Խաղաղության պայմանագրի նախագծի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է. Տոյվո Կլաար
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը JAMnews-ին տված հարցազրույցում ներկայացրել է իր պատկերացումները՝ ելնելով տարածաշրջանում իր տասնամյա աշխատանքի փորձից:
Հայաստան-Ադրբեջան զարգացումների մասին
● Ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին մի քանի տարիների զարգացումները։
Պատկերը տարբեր է եղել։ Եղել են առավել բարվոք պահեր, և ես հուսով եմ, որ այժմ նույնպես այդպիսի իրավիճակ է, սակայն միևնույն ժամանակ ականատես ենք եղել նաև բազմաթիվ բռնությունների՝ անմեղ զոհերով:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը, տարբեր զինված բախումները և լայնածավալ ռազմական գործողությունները, Լաչինի միջանցքի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և, ոչ պակաս կարևոր, 2023 թվականի սեպտեմբերին Ղարաբաղի հայերի զանգվածային արտագաղթը ամենաբարդ իրավիճակներն էին, որոնց հետ ստիպված եմ եղել գործ ունենալ:
Ես միշտ կհիշեմ այս բռնության զոհերի հետ ունեցած զրույցներս և այն պատմությունները, որոնք լսել եմ 1990-ականներին նման դժվարություններ տեսած մարդկանցից:
Միևնույն ժամանակ, եղել են նաև դրական զարգացումներ:
Ակտիվացել է երկոխոսությունը Բաքվի և Երևանի միջև, որին, կարծում եմ, ԵՄ-ն նույնպես նպաստել է: Բանակցություններ ենք վարվում՝ ուղղված խաղաղության պայմանագրի վերջնականացմանը:
Հույս ունեմ, որ քաղաքական կամքի և բոլոր կողմերի շարունակական ջանքերի շնորհիվ թշնամության և բռնության էջը վերջապես կարող է փակվել մեկընդմիշտ՝ ի շահ տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների:
Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություններում ԵՄ միջնորդական ջանքերի մասին
● Ինչպե՞ս կգնահատեք ԵՄ միջնորդական ջանքերը Հայաստան-Ադրբեջան երկխոսությունում, մասնավորապես այսպես կոչված «Բրյուսելյան գործընթացը»:
2020 թվականի պատերազմից առաջ ԵՄ-ն շատ ավելի քիչ տեսանելի դերակատարություն ուներ: Մեր՝ իմ խնդիրը ավելի շատ աջակցելն էր հիմնական միջազգային ձևաչափի՝ Մինսկի խմբի և նրա համանախագահների ջանքերին:
2020 թվականի պատերազմից հետո ԵՄ-ն` հիմնականում հենց կողմերի խնդրանքով սկսեց ավելի նշանակալի դեր խաղալ, որը գագաթնակետին հասավ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի միջև բարձր մակարդակի եռակողմ հանդիպումների շարքով:
Կարծում եմ, որ այս հանդիպումները՝ ի լրումն այլ միջազգային դերակատարների ջանքերի, երկու առաջնորդներին տրամադրեցին անհրաժեշտ հարթակ՝ հասնելու որոշ ընդհանուր պատկերացումների առանցքային հարցերի ՝ խաղաղության պայմանագրի, սահմանազատման և սահմանագծման, տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերաբացման և մարդասիրական հարցերի շուրջ:
2021 թվականի դեկտեմբերի 14-ից մինչև 2023 թվականի հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի է ունեցել առաջնորդների վեց հանդիպում Բրյուսելում, բազմաթիվ բարձր մակարդակի հեռախոսազրույցներ, ինչպես նաև կազմակերպել ենք անվտանգության հարցերով խորհրդականների հանդիպումներ այստեղ:
Բաքու և Երևան կատարած իմ այցելությունների և առավել լայն` տարածաշրջան կատարած այցերի հետ մեկտեղ, կարծում եմ՝ ԵՄ-ն օգնեց ստեղծել որոշակի շրջանակ, որի հիման վրա առաջնորդները կարողացան արտաքին գործերի նախարարներին, փոխվարչապետներին և այլ առանցքային դերակատարներին ուղղորդել հետագա բանակցությունների համար:
