Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ-ի հերթական զորավարժությանը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) «Կոբալտ-2024» զորավարժությունները Ռուսգվարդիայի ղեկավարությամբ կանցկացվեն օգոստոսի 14-ից 16-ը Նովոսիբիրսկում։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Ռուսգվարդիայի մամուլի ծառայությունը։
«2024 թվականի օգոստոսի 14-ին Ռուսաստանի Դաշնության Ազգային գվարդիայի զորքերի դաշնային ծառայության ղեկավարությամբ Նովոսիբիրսկի մարզում, գերատեսչության ուսումնական կենտրոնի բազայի վրա, տեղի կունենա «Կոբալտ-2024»  զորավարժությունների բացումը՝ հրամանատարության և ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի վերահսկման ստորաբաժանումները և հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների մասնակցությամբ։ Զորավարժությունները կավարտվեն օգոստոսի 16-ին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գերատեսչությունում նշել են, որ միջոցառմանը կմասնակցեն դրանցով հետաքրքրված երկրների՝ Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի և Ղրղզստանի  նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ։
Ըստ մամուլի ծառայության, երեք օրվա ընթացքում զորավարժությունների մասնակիցները կիրականացնեն փորձի փոխանակում և կբարելավեն հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների միջև փոխգործակցության հմտությունները։ ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի մաս կազմող ստորաբաժանումները գործնական հմտություններ կստանան անօրինական զինված խմբավորումների որոնման, հայտնաբերման և ոչնչացման համատեղ գործողությունների մասով։ Օգտագործելով ավիացիա և անօդաչու թռչող սարքեր՝ հատուկ ջոկատայինները կփորձեն գրոհել շենքերը և մեքենաները, ազատել պատանդներին և վնասազերծել գրոհայիններին։

Армения не примет участия в учениях ОДКБ «Кобальт-2024»
Учения Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) «Кобальт-2024» под руководством Росгвардии пройдут с 14 по 16 августа в Новосибирске. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе Росгвардии.
«14 августа 2024 года под руководством Федеральной службы войск национальной гвардии РФ в Новосибирской области на базе учебного центра ведомства состоится торжественное открытие специального учения с органами управления и формированиями сил специального назначения коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ "Кобальт-2024". Завершатся учения 16 августа», - говорится в сообщении.
В ведомстве отметили, что в мероприятии примут участие представители заинтересованных министерств и ведомств РФ, Беларуси, Казахстана, Таджикистана и Киргизии.
Как добавили в пресс-службе, в течение трех дней участники учения будут обмениваться опытом и совершенствовать навыки взаимодействия между подразделениями сил специального назначения. Подразделения, входящие в состав коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ, получат практические навыки совместных действий по поиску, обнаружению и уничтожению незаконных вооруженных формирований. С применением авиации и БПЛА спецназовцы отработают штурм здания и транспорта, освобождение заложников и нейтрализацию боевиков.