Բաքվի համար այս կետը «միջանցք» ունենալու հնարավորությունն է. Տիգրան Աբրահամյան
«Բաքուն և Երևանը պայմանավորվել են խաղաղության փաստաթղթի շուրջ բանակցություններից հանել և ավելի ուշ քննարկել կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցը:
Եթե Բաքվի համար այս կետը «միջանցք» ունենալու հնարավորությունն է, ապա Հայաստանի համար, դա տարիներ շարունակ շրջափակումը ճեղքելու հնարավորությունն է, որն, իհարկե, որևէ պայմաններում, չպետք է անել «միջանցքի» գնով:
Սակայն գանք մեկ այլ կարևոր հարցին: Ադրբեջանից պնդում են, որ այս քայլին են գնացել, որպեսզի իրենց համար առաջնահերթ` ՀՀ Սահմանադրության փոփոխության հարցը, հնարավոր լինի լուծել առավել կարճ ժամկետում:
Թե կոնկրետ ի՞նչ ուղղությամբ և ի՞նչ հարցեր են քննարկում կողմերը, պարզ է միայն խիստ հպանցիկ ու ընդհանուր գծերով:
Բայց առանցքային խնդիրներից մեկը շարունակում է մնալ սահմանների ճշգրտման հարցը, որի ուղղությամբ Ադրբեջանը վերջին 4 տարիներին կոնկրետ ակտիվ աշխատանք է տարել կա´մ ՀՀ-ից ագրեսիայի կա´մ շանտաժի գնով տարածքներ խլելով»:

Тигран Абрамян: Для Баку этот пункт – возможность получить «коридор»
Баку и Ереван договорились снять вопрос разблокировки региональных коммуникаций из  проекта мирного договора и обсудить его позднее, напомнил на своей странице в социальной сети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
Если для Баку, как отметил Абрамян, этот пункт – возможность получить «коридор», то для Армении – возможность прорвать продолжающуюся годами блокаду, чего, конечно, ни при каких обстоятельствах не следует добиваться ценой «коридора».
«Но рассмотрим другой важный вопрос. Азербайджан утверждает, что они пошли на этот шаг для того, чтобы приоритетный для них вопрос внесения изменения Конституции Республики Армения мог быть решен в кратчайшие сроки.
В каком конкретно направлении движутся и какие вопросы обсуждают стороны, понятно лишь очень поверхностно и в общих чертах.
Но одним из ключевых вопросов продолжает оставаться вопрос уточнения границ, над которым Азербайджан активно работал последние четыре года, отбирая территории у Армении путем агрессии или шантажа», – написал оппозиционный депутат.