Խաղաղության պայմանագրի նախագծի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է. Տոյվո Կլաար
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը JAMnews-ին տված հարցազրույցում ներկայացրել է իր պատկերացումները՝ ելնելով տարածաշրջանում իր տասնամյա աշխատանքի փորձից:
Հայաստան-Ադրբեջան զարգացումների մասին
● Ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին մի քանի տարիների զարգացումները։
Պատկերը տարբեր է եղել։ Եղել են առավել բարվոք պահեր, և ես հուսով եմ, որ այժմ նույնպես այդպիսի իրավիճակ է, սակայն միևնույն ժամանակ ականատես ենք եղել նաև բազմաթիվ բռնությունների՝ անմեղ զոհերով:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, տարբեր զինված բախումները և լայնածավալ ռազմական գործողությունները, Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և, ոչ պակաս կարևոր, 2023 թվականի սեպտեմբերին Ղարաբաղի հայերի զանգվածային արտագաղթը ամենաբարդ իրավիճակներն էին, որոնց հետ ստիպված եմ եղել գործ ունենալ:
Ես միշտ կհիշեմ այս բռնության զոհերի հետ ունեցած զրույցներս և այն պատմությունները, որոնք լսել եմ 1990-ականներին նման դժվարություններ տեսած մարդկանցից:
Միևնույն ժամանակ, եղել են նաև դրական զարգացումներ:
Ակտիվացել է երկոխոսությունը Բաքվի և Երևանի միջև, որին, կարծում եմ, ԵՄ-ն նույնպես նպաստել է: Բանակցություններ ենք վարվում՝ ուղղված խաղաղության պայմանագրի վերջնականացմանը:
Հույս ունեմ, որ քաղաքական կամքի և բոլոր կողմերի շարունակական ջանքերի շնորհիվ թշնամության և բռնության էջը վերջապես կարող է փակվել մեկընդմիշտ՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների:
Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում ԵՄ միջնորդական ջանքերի մասին
● Ինչպե՞ս կգնահատեք ԵՄ միջնորդական ջանքերը Հայաստան-Ադրբեջան երկխոսությունում, մասնավորապես այսպես կոչված «Բրյուսելյան գործընթացը»:
2020 թվականի պատերազմից առաջ ԵՄ-ն շատ ավելի քիչ տեսանելի դերակատարություն ուներ: Մեր՝ իմ խնդիրը ավելի շատ աջակցելն էր հիմնական միջազգային ձևաչափի՝ Մինսկի խմբի և նրա համանախագահների ջանքերին:
2020 թվականի պատերազմից հետո ԵՄ-ն` հիմնականում հենց կողմերի խնդրանքով սկսեց ավելի նշանակալի դեր խաղալ, որը գագաթնակետին հասավ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի միջև բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպումների շարքով:
Կարծում եմ, որ այս հանդիպումները՝ ի լրումն այլ միջազգային դերակատարների ջանքերի, երկու առաջնորդներին տրամադրեցին անհրաժեշտ հարթակ՝ հասնելու որոշ ընդհանուր պատկերացումների առանցքային հարցերի ՝ խաղաղության պայմանագրի, սահմանազատման և սահմանագծման, տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերաբացման և մարդասիրական հարցերի շուրջ:
2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ից մինչև 2023 թվականի հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել առաջնորդների վեց հանդիպում Բրյուսելում, բազմաթիվ բարձր մակարդակի հեռախոսազրույցներ, ինչպես նաև կազմակերպել ենք անվտանգության հարցերով խորհրդականների հանդիպումներ այստեղ:
Բաքու և Երևան կատարած իմ այցելությունների և առավել լայն` տարածաշրջան կատարած այցերի հետ մեկտեղ, կարծում եմ՝ ԵՄ-ն օգնեց ստեղծել որոշակի շրջանակ, որի հիման վրա առաջնորդները կարողացան արտաքին գործերի նախարարներին, փոխվարչապետներին և այլ առանցքային դերակատարներին ուղղորդել հետագա բանակցությունների համար:
Վերջին ամիսներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը կոնկրետ դրական արդյունքներ է տվել:
ԵՄ-ն ողջունել է այս բոլոր զարգացումները՝ լինի դա 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարությունը կալանավորների ազատ արձակման և COP29-ի վերաբերյալ, թե 2024 թվականի ապրիլի 19-ի՝ սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ վերջերս կնքված համաձայնագրերը և դրանց հետագա իրականացումը:
