Վրաստանը հայտարարել է ուկրաինական հակամարտության պատճառով երկրում ահաբեկչությունների վտանգի մասին
Վրաստանում ահաբեկչական հարձակումների ռիսկերը պահպանվում են, քանի դեռ Ուկրաինայում շարունակվում է զինված հակամարտությունը։ Այս մասին «Իմեդի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Ռիսկերը մնում են այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ուկրաինայում պատերազմը շարունակվում է։ Ելնելով դրանից՝ մենք բազմիցս կրկնել ենք և կարող ենք նորից կրկնել, որ հաջորդ տարի պատերազմի ավարտի հետ կապված շատ մեծ հույսեր ունենք։ Նորից կասեմ, որ մեր հաշվարկներով Ուկրաինայում պատերազմը պետք է ավարտվի ամենաուշը հաջորդ տարվա ընթացքում»,-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, ասել է վարչապետը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք Վրաստանում ահաբեկչությունների վտանգը մնում է կապված Պետական անվտանգության ծառայության վարույթում քննվող գործի հետ։
Ըստ Կոբախիձեի՝ նույն ոճն ունեն Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիկոյի և ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձերը և «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլիի դեմ մահափորձի նախապատրաստումը։ Վրաստանի վարչապետը հիշեցրել է, թե ինչպես ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով եվրահանձնակատար Օլիվերը Վարհելին Ֆիկոյի դեմ մահափորձից հետո տեղի ունեցած հեռախոսազրույցում զգուշացրել է նրան (Կոբախիձեին) զգույշ լինելու անհրաժեշտության մասին։ Կառավարության ղեկավարը նախազգուշացումը կասկածելի է համարել.
Հուլիսի 24-ին Պետական անվտանգության ծառայությունը հայտարարեց Ուկրաինայում բնակվող նախկին պետական պաշտոնյաների կողմից իշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլիի դեմ մահափորձի նախապատրաստման Մասին։

The risk of terrorist attacks in Georgia will persist as long as the armed conflict in Ukraine continues, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze said in an interview with Imedi TV, TASS reported.
"Risks will persist as long as the war in Ukraine continues. Our country will continue to face such risks until the situation changes. This is why we have repeatedly said and can say it again that we do hope the war will end next year. I will repeat that as far as our estimates and hopes go, the war in Ukraine will end next year at the latest," he said, when asked about the risk of a terrorist attack in relation to a case that the country’s State Security Service was investigating.
The agency said earlier that it was investigating a plot to assassinate Bidzina Ivanishvili, founder and honorary chairman of the Georgian Dream - Democratic Georgia ruling party, which involved former senior Georgian officials residing in Ukraine. The criminal investigation was launched into preparations for an act of terrorism and conspiracy to change the country’s constitutional order by force.
According to Kobakhidze, recent assassination attempts on Slovak Prime Minister Robert Fico and US presidential candidate Donald Trump, as well as the plot to assassinate Ivanishvili, are based on the same pattern.