Լիլիթ Գալստյան. Արցախի էթնիկ զտումին հաջորդող մշակութային ցեղասպանությունն էլ պիտի հանդուրժե՞ք
«Արցախի մշակութային ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանակն վանդալիզմի, ոչնչացման կամ յուրացման քաղաքականությունը շարունակվում է։ Իրենց այս «գործունեության» մեջ ադրբեջանցիները միջազգային գործընկերներ են գտել և,  ցավալիորեն, ձեռքերն հասել  է Վատիկան»,-գրում է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ, դաշնակցական գործիչ  Լիլիթ Գալստյանը։
Նա նշում է՝ Վատիկանում լույս տեսնող  L'Osservatore Romano պարբերականում,  Ռոսսելա Ֆաբիանիի ստորագրությամբ  օրերս լույս է տեսել  «Քրիստոնեության  ակունքներն Ադրբեջանում․  ալբանական առաքելական եկեղեցու հետքերով»  բովանդակությամբ մի հոդված, ուր հեղինակը ներկայացնում է «Կովկասյան Ալբանիա»՝  իրականում Արցախ  կատարած իր այսպես կոչված ուսումնասիրական-ճանաչողական այցը։
«Հղում անելով տեղացի ինչ-որ գիտաշխատողի, հոդվածագիրը տարածում-ամրագրում է  տարածաշրջանում հայերի եկվորության վարկածը՝  արձանագրելով, որ մենք ադրբեջանական հողեր են եկել Իրանից և Թուրքիայից։ Մեկ այլ  հաստատման համաձայն ուդիները բռնի դավանափոխ են եղել և առաքելական եկեղեցու հետևորդ դարձել տեղի հայերի կողմից։
Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում Ռ․ Ֆաբիանիին  ուղեկցել է Ախունդովի աշակերտ, ալբանական մշակույթի «գիտակ» Ս․ Հաջիևան։  Եվ, բնականաբար, հեղինակն անվերապահ եզրահանգում է կատարում, որ 13դ․ վանական համալիրներ  Դադիվանքը /հոդվածում Խուդավենք է գործածվում/ և  Գանձասարը/ հոդվածում՝ Գենջասար/ Ադրբեջանի տարածքում գտնվող ալբանական մշակույթի և ալբանական եկեղեցու խոշորագույն դրսևորումներ են։
Ինչպես տեսնում եք Արցախի հայկական հետքի վերացման ադրբեջանական քաղաքականությունը նոր որակներ և դրսևորումներ է ստանում։ Ցավալի է, բայց  իրաղություն է՝ Ադրբեջանին հաջողվել է իր մշակութային զտման/մշակութային ցեղասպանության/ ակամա մասնակից դարձնել ոչ ավել ոչ պակաս՝ Վատիկանին։ Ի դեպ վերոհիշյալ հոդվածում Դադիվանքը ներկայացվում է որպես ալբանական Վատիկան։
Հիշենք, որ «L'Osservatore Romano»-ն Վատիկանի միակ, ամենօրյա պարբերականն է, որ լույս է տեսնում 1861-ից։  Բնականաբար, հասկանալի են պարբերականի տարածման մասշտաբները, նաև ադրբեջանական քարոզչամեքենայի  թիրախավորումը։ Արդյունքում կաթոլիկ եկեղեցունն պատկանող պարբերականում՝ վերնագիր՝ Ադրբեջանը քրիստոնեության օրրան։
Թե Ադրբեջանում սա ինչպես են հիմնավորում, պարզ է․ հայկական մշակույթի յուրացումը կամ ոչնչացումն Ադրբեջանում պետական քաղաքականության  առաջնահերթություն է։ Մեհրիբան Ալիևայի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում պտվավոր  «առաքելությունը» հենց այս նպատակադրումների շրջանակում է։
Ի դեպ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն այդպես էլ, հակառակ բազմաթիվ հավաստացումների և  կոնվենցիաներով պայմանավորված պարտականությամբ, այդպես էլ դիտորդական առաքելություն չուղարկեց Արցախ։
Իսկ Ի՞ՆՉ ԵՆ ՄՏԱԾՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԳՆ-Ն և ԿԳՄՍ-Ն։  Արցախի էթնիկ զտումին հաջորդող մշակութային ցեղասպանությունն էլ պիտի հանդուրժե՞ք․ գուցե ձայն հանեք, նվազագույն քաղաքական արժանապատվություն դրսևորեք, տեր կանգնեք մեր հավաքական ժառանգությանն ու ինքնությանը։
Հ․Գ․ Իսկ  ոչ վաղ անցյալում, Քրիստոնեության 1700 ամյակի շրջանակում Հռոմի պապ էր այցելում Հայաստան, Վատիկանում Սուրբ Նարեկացու արձան էր տեղադրվում ու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագ մատուցվում։
Հ․Գ․Բայց  որքանով է  արդարացված «Հայ ժողովրդի պատմությունը»  «Հայաստանի պատմության» մեջ զետեղած իշխանություններից ակնկալիք ունենալը»,-գրում է նա։

Лилит Галстян: Смиритесь и с последовавшим за этнической чисткой в Арцахе культурным геноцидом?
