Ռուսաստանի և անձամբ Վլադիմիր Պուտինի ջանքերով հաջողվեց 2020 թվականին կանգնեցնել ռազմական գործողությունները Ղարաբաղում. ՌԴ ԱԳՆ
14:23 31/07/2024
ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Անդրեյ Նաստասինն ասուլիսում անդրադարձել է 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմին և 2023 թվականի Արցախի հայաթափմանը։
«Չպետք է մոռանալ, որ Ռուսաստանի և անձամբ նախագահի Վլադիմիր Պուտինի ջանքերի շնորհիվ, հաջողվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամատության գոտում 2020 թվականին կանգնեցնել ռազմական գործողությունները, ինչպես նաև խուսափել խաղաղ բնակչության շրջանում մեծաքանակ զոհերից։
Ռուսաստանի ակտիվ միջնորդությամբ, ավելին՝ մեր 6 խաղաղապահների կայանքի գնով հաջողվեց մեկ օրկվա տնթացքում 2023 թվականի սեպտեմբերին կանգնեցնել լարավածությունը Լեռանային Ղարաբաղում»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

МИД РФ – о словах Эрдогана про Арцах
Заместитель директора департамента информации и печати МИД России Андрей Настасьин  прокомментировал слова турецкого президента Реджепа Эрдогана о том, что Анкара может «войти» в Израиль так же, как когда-то в Ливию и Нагорный Карабах.
«Вопрос, который вы задаете, логичнее адресовать турецким коллегам. Но вместе с тем, нельзя забывать, что именно благодаря усилиям нашей страны и лично президента Российской Федерации Владимира Владимировича Путина удалось остановить военные действия в зоне Нагорно-Карабахского конфликта в 2020 году, а также избежать массовых жертв среди гражданского населения.
При активном посредничестве России и более того, ценой жизни 6 наших миротворцев в течение суток было прекращено обострение ситуации в Карабахе в сентябре 2023 года»,- заявил Настасьин.