Իրանը նախազգուշացրել է հարձակման իր մտադրության մասին. Իսրայելի արտգործնախարար
Իրանի իշխանությունները Հունգարիայի միջոցով Իսրայելին զգուշացրել են հարվածներ հասցնելու մտադրության մասին։ «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, գրել է Jerusalem Post թերթը՝ վկայակոչելով հրեական պետության արտաքին գործերի նախարար Իսրայել Կացին։
«Իրանը հայտնել է, որ մտադիր է հարձակվել Իսրայելի վրա: Աշխարհը պետք է գին պահանջի Իրանից ցանկացած ագրեսիվ գործողության համար»,-ասել է նա:
Ըստ լրատվամիջոցների՝ Թեհրանը Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոյի միջոցով նախազգուշացում է փոխանցել Թել Ավիվին։ Նա իր հերթին ուղիղ զանգահարել է Կացին և հայտնել, որ այս տեղեկությունը ստացել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնակատար Ալի Բաղերիից։

Iran has decided to attack Israel, Foreign Minister Israel Katz said Monday amid an intense diplomatic push to avoid any further military action that could spark a direct war between the Islamic Republic and the Jewish state, The Jerusalem Post reported.
Iran’s message was delivered to Israel by Hungarian Foreign Minister Péter Szijjártó, who called Katz to explain that he had received this information from acting Iranian Foreign Minister Ali Bagheri.
“Iran has informed us that it intends to attack Israel,” Katz said.
“The world should exact a price from Iran for any aggressive action it carries out,” he added.
In a conversation Bagheri held with his Bahraini counterpart, Abdullatif bin Rashid Alzayani, he spoke about his country’s determination to respond to the assassination of Hamas political leader Ismail Haniyeh in Tehran last week.
Israel has not claimed responsibility for the attack, but it is widely presumed to have carried it out.