Արամ Երիցյանին կրկին ձերբակալել են
«Դատարան ներկայացնելու նպատակով։ Կրկին քննարկվելու է խափանման միջոցի հարցը»,-մանրամասնել է Ռոման Երիցյանը։
Ավելի վաղ արացախցի փաստաբանն ահազանգել էր, որ պարեկային ծառայության աշխատակիցները բռնության են ենթարկել եղբորը՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ, արցունքաբեր գազ են փչել եղբոր աչքերին։
ՆԳՆ-ից ի պատասխան հայտնել էին՝ անձը ծեծի չի ենթարկվել, նա չունի որևէ կոտրվածք։ Սրան ի պատասխան Ռոմեն Երիցյանը հրապարակեց տեսանյութ։
Արամ Երիցյանը ձերբակալվել էր, ինչից հետո նախաքննական մարմինը նրան կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել։  Օգոստոսի 5-ին կայացած նիստում դատավոր Նելլի Բաղդասարյանը մերժել էր Երիցյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը, իսկ ձերբակալումը  ճանաչվել էր ոչ իրավաչափ։

Artsakh man beaten by police rearrested
Aram Yeritsyan, an Artsakh Armenian beaten up by patrol police officers while being arrested for illegally parking his car in Yerevan last week, has been rearrested to appear in court.
His brother, lawyer Roman Yeritsyan, said on Wednesday that a first instance court in Yerevan was to hear a motion for his detention.
The lawyer accused police officers of assaulting and pepper spraying his brother, stating that he sustained hand and head injuries.
The Interior Ministry rejected the claims of police violence against the Artsakh man as "obvious lies". In response, Roman Yeritsyan published bodycam footage from one of the arresting police officers showing his brother’s mistreatment.
The Yerevan Court of General Jurisdiction on Sunday rejected a request to remand Aram Yeritsyan in custody and ruled his arrest illegal.