Նարեկ Մալյանի գործով Վերաքննիչի որոշումը մենք բողոքարկելու ենք Վճռաբեկ. Փաստաբան
Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանի գործով պաշտպանության ու մեղադրանքի կողմերի բերած բողոքների քննության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանը որոշեց առաջին ատյանի դատավճիռը թողնել անփոփոխ։ Այս մասին տեղեկացնում է Մալյանի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա հիշեցնում է, որ Մալյանը ապօրինի դատապարտվել էր մեկ տարվա ազատազրկման՝ իշխող ՔՊ կուսակցության նկատմամբ ատելության քարոզի մեղադրանքով: Մալյանը բանտում է արդեն շուրջ 11 ամիս։ Նա հրաժարվել է մեղքն ընդունել և բանտից ևս բոլոր հասու եղանակներով հանրության աչքի առջև կռիվ է տալիս այս իշխանությունների դեմ:
«Հիշեցնեմ նաև, որ պաշտպանության կողմը պնդում է, որ Մալյանի արարքում հանցակազմ չկա, իսկ դատախազությունը պնդում է, որ նրա ազատազրկումը պետք է տևի 3 տարի 3 ամիս։
Վերաքննիչի որոշումը մենք բողոքարկելու ենք Վճռաբեկ։ Անկախ բողոքարկման արդյունքից՝ Նարեկ Մալյանն ազատ է արձակվելու 2024թ. սեպտեմբերի 19-ին»,-նշել է Մելիքյանը։

Armenian opposition activist to appeal jail sentence to top court
Political prisoner Narek Malyan's jail sentence will be appealed to the Armenian Court of Cassation, his lawyer Ruben Melikyan said on Friday.
The activist was sentenced to one year in prison for “hate propaganda” against Prime Minister Nikol Pashinyan's Civil Contract party in April this year. He has already spent almost 11 months in jail.
The Court of Appeals upheld Malyan's conviction on Friday.
“The defense insists that Malyan did not commit any crime, while the Prosecutor's Office seeks a jail term of 3 years and 3 months for him,” Melikyan wrote on Facebook.
“We’re going to appeal to the Court of Cassation. Regardless of its outcome, Narek Malyan will be released on 20 September 2024," the lawyer added.