14 հազար կգ անպիտան հավի միսը թաղել են, ապա «Արմեն-Համիկ եղբայրներ»-ը քանդել են, տարել իրենց սառնարաններ
12:30 09/08/2024
Պետական եկամուտների կոմիտեի ներքին անվտանգության վարչության և ՊԵԿ ԱՏԳ մաքսային սպասարկման  և հսկողության վարչության աշխատակիցներն օրերս մասնակցել են «Արմեն-Համիկ եղբայրներ» ընկերության  կողմից 13 հազար 500 կգ ընդհանուր քաշով հավի մսի ոչնչացմանը:
ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ
գործողությունը կատարվել է Կոտայքի մարզի Ակունք համայնքի Կոտայք գյուղում` ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից տրված համապատասխան եզրակացության հիման վրա:  Ապրանքների ոչնչացումը կատարվել է թաղման եղանակով։
Նույն օրը` օգտագործման համար ոչ պիտանի ապրանքների թաղման եղանակով ոչնչացումից հետո, ՊԵԿ ներքին անվտանգության վարչության ու հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության աշխատակիցների կողմից իրականացված դիտարկումների արդյունքում պարզվել է, որ նշված ընկերության ներկայացուցիչներն այցելել են ոչնչացման վայր և քանդող տեխնիկայով կատարել են հողի քանդման և թաղված հավի միսը հողի տակից հանելու աշխատանքներ, որից հետո հանված ապրանքները տեղափոխել են «Արմեն-Համիկ եղբայրներ» ՍՊ ընկերության տարածք։
Իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում, «Արմեն-Համիկ եղբայրներ» ՍՊ ընկերության տարածքի պահեստային սառնարաններում ՊԵԿ ներքին անվտանգության ու հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունների աշխատակիցները հայտնաբերել են հողի տակից հանված ապրանքները, որոնց  տուփերին առկա են եղել հողի ակնհայտ հետքեր։
Կազմվել են համապատասխան արձանագրություններ, վերցվել են փորձանմուշներ։
Դեպքի վերաբերյալ կազմված նյութերի հիման վրա հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտե:

Компания в Котайке откопала тонны захороненного непригодного для потребления куриного мяса и вернула его на склад
Сотрудники Управления внутренней безопасности и Управления таможенного обслуживания и контроля в пунктах пропуска Комитета государственных доходов Армении на днях приняли участие в процедуре уничтожения компанией «Армен-Амик Егбайрнер» куриного мяса общим весом в 13 тыс. 500 кг.
Как сообщает пресс-служба ведомства, процедура была осуществлена в селе Котайк общины Акунк Котайкской области на основании соответствующего заключения, выданного Инспекционным органом безопасности продуктов питания.
Уничтожение продукции было осуществлено путем захоронения.
В тот же день, после уничтожения непригодной для использования продукции посредством захоронения, по результатам проведенного сотрудниками КГД мониторинга выяснилось, что представители указанной компании посетили место утилизации, при помощи спецтехники извлекли из-под земли захороненное куриное мясо. После этого они перевезли извлеченную продукцию на территорию ООО «Армен-Амик Егбайрнер».
Сотрудники КГД в результате проведенных мероприятий обнаружили извлеченные из-под земли товары в складском холодильнике на территории ООО, на коробках были видны следы земли.