Մոսկվան պատրաստ է Երևանի և Բաքվի ներկայացուցիչներին հարթակ տրամադրել  բանակցությունների համար. Զախարովա
14:26 24/07/2024
Մոսկվան պատրաստ է Երևանի և Բաքվի ներկայացուցիչներին հարթակ տրամադրել բանակցությունների համար. Զախարովա
Մոսկվան պատրաստ է հարթակ տրամադրել Երևանի և Բաքվի ներկայացուցիչների միջև բանակցությունների համար և նրանց համար կստեղծի ամենահարմար պայմանները։ Այդ մասին հուլիսի 24-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով, տարածաշրջանում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու համար Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման ակտիվ նախապատրաստական աշխատանքների կարևորությունը հատկապես ընդգծվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2022 թ.հոկտեմբերի 31-ի հայտարարության մեջ։
Զախարովան հիշեցրեց, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև «շարունակել փոխընդունելի լուծումների որոնումը՝ հիմնված առկա զարգացումների վրա»։
«Ռուսաստանի Դաշնությունը խոստացել է շարունակել հնարավոր աջակցություն ցուցաբերել։ Այսինքն՝ մեր մոտեցումը ոչ միայն կայուն է, դա արձանագրված է նաև մեր երկրի ստորագրած փաստաթղթում։ Իհարկե, նման օգնության ծավալն ու ձևը պետք է ընդունելի լինի բանակցող կողմերից յուրաքանչյուրի համար։
Ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համահունչ՝ խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ Մոսկվան բազմիցս ընդունել է հայ-ադրբեջանական բանակցությունների փուլեր։ Պատրաստ ենք, ինչպես միշտ ընդգծել եմ, շարունակել դա անել։ Մենք երաշխավորում ենք ամենահարմարավետ պայմանների ստեղծումը երկու պատվիրակությունների աշխատանքի համար իրենց նախընտրած երկկողմ ձևաչափով»,-ասաց դիվանագետը։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի Դաշնությունը ողջունում է ղազախ գործընկերների ջանքերը, որոնք մայիսի 10-11-ը Ալմաթիում նախաձեռնել և կազմակերպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը։
Զախարովան նշեց, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը կողմերի միջև հավասարակշռված խաղաղության պայմանագրի կնքումը համարում է անփոխարինելի նախապայման տարածաշրջանում չխարխլվող անվտանգության և կայուն տնտեսական զարգացման ճարտարապետության կառուցման համար։
Ռուս դիվանագետը հույս հայտնեց, որ առկա տարաձայնությունները շուտափույթ կլուծվեն և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման այլ ոլորտներում հաջող առաջընթաց կկատարվի՝ ամենաբարձր մակարդակով երկկողմ պայմանավորվածություններին համապատասխան:
«Հարավային Կովկասի ճակատագիրն ու ապագան պետք է որոշեն բացառապես տարածաշրջանի երկրները և հարևան գործընկեր պետությունները։ Եվ դրսից ոչ ոք հաստատ խաղաղություն ու բարեկեցություն չի բերի մեր ընդհանուր տանը։ Դա ապացուցված է դարերով»,- ընդգծեց նա։

Захарова: Москва готова предоставить площадку для переговоров представителей Еревана и Баку
Москва готова предоставить площадку для переговоров представителей Еревана и Баку, создаст для них максимально комфортные условия. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга 24 июля.
По ее словам, важность активной подготовки к заключению мирного договора между Арменией и Азербайджаном в целях достижения устойчивого и долгосрочного мира в регионе была особо подчеркнута в заявлении лидеров России, Армении и Азербайджана от 31 октября 2022 года.
Она напомнила, что также было условлено «продолжить поиск взаимоприемлемых развязок на основе имеющихся наработок».
«РФ обязалась и далее оказывать этому всяческое содействие. То есть наш подход не только стабилен, он еще и зафиксирован в том документе, под которым стоит подпись нашей страны. Разумеется, объемы и форма такого содействия должны быть приемлемы для каждой из переговаривающихся сторон.
В русле достигнутых договоренностей Москва неоднократно принимала раунды армяно-азербайджанских переговоров по проекту мирного договора. Готова, всегда это подчеркивали, делать это и далее. Гарантируем создание максимально комфортных условий для работы обеих делегаций в предпочтительном для них двустороннем формате», – сказала дипломат.
При этом, как она указала, РФ приветствует усилия казахстанских партнеров, которые инициировали и организовали встречу глав МИД Армении и Азербайджана 10 - 11 мая в Алматы.
Захарова отметила, что РФ рассматривает заключение сбалансированного мирного договора между сторонами как незаменимую предпосылку для выстраивания в регионе архитектуры неделимой безопасности, устойчивого экономического развития.
Захарова выразила надежду на скорейшее преодоление остающихся разногласий, успешное продвижение по другим направлениям нормализации армяно-азербайджанских отношений в русле двухсторонних договоренностей на высшем уровне.
«Судьбу и будущее Южного Кавказа должны определять исключительно страны региона и соседние государства-партнеры. И никто извне точно мир и процветание в наш в общий дом не принесет. Это уже веками доказано», – подчеркнула она.