Վերջին ամիսներին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը կոնկրետ դրական արդյունքներ է տվել:
ԵՄ-ն ողջունել է այս բոլոր զարգացումները՝ լինի դա 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ի համատեղ հայտարարությունը կալանավորների ազատ արձակման և COP29-ի վերաբերյալ, թե 2024 թվականի ապրիլի 19-ի՝ սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ վերջերս կնքված համաձայնագրերը և դրանց հետագա իրականացումը:
Վերջիններս հիմնված են հենց այն ընդհանուր պատկերացումների վրա, որոնք ավելի վաղ ձեռք էին բերվել մեր մասնակցությամբ, օրինակ՝ 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես երկկողմ սահմանի սահմանազատման հիմք ընդունելը:
Վերջապես, թեև վերջերս մենք ավելի շատ երկկողմ հանդիպումներ ենք տեսել, ԵՄ-ն պատրաստ է կրկին միջնորդի դեր ստանձնել, երբ կողմերը դիմեն այդ հարցով:
Հայաստան-Ադրբեջան հնարավոր խաղաղության պայմանագրի մասին
● Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ ժամանակներս խաղաղության պայմանագիր կստորագրե՞ն:
Որքան ինձ հայտնի է, խաղաղության պայմանագրի նախագծի մեծ մասն արդեն համաձայնեցված է: Ինձ թվում է, որ պակասում է միայն վերջնագիծն անցնելու համար անհրաժեշտ քաղաքական կամքը:
Մենք ոգևորվել ենք նախագծերի վերջին ինտենսիվ փոխանակումներով և Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների և ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի միջև 2024 թվականի հուլիսի 10-ին Վաշինգտոնում կայացած վերջին եռակողմ հանդիպումով:
Մենք խորապես հավատում ենք, որ մնացած հարցերի և ձևակերպումների վերաբերյալ վերջնական համաձայնությունը հասնելի հեռավորության վրա է:
Խաղաղության պայմանագիրը և դրա հետագա իրականացումը հիմնովին կփոխեն տարածաշրջանի իրավիճակը: Կարծում եմ, որ առաջնորդները նույնպես կիսում են այս տեսակետը և կձեռնարկեն բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը՝ այս հարցի շուրջ վերջնական համաձայնության հասնելու համար:
Սակայն այն փաստը, որ նրանք չհանդիպեցին Միացյալ Թագավորությունում վերջերս կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի ժամանակ, հիշեցում է նաև, թե որքան փխրուն է դեռևս այս գործընթացը: Դա չի նշանակում, որ կողմերից որևէ մեկը հանձնառություն չունի, բայց ակնհայտ ցույց է տալիս այն զգայունությունը, որը կա ոչ միայն բովանդակության, այլև հարաբերությունների կարգավորման քննարկումների գործընթացի առնչությամբ:
● Իսկ եթե խաղաղության պայմանագիր կնքվի, ի՞նչ կլինի դրանից հետո։
Դա մեծ ձեռքբերում կլինի: Բայց, իհարկե, համաձայնագրերը պետք է իրականացվեն, և ուստի խաղաղության պայմանագիրը կլինի միայն հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին կանգառ: Ի վերջո, խաղաղությունը վերաբերում է մարդկանց, և հարաբերությունների կարգավորումը պետք է նշանակի կարգավորում հասարակությունների մակարդակում:
Խաղաղության գործընթացի մեծ մասը «վերևից ներքև» է եղել, և, ի վերջո, անհրաժեշտ է իրական բացում, այդ թվում՝ անդրսահմանային առևտրի և տարածաշրջանի կոմունիկացիաների, խաղաղությունն ու կայունությունը երկու կողմերի բնակչության համար նորմալ, ընկալելի երևույթ դարձնելով:
Բայց որպեսզի սա հնարավոր լինի, խաղաղաշինական ջանքերը պետք է ներառեն վստահության ամրապնդում և հաշտեցում մարդկանց միջև՝ նրանց հնարավորություն տալով հաշտվել միմյանց հետ: Հետևաբար, իմ աշխատանքում ես միշտ մեծ ուշադրություն եմ դարձրել վստահության ամրապնդմանը, երկխոսությանը և հաշտեցման ջանքերին՝ պաշտոնական բանակցային գործընթացների շուրջ, և ԵՄ-ն արդեն շատ տարիներ աջակցում է նման գործունեությանը՝ խթանելով իրական խաղաղության համար բարենպաստ միջավայր:
Միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի ներգրավված մնալ թե՛ քաղաքական, թե՛ ֆինանսական առումով՝ նաև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո: Սակայն պատասխանատվությունը, ինչպես և այժմ, կմնա Երևանի և Բաքվի ղեկավարության վրա՝ չկանգնել կես ճանապարհին, այլ շարունակել մինչև վերջ՝ դեպի հարաբերությունների լիարժեք կարգավորում, ոչ միայն կառավարությունների, այլև ժողովուրդների միջև:

Тойво Клаар: Большая часть проекта мирного договора между Арменией и Азербайджаном уже согласована
Тойво Клаар, спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии, поделился своими выводами в интервью JAMnews, размышляя о своем десятилетнем опыте работы в регионе.
Занимавший нынешнюю должность с ноября 2017 года Клаар перейдет на новую должность 1 сентября 2024 года в качестве посла ЕС в Узбекистане.
О развитии отношений между Арменией и Азербайджаном
● Как бы вы описали развитие отношений между Арменией и Азербайджаном в последние несколько лет?
Это была неоднозначная картина. Мы видели хорошие моменты, и я надеюсь, что мы переживаем некоторые из них и сейчас, но мы также видели достаточно много насилия и невинных жертв.
44-дневная война в 2020 году, различные вооруженные столкновения и более крупные военные операции, ситуация вокруг Лачинского коридора и, не в последнюю очередь, массовый исход карабахских армян в сентябре 2023 года — вот одни из самых сложных ситуаций, с которыми мне пришлось столкнуться.
Я всегда буду помнить обмен мнениями с жертвами этого насилия и истории, которые я слышал от тех, кто столкнулся с похожими трудностями в 1990-х годах.
В то же время у нас были и позитивные события.
Сейчас у нас активнее диалог между Баку и Ереваном, в который, я считаю, внес свой вклад и ЕС. У нас есть обсуждения, направленные на заключение мирного соглашения.
Я надеюсь, что при политической воле и постоянных усилиях всех сторон страница вражды и насилия теперь наконец-то будет перевернута раз и навсегда, на благо всех народов региона.
О посреднических усилиях ЕС между Арменией и Азербайджаном
● Как бы вы оценили посреднические усилия ЕС между Арменией и Азербайджаном, в частности, так называемый «Брюссельский процесс»?
До войны 2020 года ЕС играл гораздо менее заметную роль. Наша — и моя — задача в основном заключалась в поддержке усилий, предпринимаемых основным международным форматом, Минской группой, и ее сопредседателями.
После войны 2020 года ЕС, в основном по просьбе самих сторон, начал играть более заметную роль. Кульминацией этого стала серия трехсторонних встреч на высоком уровне между [главой Евросовета Шарлем] Мишелем, президентом Азербайджана Алиевым и премьер-министром Армении Пашиняном.
Я считаю, что эти встречи — в дополнение к усилиям, предпринятым другими международными субъектами — предоставили двум лидерам необходимое пространство для достижения общего понимания по основным вопросам, стоящим на кону: мирный договор, делимитация и демаркация границ, возобновление региональных экономических и транспортных связей и гуманитарные вопросы.
