Պատել. Չեմ պատրաստվում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու ժամանակացույց սահմանել
«Ես չեմ պատրաստվում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության հասնելու ժամանակացույց սահմանել»,-հայտարարել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի փոխխոսնակ Վեդանտ Պատելը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե Հայաստան-Ադրբեջան հարցով հատուկ խորհրդական Բոնոն նոր է վերադարձել տարածաշրջանից, նա այնտեղ է եղել ողջ անցած շաբաթ, այս պահին բեկման հույս ունե՞ք:
Պատելը նշել է, որ և՛ պետքարտուղարը, և՛ համակարգող Բոնոն շարունակում են խորապես ներգրավված լինել գործընթացում։
«Նայց ես չունեմ ձեզ համար հատուկ թարմացումներ կամ առաջարկելու ժամանակացույց: Այս ուղղությամբ մենք շարունակելու ենք աշխատել»,-նշել է նա։
Անդրադառնալով այսօր կայանալիք հայ և թուրք դիվանագետների միջև հանդիպմանը՝ նա կրկին ասել է՝ գործընթացը պետքարտուղարի ուշադրության կենտրոնում է։

Ведант Пател: Я не собираюсь устанавливать сроки достижения мира между Ереваном и Баку
И госсекретарь США Энтони Блинкен, и старший советник США по переговорам на Кавказе Луи Боно продолжают активно участвовать в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, заявил на брифинге заместитель руководителя пресс-службы Госдепартамента США Ведант Пател.
Коснувшись итогов визита Боно в регион и в ответ на вопрос, есть ли надежда на какой-то прорыв на данном этапе, он отметил:
«Я не собираюсь устанавливать сроки. Конечно, это вопрос, которым и госсекретарь, и Л. Боно продолжают активно заниматься, но у меня нет для вас никаких конкретных новостей или сроков. Это то, над чем мы продолжим работать».
Говоря о встрече спецпредставителей Армении и  Турции по нормализации отношении двух стран 30 июля на армяно-турецкой границе, Пател заявил: «Опять же, я просто скажу, что это то, на чем сосредоточено внимание госсекретаря, и мы продолжим активно участвовать».