Բլինքենը G7-ին հայտնել է, որ Իրանը կարող է հարձակվել Իսրայելի վրա 24 ժամվա ընթացքում
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը յոթնյակի (G7) ԱԳ նախարարներին ասել է, որ Իրանը և շիական «Հեզբոլլահ» շարժումը առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում կարող են հարձակում սկսել Իսրայելի վրա։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտնում է Axios պորտալը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Ըստ նրանց՝ Բլինքենը հեռախոսազրույց է նախաձեռնել G7-ի իր գործընկերների հետ՝ փորձելով դիվանագիտական ճնշում գործադրել Իրանի և Հեզբոլլահի վրա՝ նվազագույնի հասցնելու նրանց հարվածի ուժը, ինչը պատասխան կլիներ Թեհրանում Պաղեստինի ՀԱՄԱՍ շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիայի սպանությանը։ Զրույցում ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է, որ հնարավոր հարձակման հետևանքները մեղմելը լավագույն միջոցը կլինի տարածաշրջանում լայնամասշտաբ պատերազմը կանխելու համար։
Աղբյուրները նշում են, որ Բլինքենը համոզված է, որ Իրանը և Հեզբոլլահը հարվածելու են հրեական պետությանը, սակայն պարզ չէ, թե կոնկրետ ինչպիսին կլինի այդ քայլը։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ը փորձում է սահմանափակել այս հարձակումը, իսկ հետո մեղմել դրան Իսրայելի հնարավոր պատասխանը։
Պարբերականի զրուցակիցների խոսքով՝ ամերիկյան արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը նաև հիասթափություն է հայտնել այն ազդեցության առնչությամբ, որ Գազայի հատվածում հրադադարի բանակցությունների վրա թողել է մերձավորարևելյան հակամարտության սրումը։ Բլինքենը զրույցի ընթացքում ասել է, որ ամերիկյան վարչակազմը մինչ Հանիեի սպանությունը զգում էր, որ կողմերն ավելի քան երբևէ մոտ են գործարքի կնքմանը։

Axios: Блинкен предупредил страны G7, что Иран атакует Израиль 5 августа
Госсекретарь США Энтони Блинкен предупредил своих коллег из стран G7, что атака Ирана и "Хезболлы" на Израиль может начаться уже в понедельник, сообщил портал Axios со ссылкой на информированные источники.
"Блинкен сказал, что США не знают точного времени начала атак, но подчеркнул, что они могут начаться уже в ближайшие 24-48 часов, то есть, по словам источников, уже в понедельник", - говорится в сообщении.
Как передает Интерфакс, портал отметил, что Блинкен "созвал селекторное совещание", чтобы скоординировать действия с ближайшими союзниками и "попытаться в последнюю минуту оказать дипломатическое давление на Иран и "Хезболлу", чтобы максимально свести к минимуму" последствия, подчеркнув, что это - "лучший шанс предотвратить тотальную войну".
Госсекретарь сообщил своим коллегам, что США прилагают усилия, чтобы "разорвать порочный круг эскалации", пытаясь максимально ограничить атаки Ирана и "Хезболлы", а затем сдержать ответ Израиля. Он попросил других министров иностранных дел оказать дипломатическое давление на Иран, "Хезболлу" и Израиль, чтобы они сохраняли максимальную сдержанность.
Axios напомнил, что Иран и "Хезболла" пообещали отомстить за убийства Израилем политического лидера ХАМАС Исмаила Хании в Тегеране и военного командира "Хезболлы" Фуада Шукра в Бейруте