Վերջիններս հիմնված են հենց այն ընդհանուր պատկերացումների վրա, որոնք ավելի վաղ ձեռք էին բերվել մեր մասնակցությամբ, օրինակ՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես երկկողմ սահմանի սահմանազատման հիմք ընդունելը:
Վերջապես, թեև վերջերս մենք ավելի շատ երկկողմ հանդիպումներ ենք տեսել, ԵՄ-ն պատրաստ է կրկին միջնորդի դեր ստանձնել, երբ կողմերը դիմեն այդ հարցով:
Հայաստան-Ադրբեջան հնարավոր խաղաղության պայմանագրի մասին
● Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ ժամանակներս խաղաղության պայմանագիր կստորագրե՞ն:
Որքան ինձ հայտնի է, խաղաղության պայմանագրի նախագծի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է: Ինձ թվում է, որ պակասում է միայն վերջնագիծն անցնելու համար անհրաժեշտ քաղաքական կամքը:
Մենք ոգևորվել ենք նախագծերի վերջին ինտենսիվ փոխանակումներով և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների և ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի միջև 2024 թվականի հուլիսի 10-ին Վաշինգտոնում կայացած վերջին եռակողմ հանդիպումով:
Մենք խորապես հավատում ենք, որ մնացած հարցերի և ձևակերպումների վերաբերյալ վերջնական համաձայնությունը հասնելի հեռավորության վրա է:
Խաղաղության պայմանագիրը և դրա հետագա իրականացումը հիմնովին կփոխեն տարածաշրջանի իրավիճակը: Կարծում եմ, որ առաջնորդները նույնպես կիսում են այս տեսակետը և կձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը՝ այս հարցի շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու համար:
Սակայն այն փաստը, որ նրանք չհանդիպեցին Միացյալ Թագավորությունում վերջերս կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի ժամանակ, հիշեցում է նաև, թե որքան փխրուն է դեռևս այս գործընթացը: Դա չի նշանակում, որ կողմերից որևէ մեկը հանձնառություն չունի, բայց ակնհայտ ցույց է տալիս այն զգայունությունը, որը կա ոչ միայն բովանդակության, այլև հարաբերությունների կարգավորման քննարկումների գործընթացի առնչությամբ:
● Իսկ եթե խաղաղության պայմանագիր կնքվի, ի՞նչ կլինի դրանից հետո։
Դա մեծ ձեռքբերում կլինի: Բայց, իհարկե, համաձայնագրերը պետք է իրականացվեն, և ուստի խաղաղության պայմանագիրը կլինի միայն հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին կանգառ: Ի վերջո, խաղաղությունը վերաբերում է մարդկանց, և հարաբերությունների կարգավորումը պետք է նշանակի կարգավորում հասարակությունների մակարդակում:
Խաղաղության գործընթացի մեծ մասը «վերևից ներքև» է եղել, և, ի վերջո, անհրաժեշտ է իրական բացում, այդ թվում՝ անդրսահմանային առևտրի և տարածաշրջանի կոմունիկացիաների, խաղաղությունն ու կայունությունը երկու կողմերի բնակչության համար նորմալ, ընկալելի երևույթ դարձնելով:
Բայց որպեսզի սա հնարավոր լինի, խաղաղաշինական ջանքերը պետք է ներառեն վստահության ամրապնդում և հաշտեցում մարդկանց միջև՝ նրանց հնարավորություն տալով հաշտվել միմյանց հետ: Հետևաբար, իմ աշխատանքում ես միշտ մեծ ուշադրություն եմ դարձրել վստահության ամրապնդմանը, երկխոսությանը և հաշտեցման ջանքերին՝ պաշտոնական բանակցային գործընթացների շուրջ, և ԵՄ-ն արդեն շատ տարիներ աջակցում է նման գործունեությանը՝ խթանելով իրական խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր:
Միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի ներգրավված մնալ թե՛ քաղաքական, թե՛ ֆինանսական առումով՝ նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո: Սակայն պատասխանատվությունը, ինչպես և այժմ, կմնա Երևանի և Բաքվի ղեկավարության վրա՝ չկանգնել կես ճանապարհին, այլ շարունակել մինչև վերջ՝ դեպի հարաբերությունների լիարժեք կարգավորում, ոչ միայն կառավարությունների, այլև ժողովուրդների միջև:

Toivo Klaar, the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, provided his insights in an interview with JAMnews, reflecting on his decade-long experience in the region.
On the developments between Armenia and Azerbaijan
● How would you describe the developments between Armenia and Azerbaijan over the past few years?