У нас было шесть встреч лидеров в Брюсселе в период с 14 декабря 2021 года по 15 июля 2023 года, у нас было множество телефонных переговоров на высоком уровне, и мы организовали встречи советников по безопасности здесь.
В сочетании с моими визитами в Баку и Ереван, а также дальше в регион, я считаю, что ЕС помог создать определенную базу, на основе которой лидеры могли бы давать указания министрам иностранных дел, вице-премьерам и другим ключевым субъектам и направлять дальнейшие переговоры.
За последние месяцы двусторонний трек между Арменией и Азербайджаном сумел дать конкретные позитивные результаты.
ЕС приветствовал все эти события, будь то совместное заявление от 7 декабря 2023 года об освобождении задержанных и КС-29 [29-я конференция Организации Объединенных Наций по изменению климата], или более поздние соглашения о делимитации и демаркации границ от 19 апреля 2024 года с их последующей реализацией.
Последние основаны именно на общих договоренностях, достигнутых ранее при нашем участии, например, на принятии Алматинской декларации 1991 года в качестве основы для делимитации двусторонней границы.
Наконец, хотя в последнее время мы стали свидетелями большего количества двусторонних встреч, ЕС готов снова выступить в качестве посредника, если стороны попросят об этом.
О будущем мирном соглашении между Арменией и Азербайджаном
● Как вы думаете, возможно ли в ближайшее время подписание будущего мирного договора между Арменией и Азербайджаном?
Насколько мне известно, большая часть проекта мирного договора уже согласована. Мне кажется, что не хватает только политической воли, необходимой для достижения финишной черты.
Нас воодушевили последние интенсивные обмены проектами и недавняя трехсторонняя встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана с госсекретарем США Блинкеном в Вашингтоне, округ Колумбия, 10 июля 2024 года.
Мы твердо верим, что достижение окончательного соглашения по оставшимся вопросам и формулировкам вполне достижимо.
Мирный договор и его последующая реализация кардинально изменят ситуацию в регионе. Я считаю, что лидеры также разделяют эту точку зрения и приложат все усилия, необходимые для достижения окончательного соглашения по этому вопросу.
Однако тот факт, что они [главы МИД Армении и Азербайджана] не встретились во время недавнего саммита Европейского политического сообщества в Великобритании, также является напоминанием о том, насколько хрупким все еще является этот процесс. Это свидетельствует не об отсутствии приверженности сторон, но хорошо иллюстрирует чувствительность, связанную не только с содержанием, но и с процессом обсуждений нормализации.
● А если будет мирное соглашение, что тогда?
Это было бы большим достижением. Но соглашения, конечно, должны быть реализованы, и поэтому мирное соглашение будет лишь точкой перехода к нормализации. В конце концов мир — это люди, и нормализация отношений должна означать нормализацию на уровне общества.
Большая часть мирного процесса была довольно нисходящей, и в конечном итоге необходимо подлинное открытие, в том числе посредством трансграничной торговли и взаимосвязанности региона, и создание мира и стабильности, которые будут ощущаться населением с обеих сторон.
Но чтобы это стало возможным, усилия по построению мира должны включать укрепление доверия и примирение между людьми, чтобы они могли заключить мир друг с другом. Поэтому я всегда уделял большое внимание в своей работе усилиям по укреплению доверия, диалогу и примирению вокруг официальных переговорных процессов, и ЕС уже много лет поддерживает такие мероприятия, чтобы способствовать созданию благоприятной среды для настоящего мира.
Международному сообществу необходимо будет оставаться вовлеченным как в политическом, так и в финансовом плане, даже после подписания мирного соглашения. Но бремя, как и сейчас, будет лежать на руководстве Еревана и Баку, чтобы не останавливаться на полпути, а продолжать идти до конца к полной нормализации отношений, не только между правительствами, но и между народами.