Նարեկ Մալյանի գործով Վերաքննիչի որոշումը մենք բողոքարկելու ենք Վճռաբեկ. Փաստաբան
Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանի գործով պաշտպանության ու մեղադրանքի կողմերի բերած բողոքների քննության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանը որոշեց առաջին ատյանի դատավճիռը թողնել անփոփոխ։ Այս մասին տեղեկացնում է Մալյանի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա հիշեցնում է, որ Մալյանը ապօրինի դատապարտվել էր մեկ տարվա ազատազրկման՝ իշխող ՔՊ կուսակցության նկատմամբ ատելության քարոզի մեղադրանքով: Մալյանը բանտում է արդեն շուրջ 11 ամիս։ Նա հրաժարվել է մեղքն ընդունել և բանտից ևս բոլոր հասու եղանակներով հանրության աչքի առջև կռիվ է տալիս այս իշխանությունների դեմ:
«Հիշեցնեմ նաև, որ պաշտպանության կողմը պնդում է, որ Մալյանի արարքում հանցակազմ չկա, իսկ դատախազությունը պնդում է, որ նրա ազատազրկումը պետք է տևի 3 տարի 3 ամիս։
Վերաքննիչի որոշումը մենք բողոքարկելու ենք Վճռաբեկ։ Անկախ բողոքարկման արդյունքից՝ Նարեկ Մալյանն ազատ է արձակվելու 2024թ. սեպտեմբերի 19-ին»,-նշել է Մելիքյանը։

Меликян: Решение Апелляционного суда по делу Нарека Маляна мы обжалуем в кассационном порядке
Апелляционный суд по итогам рассмотрения жалоб защиты и обвинения по делу политзаключенного Нарека Маляна постановил оставить без изменений приговор, вынесенный судом первой инстанции. Об этом сообщил адвокат Маляна Рубен Меликян на своей странице в Facebook.
Меликян напоминает, что Малян был незаконно приговорен к одному году лишения свободы по обвинению в пропаганде ненависти к партии Никола Пашиняна «Гражданский договор». Малян находится в тюрьме уже 11 месяцев, он не признал вину и из тюрьмы всеми доступными средствами на глазах общественности сражается с действующей властью.
«Напомню также, что защита настаивает на отсутствии в действиях Маляна состава преступления, а прокуратура утверждает, что он его заключение должно длиться 3 года и 3 месяца.
Мы намерены обжаловать решение Апелляционного суда в кассационном порядке. Независимо от результатов обжалования, Нарек Малян будет освобожден 20 сентября 2024 года», – отметил Меликян.