Ամերիկացի ռեփեր Սնուփ Դոգի երևանյան համերգի տոմսերի մեծ մասը վերադարձվել է գնորդներին։ Այս մասին հայտնում է համերգի կազմակերպիչ «Դոպինգ Սփեյս» ՍՊԸ-ի տնօրեն Հայկ Սիմոնյանը` պատասխանելով Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանը։
Ավելի վաղ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել էր, որ հնարավոր է` ամերիկացի ռեփեր Սնուփ Դոգի երևանյան համերգը տեղի ունենա այս տարվա օգոստոսին։ Sputnik Արմենիան գրավոր հարցում էր ուղարկել ԿԳՄՍ նախարարություն համերգի ամսաթիվն իմանալու համար, սակայն մեր հարցումն ուղարկվել է «Դոպինգ Սփեյս» ՍՊԸ։
Հարցին, թե քանի տոմս է վաճառվել և ինչ գումարով, կազմակերպիչը պատասխանել է, որ համերգի հետաձգման պատճառով պարբերաբար իրականացվում են տոմսերի վերադարձներ, ուստի ներկա դրությամբ նման հաշվառում չի իրականացնում:
«Միաժամանակ հայտնում ենք, որ հետաձգված համերգի մասնակցության համար գնված տոմսերի մեծ մասը վերադարձվել է տոմսերի գնորդներին իրենց իսկ պահանջով»,–ասել է նա։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ Երևանում սեպտեմբերի 23-ին նախատեսված համերգի մասին հայտարարելուց հետո բուռն քննարկումներ ծավալվեցին հիմնականում համերգի վրա ծախսվելիք պետական գումարների շուրջ։
Սնուփ Դոգի համերգը չեղարկվեց Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքերի պատճառով։
Համերգի համար ՀՀ կառավարությունը պետական բյուջեի միջոցներից «Մշակութային միջոցառումների իրականացնում» ծրագրի շրջանակում գանձապետարանում հաշվառվել է 2.318.596.800 դրամ գումարի պայմանագիր։ Այդ գումարն օգոստոսի 25-ին ամբողջությամբ վճարվել է։ Սնուփ Դոգը գումարը չի վերադարձրել և չի վերադարձնի։ Ռեփերի աշխատավարձը կազմում է 1,8 մլն դոլար։

Основная часть билетов на перенесенный концерт Снуп Догга в Ереване возвращена
Основная часть билетов за перенесенный концерт американского рэпера Снуп Догга в Ереване возвращена. Об этом директор компании Doping Space Айк Симонян сообщил в ответ на письменный запрос Sputnik Армения.
Ранее министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян не исключила, что перенесенный концерт рэпера состоится в Ереване уже в августе.
Агентство Sputnik Армения направило запрос, чтобы выяснить конкретную дату выступления, однако ведомство перенаправило ответ директора компании-организатора концерта.
"В настоящее время ведутся переговоры с командой артиста о точном дне проведения концерта. На выбор будут предложены три возможные даты выступления", – говорится в письме Симоняна.
На вопрос о том, сколько билетов было продано и на какую сумму, организатор ответил, что билеты на концерт постоянно возвращаются, и агентство прекратило вести их подсчет.
Ранее Минфин сообщил, что решением правительства Армении в казначейство поступил контракт на сумму 2,318 миллиарда драмов ($5,7 миллиона по текущему курсу) на проведение запланированного на 23 сентября 2023 года, но отложенного концерта американского рэпера Snoop Dogg. Эта сумма была выплачена полностью 25 августа 2023 года. В ведомстве уточнили, что концерт планировался в рамках финансируемой из госбюджета программы реализации культурных мероприятий. Возврат суммы в госбюджет не производился. Гонорар самого рэпера составляет $1,8 миллиона.
Источник напоминает, что выступление Снуп Догга было перенесено из-за событий в Нагорном Карабахе. Организатор пообещал, что выступление состоится, когда в графике исполнителя будет окно.