«Քերքոնեան Դաջանի» ՍՊԸ-ն բողոք է ներկայացրել «Չեփման Թեյլոր»- ի դեմ` Արցախում իր աշխատանքի հետ կապված ՏՀԶԿ խախտումների համար
12:13 01/08/2024
«Քերքոնեան Դաջանի» (Kerkonian Dajani LLP)  իրավաբանական ընկերությունը  բողոք է ներկայացրել Միացյալ Թագավորության Ազգային կոնտակտային կետին` պնդելով, որ «Չեփման Թեյլոր» համաշխարհային ճարտարապետական ընկերության  կողմից խախտվել են բազմազգ ձեռնարկությունների համար ՏՀԶԿ-ի ուղեցույցները:
Ավան Շուշի Գործընկերության անունից ներկայացված Բողոքը պնդում է, որ «Չեփմեն Թեյլորի» վարքագիծը Շուշիի վերանախագծման հարցում խախտում է ՏՀԶԿ-ի ուղեցույցները՝  չկարողանալով մեղմել, այլ հակառակը ավելի խորացնելով Արցախի բնիկ հայերի հանդեպ մարդու իրավունքների խախտումների բացասական ազդեսությունը։
Գործը հարուցվել է Ադրբեջանի 286-օրյա շրջափակումից և 2023 թվականի սեպտեմբերին արցախահայության բռնի տեղահանումից հետո, ինչը Freedom House-ը հստակորեն որակել է որպես էթնիկ զտում: Ավելին, Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի 9-ամսյա շրջափակման ժամանակ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազը շտապ զեկուցել է, որ Ադրբեջանի նախագահը դրսևորել է արցախահայության նկատմամբ բացահայտ ցեղասպանական մտադրություն։ Genocide Watch-ը, Լեմկինի ինստիտուտը և Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան հրապարակել էին ցեղասպանության մասին իրենց սեփական ահազանգերը:
ՏՀԶԿ-ի բողոքում Ավան Շուշիի գործընկերությունը, որին են պատկանում  Շուշիի Ավան Շուշի հյուրանոցը և զբոսաշրջային կենտրոնը, պնդում է, որ «Չեփմեն Թեյլորը» զբաղվել է Շուշիի վերանախագծմամբ 2020 թվականի նոյեմբերին՝ ադրբեջանական զինուժի կողմից պատմականորեն հայկական քաղաքը վերահսկողության տակ վերցնելուց անմիջապես հետո, և որ 2020թ. «Չեփմեն Թեյլորն» իր գործունեությամբ ակտիվորեն որոշումներ էր կայացնում Շուշիի կառույցների ճակատագրի վերաբերյալ՝  մինչև  իսկ նշելով քանդման ենթակա շենքերն ու տները:
«Ակնհայտ է, որ մեր հյուրանոցը ձևափոխվել է, վերագործարկվել և վերանվանվել. Եվ դա արվել է առանց մեր հաստատման կամ համաձայնության», - ասում է Ավանի առաջատար գործընկեր Ալեք Բաղդասարյանը: Նրա մտահոգությունները, սակայն, ավելի խորն են. «Ցավալի է ականատես լինել հայկական ունեցվածքի, այդ թվում՝ արցախահայության տների, եկեղեցիների և գերեզմանատների ոչնչացման անհամար պատկերներին: Սա կատարյալ զավեշտություն է, որի համար պետք է պատասխանատվության ենթարկել»։
Ինչպես նշվում է Բողոքում, «Չեփմեն Թեյլորը» շարունակել է իր աշխատանքը Շուշիում մարդու իրավունքների շարունակվող խախտումների պայմաններում: Իր ներկայացրած բողոքում Ավան Շուշին պնդում է, որ «Չեփմեն Թեյլորի» վարքագիծը չի համապատասխանում ՏՀԶԿ-ի համապատասխանության ռեժիմին, որը պահանջում է բազմազգ ձեռնարկություններից ճանաչել և նույնիսկ մեղմել իրենց գործունեության հետ կապված մարդու իրավունքների ռիսկերը:  Բողոքը պնդում է, որ «Չեփմեն Թեյլորի» ՏՀԶԿ խախտումները տեղի են ունեցել Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի, Շուշիի և նրա ժառանգության համակարգված բնաջնջման ֆոնին, և որ նախագծային ընկերությունը չի օգտագործել որևէ լծակ՝ փորձելու մեղմել մարդու իրավունքների բացասական ազդեցությունը, ինչպես պահանջվում է ՏՀԶԿ ուղեցույցներով։
«Ադրբեջանը բացահայտորեն լծվել էր բնիկ հայ ժողովրդին և նրա ժառանգությունն ու պատմությունը Արցախից արմատախիլ անելու անթաքույց արշավի: Ադրբեջանի անպատժելիությունն այս առումով միանշանակ ակնհայտ է», - պնդում է «Քերքոնեան Դաջանի» իրավաբանական ընկերության  գործընկեր Գառնիկ Քերքոնյանը: «ՏՀԶԿ-ի ուղեցույցների համաձայն՝ բազմազգ ձեռնարկություններին տրամադրվում են հստակ և մանրամասն պարամետրեր, որոնց միջոցով կարող են չափել իրենց գործողություններն ու միավորումները, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է մարդու հիմնարար իրավունքներին և, մասնավորապես, ինչ վերաբերում է մարդու իրավունքների անբարենպաստ ազդեցության ճանաչմանը և մեղմացմանը»:
