Վերլուծաբան. Հարավային Կովկասը դառնում է Ռուսաստանի դեմ ճակատներից մեկը
Վերջին օրվա ընթացքում Հայաստանի տարածքով հնարավոր միջանցքի մասին երկու գերտերություններից հայտարարություններ հնչեցին։
«Իրանն առաջվա պես համարում է, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» գաղափարը չի համապատասխանում Հայաստանի շահերին»,-Թեհրանում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին։
Նույն օրը ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը վացահայատ կերպով հայտարարեց. «Կենտրոնական Ասիայի երկրներն այժմ հնարավորություն ունեն համաշխարհային շուկա դուրս գալ միայն Ռուսաստանի և Չինաստանի միջոցով։ Եթե ԱՄՆ-ն կարողանա երթուղի բացել Ադրբեջանով և Հայաստանով, ապա նրանք հնարավորություն կունենան մուտք կգործել համաշխարհային շուկաներ և կնվազեցնի կախվածությունը Ռուսաստանից և Չինաստանից»:
ԱՄՆ-ից ու Իրանից հնչած հայտարարությունների մասին Panorama.am-ը զրուցել է Պատմական գիտությունների թեկնածու, վերլուծաբան Սերգեյ Մելքոնյանի հետ։
«Բոլորը հասկանում են, որ Ռուսաստանի ու արևմուտքի միջև պատերազմ է։ Հարավային Կովկասը Ռուսաստանի համար մեծ նշանակություն ուներ անվտանգության ու այլ հարցերում, հիմա այն դառնում է Ռուսաստանի դեմ ճակատներից մեկը Ուկրաինայից հետո։ Դրա մասին տարբեր փորձագետներ ասել են, բայց բարձր մակարդակով առաջին անգամ հայտարարվեց»,-ասաց վերլուծաբանը՝ ընդգծելով, որ միաժամանակ Օ՛Բրայենի հայտարարության մեջ նորություն չկար։
Նրա խոսքով, Հայաստանը ԱՄՆ-ից ստանում է աջակցություն այսօրվա քաղաքականությունը վարելու համար, երբ դադարի վարել այդ քաղաքականությունը, ինչպես եղավ Վրաստանի դեպքում, աջակցությունն էլ կնվազի, ճնշումներ էլ կլինեն։
«Հիմա Հայաստանն ունի երկու մոտեցում, կամ գնում է ամերիկյան սցենարով, կամ չի գնում։ Ըստ այսօրվա քայլերի, մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ դրան։ Բոլորը հասկանում են, որ տարածաշրջանի երկրները դառնում են միջոց Իրանի ու Ռուսաստանի դեմ։ Ինչքանով է դա համընկնում Հայաստանի այսօրվա շահերի հետ, այսօր որոշում կայացնողները պետք է պատասխանեն։ Որպես փորձագետ ես ասում եմ, ոչ տարածաշրջանային երկրները գալիս ու գնում են, իսկ աշխարհագրությունը դու չես կարող փոխել։ Երբ դու ունես երկու սահման, որից մեկը գերկարևոր է, խոսքն Իրանի մասին է, դա դուռ է բացում Հնդկաստանի, արաբական երկրների հետ հարաբերությունների համար։ Այս պարագայում դիմել քայլերի, որոնք  ուղղված են  հարևանի երկրի դեմ, որի շնորհիվ Սյունիքը դեռ հայկական է, ինձ չի թվում, որ սա շատ խելոք քայլ կլինի»,-ասաց Մելքոնյանը։

Сергей Мелконян: Южный Кавказ становится одним из фронтов против России
За последние сутки заявления о возможном коридоре по территории Армении прозвучали из двух сверхдержав.
Аятолла Хаменеи 30 июля на встрече с Николом Пашиняном в Тегеране подчеркнул необходимость сохранения территориальной целостности Армении и сказал: Исламская Республика Иран по-прежнему считает что идея «Зангезурского коридора» не отвечает интересам Армении.
В тот же день помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен заявил: страны Центральной Азии имеют сейчас возможность выхода на мировые рынки только через РФ и Китай. Если США смогут «открыть путь, пролегающий через Азербайджан и Армению, они получат доступ к мировым рынкам и снизят зависимость от России и Китая».
О прозвучавших из ИРИ и США заявлениях корреспондент Panorama.am побеседовала с кандидатом исторических наук, аналитиком, научным сотрудником Института прикладных политических исследований (APRI, Armenia) Сергеем Мелконяном.
«Все понимают, что между Россией и Западом война. Южный Кавказ имел большое значение для России с точки зрения безопасности и других вопросов, теперь он становится одним из фронтов против России после Украины. Об этом говорили разные эксперты, но впервые это было озвучено на высоком уровне», – сказал аналитик, подчеркнув: вместе с тем, в заявлении Джеймса О'Брайена не было ничего нового.
По его словам, Армения получает поддержку от США в обмен на проведение Ереваном политики, которую мы видим сегодня, когда Армения перестанет проводить такую политику, как это произошло в случае с Грузией, поддержка также сократится, последует давление.
«Сейчас у Армении два выхода: либо она следует американскому сценарию, либо нет. По сегодняшним шагам мы видим, что Армения готова пойти на это. Все понимают, что страны региона становятся средством против Ирана и России. Насколько это совпадает с сегодняшними интересами Армении, должны ответить лица, принимающие сегодня решения.
Я, как эксперт, говорю: внерегиональные страны приходят и уходят, но географию не изменишь. Когда у тебя две границы, одна из которых – граница с Ираном – сверхважна, она открывает двери для отношений с Индией и арабскими странами, то в этом случае прибегать к шагам, направленным против соседней страны, благодаря которой Сюник до сих пор остается армянским, – не думаю, что это будет очень умным шагом», – сказал Мелконян.