Թուրքագետ. Մերձավոր Արևելքում նման լարված իրավիճակում Էրդողանի հայտարարությունը սադրիչ էր
Թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հայտարարությունն Իսրայել մտնելու սպառնալիքի մասին սադրիչ է որակում։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երեկ հայտարարել էր. «Ինչպես մենք մտանք Ղարաբաղ ու Լիբիա, այնպես էլ կարող ենք նրանց (Իսրայելի) դեմ գործել։ Անհնարին ոչին չկա։ Մենք ուղղակի պետք է ուժեղ լինենք։
Սաֆրաստյանի գնահատմամբ, Էրդողանի հայտարարությունը մի քանի նպատակ ունի։
«Առաջինը ներքաղաքական՝ բնակչության ուշադրությունը երկրի ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակից շեղելու համար, ինչպես նաև իր շոիրջն ավելի շատ համախմբի իսլամամետ մտածելակերպ ունեցող քաղաքացիներին»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նրա գնահատմամբ,  արտաքին քաղաքականության առումով Թուրքիան  նպատակ ուներ ցույց տալու, որ Թուրքիան մեծ ազդեցություն ունի տարածաշրջանում, Մերձավոր արևելքում, իսլամական աշխարհի առաջնորդն է՝ պաշտպանում է իսմալական երկրներին։
«Դա իհարկե այդպես չէ, բայց փորձումէ  նման պաըրանք ստեղծել Էրդողանը։ Ընդհանուր առմամաբ այդ հայտարարությունն իր էությամբ, ես գնահատում եմ սադրիչ, քանի որ տեսնում ենք, որ Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը բավականին լուրջ է, կարոզղ է ավելի սրվել»,-ասաց Սաֆրաստյանը։
Նրա խոսքով, Թուրքիան այսօր որևէ հնարավորություն չունի զորք ուղարկել Իսրայելի դեմ։
Սիտարկմանը, թե Էրդողանի հայտարարությունն ուղերձներ էր պարունակում ուղղված Հայաստանին ու Ադրբեջանին, որտեղից արդեն հակադարձել են Թուրքիային, Սաֆրաստյանն ասաց.
«Ես չեմ կարծժում, որ հայտարարության պահին Էրդողանի գլխի մեջ Ադրբեջանի մասին հիշողություն կար։ Իսկ Ադրբեջանը լուրջ է ընդունել, քանի որ այն ստեղծել էր միֆ, որ միայնակ է հաղթել Արցախում»,-ասաց թուրքագետը։

Тюрколог: В столь напряженной ситуации на Ближнем Востоке заявление Эрдогана было провокационным
Тюрколог Рубен Сафрастян слова турецкого президента Реджепа Эрдогана о готовности «войти» в Израиль расценивает как провокационные.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в воскресенье, что Анкара может «войти» в Израиль так же, как когда-то в Ливию и Нагорный  Карабах.
По оценке Сафрастяна, заявление Эрдогана преследует несколько целей.
«Первая цель – внутриполитическая: отвлечь внимание населения от тяжелого социально-экономического положения страны, а также консолидировать вокруг себя граждан с происламским мышлением», – сказал в комментарии для Panorama.am тюрколог Рубен Сафрастян.
По его оценке, с точки зрения внешней политики Турция стремилась показать, что Анкара имеет большое влияние в регионе, на Ближнем Востоке, является лидером исламского мира и защищает исламские страны.
«Конечно, это не так, но Эрдоган пытается создать такую иллюзию. В целом, я считаю это заявление по своей сути провокационным, поскольку мы видим, что ситуация на Ближнем Востоке достаточно серьезная и, скорее всего, она может обостриться еще больше», – сказал Сафрастян.
По его словам, у Турции сегодня нет возможности направить войска против Израиля.
На вопрос, содержатся ли в упомянутом заявлении Эрдогана месседжи, адресованные Армении и Азербайджану, откуда уже возразили турецкому лидеру, Сафрастян ответил:
«Я не думаю, что на момент заявления Эрдоган помнил об Азербайджане. Азербайджан же его слова задели, потому что Баку создал миф о том, что он одержал победу в Арцахе в одиночку».