ԱՆԻՖ-ի գործով Ավինյանը Քերոբյանի հայտարարությունը սուտ որակեց
«Իմ մոտ այնպիսի զգացողություն է առաջանում, որ տարբեր պաշտոնյաներ ինչ-որ մի ժամանակ պաշտոնի լինելուց հետո, ինչ-որ X,Y, Z պատճառներով այդ պաշտոնից զրկվում են և հետո ստացվում է, որ իրենք արդարության առաջամարտիկնրեն էին, միշտ պայքարում էին արդարության համար, իսկ բոլոր մնացածը վատն էին և հակառակ տրամաբանությամբ գործողություններ էին իրակիանացնում»,-ասաց մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Տիգրան Ավինյանը՝ անդրադառնալով էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահան Քերոբյանի հայտարարությանը, թե ԱՆԻՖ-ում չարաշահումներ թույլ են տվել նաև խորհրդի անդամները:
Նշելով, որ չի ուզում մտնել այդ բանավեճի մեջ՝ Ավինյան ասաց. «Ես եղել եմ ԱՆԻՖ-ի խորհրդի նախագահը և վարձատրություն չեմ ստացել դրա համար: ԱՆԻՖ-ը 2019 թե 2018-ին տարածաշրջանի այն միակ կազմակերպությունն էր, որ «ՄԱԶԴԱՐ» ընկերությանն էր բերել, և առաջինը ՀՀ-ն էր նախաձեռներ 200 մեգավատ հզորության արևային կայանների կառուցման աշխատանքները, որից հետո մեր հարևան երկրները, այն ընդօրինակելով, իրականացրեցին նույն ընկերության հետ նմանատիպ ծրագրեր»:
Ավինյանը վստահեցրեց, որ ժամանակը ամեն ինչ իր տեղը կդնի, թե ով էր ճիշտ, ով էր սխալ, ով ինչ է ասել, չարաշահում եղել է, թե չէ:
«Նմանատիպ ծրագրերի արժեքը չգնահատելը, չհասկանալը, մտնել շատ կենցաղային դաշտ ու նմանատիպ քննարկումներ ծավալել, առանց խորապես հասկանալու այդ ծրագրերի հեռանկարները… Որովհետև յուրաքանչյուր իրականացված ծրագիր իր հետևից տասնյակ նմանատիպ ծրագրեր է բերում: ԱՆԻՖ-ի խնդիրը հենց  եղել  է նմանատիպ ծրագրերի իրականացումը և կարծում եմ, որ իրենք իրենց խնդիրը պարտականությունները ճիշտ են կատարել»,-ասաց Ավինյանը:
Նա հայտարարեց, որ սուտ է Քերոբյանի պնդումները, թե իրենից ինչ-որ հաշվետվություն են պահանջել, ինքն էլ չի տվել և միայն իմ գնալուց հետո է տրվել:

Авинян назвал ложью заявление Керобяна по делу ANIF
Мэр Еревана Тигран Авинян на пресс-конференции 24 июля прокомментировал заявление экс-министра экономики Ваана Керобяна о том, что в работе Фонда государственных интересов Армении (ANIF) имели место злоупотребления и серьезные ошибки.
«У меня создается впечатление, что разные бывшие чиновники, лишившись должности по каким-то причинам, становятся пионерами борьбы за справедливость. Как будто они всегда боролись за справедливость, а все остальные – плохие люди, делали прямо противоположное», – сказал Авинян.
Отметив, что не хочет вступать в эту дискуссию, Авинян указал: «Я был председателем совета директоров ANIF, зарплату при этом не получал. Фонд то ли в 2018-м году, то ли в 2019 году стал первым в Армении, кто привлек столь масштабный проект, как строительство солнечных станций при участии арабской компании "Масдар". После этого только наши соседние страны реализовали аналогичные проекты с той же компанией».
«Время покажет, кто был прав, а кто – ошибался. Кто допустил злоупотребления, а кто нет. Время все расставит по своим местам», – сказал мэр Еревана.
«Задача фонда состояла в реализации таких проектов, и я считаю, что он грамотно их ставил задачи и выполнял их», – сказал он.
По словам Авиняна, утверждение Керобяна о том, что он не представлял отчеты и якобы их представили уже после его ухода, – ложь.