.
"The high-level political dialogue with the United Kingdom and the prospects for the development of cooperation in line with the strategic dialogue launched in last November were touched upon. In the context of the deepening partnership with the EU, Minister Mirzoyan touched upon the decisions made by the EU Council on the same day regarding the provision of assistance to Armenia under the European Peace Facility and the launch of Visa Liberalization Dialogue, stressing that the decisions are in line with the formed valuable partnership and the European aspirations of the citizens of Armenia," the Foreign Ministry said in its readout.
Mirzoyan briefed about the current security situation in the South Caucasus and the latest developments in the normalization of relations with the neighbors. He emphasized Armenia's vision on establishing stability and lasting peace in the region and the steps undertaken in that direction.
"In the context of the normalization process of relations between Armenia and Azerbaijan, Ararat Mirzoyan stressed the importance of signing the peace treaty in the shortest possible time frame.
"Highlighting the importance of ensuring stable peace for regional economic development, the foreign minister presented the Crossroads of Peace project proposed by the Armenian government and the reaction of international partners," reads the statement.