ՏՀԶԿ-ի բողոքարկման մեխանիզմն ավելի ու ավելի է օգտագործվում մարդու իրավունքների պաշտպանների կողմից՝ բազմազգ ձեռնարկությունների նկատմամբ պատասխանատվության միջոցներ գործարկելու համար: «Չեփմեն Թեյլորի» դեմ այս գործը ներկայացվել է Միացյալ Թագավորության Ազգային կոնտակտային կետ Լոնդոնում 2024 թվականի հուլիսի 25-ին:Հարցի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկությունների և մանրամասների համար խնդրում ենք այցելել՝:

Kerkonian Dajani files OECD complaint against design firm for violations in Artsakh
Kerkonian Dajani LLP has submitted a complaint with the National Contact Point in the United Kingdom, alleging breaches of the OECD Guidelines for Multinational Enterprises by the global architectural firm Chapman Taylor. Filed on behalf of Avan Shushi Partnership, the Complaint alleges that Chapman Taylor’s conduct in redesigning Shushi violated OECD Guidelines by failing to mitigate, and instead contributing to, the adverse human rights impacts suffered by the indigenous Artsakh Armenians.
The matter is filed in the aftermath of Azerbaijan’s 286-day blockade and the September 2023 forced displacement of the Artsakh Armenians, in what Freedom House firmly concludes was ethnic cleansing. In fact, during Azerbaijan’s 9-month blockade of Nagorno-Karabakh, the former prosecutor of the International Criminal Court urgently reported that the president of Azerbaijan exhibited clear genocidal intent against the Artsakh Armenians. Genocide Watch, the Lemkin Institute, and the International Association of Genocide Scholars had issued their own genocide alerts.
In the OECD Complaint, the Avan Shushi Partnership, which owns the Avan Shushi Hotel & Tourist Center in Shushi, alleges that Chapman Taylor was engaged to redesign Shushi shortly after the Azerbaijani military took control of the historically Armenian city in November 2020 and that, during its work, Chapman Taylor actively determined the fate of structures within Shushi, even marking buildings and homes for demolition.
“It is clear that our hotel was modified, repurposed and rebranded; and this was done without our approval or consent,” states Avan’s lead partner, Alec Baghdasaryan. His concerns, however, are wider: “The countless images of the destruction of Armenian property, including the homes, churches and cemeteries of the Artsakh Armenians are painful to bear. This is a complete and utter travesty for which there should be accountability.”
As alleged in the Complaint, Chapman Taylor proceeded undeterred with its work in Shushi amidst ongoing human rights abuses. In its submission, Avan Shushi claims that Chapman Taylor’s conduct did not comport with the OECD compliance regime which requires multinational enterprises to recognize and even mitigate human rights risks associated with their operations. In fact, the Complaint asserts that Chapman Taylor’s OECD violations occurred amidst Azerbaijan’s systematic erasure of the Armenian people, presence and heritage of Shushi, and that the design firm did not employ any leverage to try to mitigate adverse human rights impacts, as required under the OECD Guidelines.
“Azerbaijan has been openly engaged in a blatant campaign to remove the indigenous Armenian people—and now their heritage and history—from Artsakh. Azerbaijan’s impunity in this regard is patently unmitigated,” asserted Karnig Kerkonian, Partner at Kerkonian Dajani LLP. “Under the OECD Guidelines, multinational enterprises are provided clear and detailed parameters by which to measure their own actions and associations, especially when it comes to fundamental human rights and, in particular, as it relates to the recognition and mitigation of adverse human rights impacts.”
The OECD complaint mechanism has been utilized increasingly by human rights advocates to seek accountability measures on multinational enterprises. This matter against Chapman Taylor was submitted to the U.K. National Contact Point in London on July 25, 2024.