It has been a mixed picture. We have seen better moments, and I do hope that we are living some of them now, but we have also seen a lot of violence with many innocent victims.
The 44-day war in 2020, the various armed clashes and larger military operations, the situation around the Lachin corridor, and not least the mass exodus of the Karabakh Armenians in September 2023 were among the most difficult situations I had to deal with.
I will always remember the exchanges I had with the victims of this violence and the stories that I heard from those who faced similar hardships in the 1990s.
At the same time we also have had more positive developments.
We have more dialogue now between Baku and Yerevan, which also the EU has contributed to, I believe. We have discussions aimed at finalising a peace agreement.
It is my hope that with political will and continued effort by all sides the page of enmity and violence can now finally be turned once and for all, for the benefit of all the peoples of the region.
On the EU’s mediation efforts between Armenia and Azerbaijan
● How would you assess the EU’s mediation efforts between Armenia and Azerbaijan, particularly the so-called “Brussels Process”?
Before the 2020 war, the EU played a much less visible role. Our – my – task was mainly to act in support of the efforts undertaken by the main international format, the Minsk Group, and its co-chairs.
After the 2020 war the EU, mostly at the request of the parties themselves, started to play a more prominent role, which culminated with the series of high-level trilateral meetings between President Michel, Azerbaijani President Aliyev and Armenian Prime Minister Pashinyan.
I believe that these meetings – in addition to efforts undertaken by other international actors – provided the two leaders with the necessary space to reach some common understandings on the main issues at stake: the peace treaty, border delimitation and demarcation, the reopening of regional economic and transport links, and humanitarian issues.
We had six meetings of the leaders in Brussels between 14 December 2021 and 15 July 2023, we had numerous high-level telephone exchanges, and we organised meetings of the security advisors here.
Combined with my visits to Baku and Yerevan, and the wider region, I believe that the EU helped create a certain framework, based on which the leaders could give the Foreign Ministers, the Deputy Prime Ministers and other key actors guidance, and steer for further negotiations.
Over the past months, the bilateral track between Armenia and Azerbaijan has managed to produce concrete positive outcomes.
The EU has welcomed all these developments, be it the 7 December 2023 joint statement on releases of detainees and COP29, or the more recent agreements on border delimitation and demarcation of 19 April 2024, with their subsequent implementation.
The latter are based precisely on the common understandings that had been reached earlier with our involvement, for instance on the unambiguous acceptance of the 1991 Almaty Declaration as the basis for the delimitation of the bilateral border.
Finally, even though we have seen more bilateral meetings recently, the EU stands ready to again step in as a facilitator when requested by the parties.
On the future peace agreement between Armenia and Azerbaijan
● Do you think the future peace treaty between Armenia and Azerbaijan could be signed soon?
As far as I know, most of the draft peace treaty has already been agreed upon. It seems to me that the only thing missing is the political will needed to reach the finish line.
We have been encouraged by the latest intensive exchanges of drafts and the recent trilateral meeting of the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan with U.S. Secretary of State Blinken in Washington DC on 10 July 2024.
We firmly believe that achieving a final agreement on the remaining issues and wording is within reach.
A peace treaty and its subsequent implementation would fundamentally change the situation in the region. I believe the leaders also share this view and will undertake all the efforts needed to reach a final agreement on the matter.
However, the fact that they did not meet during the recent European Political Community summit in the UK it is also a reminder how fragile the process still is. It does not show lack of commitment by either side, but illustrates well the sensitivities associated not only with the substance, but also with the process of the normalisation deliberations.
● And if there is a peace agreement, what then?
This would be a great achievement. But agreements of course need to be implemented and so a peace agreement will only be a waypoint towards normalisation. In the end, peace is about people, and normalisation of relations must mean normalisation at the societal level.
Much of the peace process has been quite top-down, and what is ultimately needed is a genuine opening, including through cross border trade and connectivity of the region, and making peace and stability feel normal for the populations on both sides.
But for this to be possible, peace building efforts need to include confidence building and reconciliation between people to enable them to make peace with each other. I have therefore always put a strong focus in my work on confidence building, dialogue and reconciliation efforts around the official negotiation processes, and the EU has supported such activities for many years already, to promote an environment conducive for real peace.
The international community will need to remain engaged both politically and financially, also after the signature of a peace agreement. But the onus, as now, will remain on the leaderships in Yerevan and Baku to not stop half way, but to continue all the way towards a full normalisation of relations, not only between governments, but also between peoples.