Զախարովա. Արևմուտքը ապակառուցողական օրակարգ է առաջ մղում Հարավային Կովկասում
Արևմուտքը Հարավային Կովկասում ապակառուցողական օրակարգ է քարոզում, որի նպատակն է մասնատել տարածաշրջանը և քանդել պատմական կապերը Մոսկվայի հետ։ «ՌԻԱ նովոստի»-ին այդ մասին ասել է ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանը Ռուսաստանից ՝ «պոկելու» փորձերի մասին Պետդեպարտամենտի խոստովանությունները։
Ավելի վաղ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենն իր հայտարարության մեջ փաստացի խոստովանել էր, որ Վաշինգտոնը փորձում է պայմաններ ստեղծել Երևանի և Մոսկվայի հարաբերությունների խզման համար։ Նրա խոսքով՝ երկրի բնակչության զգալի մասը ցանկանում է հեռանալ Ռուսաստանից, իսկ ԱՄՆ-ն դրա համար պայմաններ է ստեղծում։
Մեկնաբանելով Օ՛Բրայենի խոսքերը՝ Զախարովան նշել է, որ «անշուշտ, արտաքին քաղաքականության համար պատասխանատու ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նման «անկեղծ խոստովանությունները» գրավեցին մեր ուշադրությունը։
«Սակայն նրանք զարմանք չառաջացրին, քանի որ Օ’Բրայենը ոչ մի նոր բան չասաց»,-հավելել է նա։
Զախարովայի խոսքով՝ ամերիկացի պաշտոնյան «միայն ստորագրել է այն բանի տակ, ինչի մասին իրենք պարբերաբար խոսում և զգուշացնում են իրենց գործընկերներին, այդ թվում՝ Երևանում, այն է՝ Արևմուտքը ապակառուցողական օրակարգ է քարոզում Հարավային Կովկասում, որի հիմնական նպատակը մեկն է՝ մասնատել տարածաշրջանը՝ ոչնչացնելով «Ռուսաստանի պատմական կապերն իր ավանդական դաշնակիցների ու հարևանների հետ»։
Ռուս դիվանագետն անհիմն է անվանել ԱՄՆ-ի հայտարարությունները, թե Հայաստանը ցանկանում է երես թեքել Ռուսաստանից։ Նա վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների միջև դարերի ընթացքում ձևավորված կապերը կդիմանան ամրության բոլոր փորձություններին, որոնց Արևմուտքը անհոգնել ենթարկում է տարածաշրջանը։
«Պատմության ընթացքում մենք բազմիցս ուս ենք տվել եղբայրական հայ ժողովրդին, և մտադիր ենք դա անել նաև ապագայում», -եզրափակել է Զախարովան։

The West is pushing forward a destructive agenda in the South Caucasus, whose goal is to fragment the region and destroy historical ties with Russia, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova told Sputnik.
Earlier, US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs James O'Brien in his statement actually admitted that Washington is trying to create conditions for a break between Yerevan and Moscow. He said a significant part of Armenia's population want to distance themselves from Russia, and the United States is creating conditions for this.
"The West is pushing forward a destructive agenda in the South Caucasus, the main goal of which is the same – to fragment the region’s space, destroying Russia’s historical ties with its traditional allies and neighbors," Zakharova said, commenting on O'Brien's words.
She added that the US statements that Armenia wants to turn away from Russia are unfounded, the ties between Russia and Armenia that have been formed over centuries will withstand all the tests of strength.
"As for O'Brien's unfounded assertions that Armenia wants to turn away from Russia, this is another example of the geopolitical engineering inherent in the Americans - the desire to fabricate in the eyes of the world community the 'reality' that Washington needs, which has nothing to do with what is actually happening," Zakharova said.