Азербайджан продолжает политику вандализма, уничтожения или присвоения культурного наследия Республики Арцах. В этой своей «деятельности» азербайджанцы нашли международных партнеров, к сожалению, в том числе и в Ватикане, написала депутат НС от фракции «Армения» Лилит Галстян.
Так, в издаваемом в Ватикане периодическом издании L'Osservatore Romano за авторством Росселлы Фабиани на днях была опубликована статья «Истоки христианства в Азербайджане: по следам албанской апостольской церкви», в которой автор представляет свой так называемый исследовательско-познавательный визит в «Кавказскую Албанию», а на самом деле – в Арцах.
«Ссылаясь на какого-то местного научного сотрудника, автор статьи тиражирует и закрепляет гипотезу о том, будто бы армяне в регионе – пришлый народ, якобы из Ирана и Турции. Согласно другому утверждению, местные армяне якобы заставили удин отречься от своей веры и стать последователями Апостольской церкви.
Во время визита в Азербайджан Р. Фабиани сопровождала ученица Ахундова, «знаток» албанской культуры С. Гаджиева. И, естественно, автор делает безоговорочный вывод, будто бы в 13 в. монастырские комплексы Дадиванк (в статье используется Худаванк) и Гандзасар (в статье Генджасар) являлись крупнейшими проявлениями албанской культуры и албанской церкви на территории Азербайджана.
Как видите, азербайджанская политика уничтожения армянского следа в Арцахе приобретает новые качества и проявления. Печально, но факт: Азербайджану удалось сделать невольным участником своей культурной чистки (культурного геноцида) Ватикан, ни больше, ни меньше. Кстати, в вышеупомянутой статье Дадиванк представлен как албанский Ватикан», – отмечает депутат.
Галстян напоминает, что L'Osservatore Romano (рус. «Оссерваторе романо»; с итал. – «Римский обозреватель») — единственная ежедневная газета, издающаяся в Ватикане с 1861 года.
«Естественно, масштабы распространения издания, а также мишень азербайджанского агитпропа понятны. В результате в принадлежащем католической церкви периодическом издании появился заголовок «Азербайджан – колыбель христианства».
Как обосновывают в Азербайджане, понятно. Присвоение или уничтожение армянской культуры – среди приоритетов государственной политики Азербайджана. Почетная «миссия» Мехрибан Алиевой в ЮНЕСКО – в рамках этих целей.
Кстати, ЮНЕСКО, вопреки многочисленным заверениям и предусмотренным конвенциями обязательствам, так и не направила наблюдательную миссию в Арцах.
А что думают в МИД и МОНКС Армении? Смиритесь и с последовавшим за этнической чисткой в Арцахе культурным геноцидом? Быть может, поднимете свой голос, проявите минимальное политическое достоинство, встанете на защиту нашего коллективного наследия и идентичности?
P.S. А в недалеком прошлом, в рамках празднования  1700-летия принятия христианства в качестве государственной религии, Армению посещал Папа Римский, в Ватикане устанавливали статую Святого Григория Нарекаци, которому Ватикан ранее присвоил титул Учителя Вселенской Церкви, в Соборе Святого Петра в Ватикане Папа Римский служил посвященную 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи литургию.
P.S. Но насколько оправданы ожидания от властей, уместивших «Историю армянского народа» в «Историю Армении»?..» – написала Галстян в Facebook.