Ինչ են քննարկել Ռուբեն Ռուբինյանը և Սերդար Քըլըչը. Մանրամասնում է ԱԳՆ-ն
Հուլիսի 30-ին Հայաստանի և Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը և դեսպան Սերդար Քըլըչը հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել երկու երկրների սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։
ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ նրանք վերահաստատել են նախորդ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Բացի այդ, նրանք պայմանավորվել են տարածաշրջանային զարգացումներին համապատասխան գնահատել տեխնիկական կարիքները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն գործարկել Ախուրիկ/Աքյաքա երկաթուղու սահմանային անցակետը, ինչպես նաև փոխադարձաբար դյուրացնել վիզայի ընթացակարգերը դիվանագիտական/պաշտոնական անձնագրեր ունեցողների համար։
Վերջում նրանք վերստին ընդգծել են կարգավորման գործընթացն առանց որևէ նախապայմանի շարունակելու պայմանավորվածությունը՝ երկու երկրների միջև լիարժեք կարգավորման վերջնական նպատակին հասնելու համար։

Special Representatives for the normalization of relations between Armenia and Turkey, Deputy Speaker of  the Armenian National Assembly Ruben Rubinyan and Ambassador Serdar Kilic, held their fifth meeting on the Margara–Alican crossing at the border of the two countries.
They reconfirmed the agreements reached at their previous meetings, the Armenian Foreign Ministry reported.
"Furthermore, they agreed to assess the technical requirements to enable functioning of Akhurik/Akyaka railroad border gate in line with the regional developments as well as to simplify their mutual visa procedures for diplomatic/official passport holders," the ministry said in its readout.
"Finally, they reemphasized their agreement to continue the normalization process without any preconditions towards achieving the ultimate goal of full normalization between their respective countries," the statement added.