Երկրորդ եռամսյակում լրագրողների նկատմամբ բռնությունների թիվն աննախադեպ է. Ա. Մելիքյան
Հայաստանում այս տարվա երկրորդ եռամսյակում լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 14 դեպք է գրանցվել, տուժել է 23 լրագրող։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը՝ հիշեցնելով, որ անցած ամիսներին բողոքի ակցիաների ընթացքում բախումներ են գրանցվել։
«Այս թիվը համեմատելի է 2018-ի հեղափոխության ճնշումներին, բռնություններին, խոչընդոտումներին։  Հետհեղափոխական տարիներին այս թիվն աննախադեպ է, քանի որ 2018-ից ի վեր մեկ եռամսյակի ընթացքում նման թվով ֆիզիկական բռնության դեպքեր չէին գրանցվել։ Դա կարող է լինել  ինչպես հրմշտոցի ընթացքում, այնպես էլ թիրախավորված հարձակում»,-ասաց Մելիքյանը։
Կոմիտեի ղեկավարն այս առումով մտահոգություն հայտնեց, նշեց, որ ոստիկանության բարեփոխումները պետք է երևան էքստրեմալ իրավիճակներում, մինչդեռ այդ դեպքում երևում են և պրոֆեսիոնալիզմի պակաս, և լիազորությունների չարաշահում։
«Մեծ աշխատանք կա կատարելու, կառավարությունն այս առումով պետք է լուրջ մտահոգվի, քանի որ այս տվյալները կարող են ազդել Հայաստանի միջազգային վարկանիշի վրա»,-ասաց բանախոսը։
Ապրիլ-հունիս ամիսների ընթացքում ավելացել են նաև լրագրողների նկատմամբ սպառնալիքները, վիրավորանքները, մասնագիտական աշխատանքի իրականցման տարատեսակ խոչընդոտները՝ կազմելով 43 դեպք։

Expert warns of 'unprecedented' violence against reporters in Armenia
Ashot Melikyan, chair of the Committee to Protect Freedom of Expression (CPFE), reported “unprecedented” violence against journalists in Armenia in the second quarter of 2024 which saw antigovernment protests.
Speaking at a press conference on Thursday, he said CPFE recorded 14 cases of physical attacks against journalists in the past three months, which left 23 media workers injured.
"This figure is comparable to the pressure, violence and obstructions during the 2018 revolution. In the post-revolutionary years, the number is unprecedented given that such a level of violence was never recorded in a quarter after 2018,” Melikyan said.
The expert attributed the surge in violence against reporters to lack of police professionalism and abuse of office.
"There is a lot of work to do. The government should be seriously concerned about it as these figures can affect Armenia's international rating," he stated.
Melikyan said threats and insults targeting journalists also increased in April-June, while violations of the right to receive and disseminate information reduced.