Կմտնենք Իսրայել, ինչպես մտանք Ղարաբաղ. Էրդողանի սպառնալիքն ու դրա արձագանքները
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է՝ Թուրքիան կարող է մտնել Իսրայել, ինչպես եղավ Լիբիայում ու Ղարաբաղում։
«Ինչպես մենք մտանք Ղարաբաղ ու Լիբիա, այնպես էլ կարող ենք նրանց (Իսրայելի) դեմ գործել։ Անհնարին ոչին չկա։ Մենք ուղղակի պետք է ուժեղ լինենք»,-ասել է Էրդողանը։
Իսրայելն արձագանքել է Էրդողանի այս հայտարարությանը։
«Էրդողանը գնում է Սադամ Հուսեյնի հետքերով և սպառնում է հարձակվել Իսրայելի վրա։ Պարզապես հիշեցրեք նրան, թե ինչ կատարվեց այնտեղ՝ Իրաքում, և ինչպես դա ավարտվեց»,- X-ի իր միկրոբլոգում գրել է Իսրայելի ԱԳ նախարար Իսրայել Կացը:
Թուրքիայի ԱԳ նախարությունը X-ի իկրոբոլոգում Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին սպառնացել է Հիտլերի ճակատագրով։
«Իսրայելի վարչապետն է կրում Գազայի հատվածում ստեղծված իրավիճակի պատասախանատվությունը, նա կարող է կյանքն ավարտել այնպես, ինչպես նացիստական առաջնորդ Հիտլերը։ Ցեղասպան Նեթանյահուի վերջը լինելու է նույնկերպ, ինչպես ցեղասպան Հիտլերինը։ Նրանք, որ փորձում են ոչնչացնել պաղեստինցիներին, պատասխան կտան իրենց արարքների համար այնպես, ինչպես ցեղասպանություն իրականացրած նացիստները։ Մարդկությունը լինելու է պաղեստինցիների կողքին, դուք նրանց չեք ոչնչացնի»,-ասված Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Իր հերթինԹուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանն էլ X-ի իր միկրոբլոգում գրել է.
«Մեր նախագահը դարձել է մարդկության խղճի ձայնը. Միջազգային սիոնիստական շրջանակները, հատկապես Իսրայելը, ովքեր ցանկանում են ճնշել այս արդար ձայնը, մեծ տագնապի մեջ են։ Պատմությունն ավարտվում է նույն կերպ բոլոր ցեղասպանների և նրանց աջակիցների համար»։

Эрдоган пригрозил Израилю вводом войск как «в Карабах и Ливию»
Турция может войти в Израиль, «так же как зашла в Ливию и Карабах», заявил президент Реджеп Тайип Эрдоган, чьи слова приводит Al Ain Türkçe.
«Так же как мы вошли в Карабах и Ливию, мы сделаем то же самое с ними», — сказал он в ответ на политику Израиля в отношении Палестины.
Как передает РБК, Эрдоган объявил об отправке турецких войск в Ливию с целью поддержки правительства национального согласия (ПНС) в Триполи в январе 2020 года. После свержения и убийства главы Ливии Муаммара Каддафи страна оказалась расколота: на западе, в Триполи, правило ПНС Абделя Хамида Дбейбы, а восток контролирует Ливийская национальная армия под командованием маршала Халифы Хафтара.
27 сентября 2020 года Азербайджан при непосредственном участии своих союзников – Турции и иностранных боевиков-террористов и джихадистов – развязал широкомасштабную войну против Арцаха. 44-дневная война сопровождалась многочисленными грубыми нарушениями со стороны Азербайджана международных законов и обычаев, применимых к вооруженным конфликтам, военными преступлениями, включая преднамеренные обстрелы населенных пунктов, мирных жителей и жизненно важных инфраструктур.
После начала войны Израиля с ХАМАС Эрдоган неоднократно критиковал действия израильской армии в секторе Газа, сравнивая их с «резней». «Нам надо знать, что Гитлер нынешнего времени Нетаньяху и его сообщники не смогут избежать ответственности. Как бы далеко он ни бежал, мы последуем за ним», — утверждал президент Турции - страны, отрицающей Геноцид армян в Османской империи 1915 года.