Ադրբեջանական ցինիզմի հերթական դրսևորումը. ներկայացվել է Երևանի «օրհներգը»
Ալիևյան ռեժիմի նկրտումները Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ շարունակաբար աճում են։ «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամից նշում են, որ Միջազգայնորեն ճանաչված անկախ պետության տարածքն Ադրբեջանի պատմական հողեր հռչակելուց զատ՝ Բաքվի քարոզչամեքենան ակտիվ աշխատում է նաև մշակույթի, այդ թվում՝ երաժշտագիտության ոլորտում։
«Օրերս հրապարակվեց, իրենց կեղծ բնորոշմամբ, «Իրևանի թուրքական հանրապետության» պետական օրհներգը, որի բովանդակությունը Երևանը «օտար ձեռքերից ազատելու և հետ վերադարձնելու» մասին է։
Օրհներգի հեղինակն Ադրբեջանի ժողովրդական արտիստ, կոմպոզիտոր Ջավանշիր Գուլիևն է, ով, ինչպես ինքն է նշում, Իլհամ Ալիևի ֆավորիտն է և նախագահական վերջին ընտրություններում աջակցել է նրան։ «Օրհներգը» գրելու պատվեր Գուլիևը ստացել էր դեռևս 2021 թվականին։
Այստեղ ակնհայտ է «մեծ պատմաբան» Ալիևի նկրտումը՝ երաժշտագիտության ոլորտում ևս բարձունքներ նվաճելու և այդ բնագավառում նույնպես հավերժանալու։
Նշենք նաև, որ Ադրբեջանի Օպերայի և բալետի պետական ակադեմիական թատրոնի շենքը, որտեղ հնչել է «ստեղծագործությունը», նախագծել է ազգությամբ հայ ճարտարապետ Նիկոլայ Բաևը, և այն ժամանակին պատկանել է Մայիլյան եղբայրներին։
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը դատապարտում է Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ և անթույլատրելի է համարում միջազգայնորեն ճանաչված պետության մայրաքաղաքի մասին ադրբեջանական կամ թուրքական օրհներգի պատրաստումն ու տարածումը։ Հերթական անգամ պաշտոնական Բաքուն իրականացնում է ադրբեջանական հասարակության «ուղեղների լվացում» և շարունակում է հանրայնացնել ագրեսիվ, հակահայկական տրամադրությունները»,- նշում են Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամից։

Очередное проявление азербайджанского цинизма: представлен «гимн» Еревана
Посягательства алиевского режима на территорию Республики Армения не прекращаются. После объявления международно признанных территорий независимой страны историческими землями Азербайджана пропагандистская машина Баку активно работает также в сфере культуры, в том числе в сфере музыковедения. Об этом сообщают из Научно-аналитического фонда «Гегард».
«На днях был представлен так называемый государственный гимн "Иреванской турецкой республики", содержание которого сводится к "избавлению от рук чужих и возвращению" Еревана.
Автор гимна – народный артист Азербайджана, композитор Джаваншир Гулиев, который, по его собственной формулировке, является фаворитом Ильхама Алиева и во время последних президентских выборов поддерживал его. Заказ на создание «гимна» Гулиев получил еще в 2021 году.
В данном случае очевидно стремление «великого историка» Алиева завоевать высоты и обессмертить свое имя также в сфере музыковедения.
Отметим также, что здание Государственного академического театра оперы и балета Азербайджана, где прозвучало «произведение», спроектировал архитектор армянского происхождения Николай Баев, и в свое время здание принадлежало братьям Маилян.
Научно-аналитический фонд «Гегард» осуждает политику Азербайджана по отношению к Республике Армения и считает недопустимым создание и распространение азербайджанского или турецкого гимна о столице международно признанного государства. В очередной раз Баку осуществляет «промывание мозгов» азербайджанского общества и продолжает популяризировать агрессивные антиармянские настроения», – говорится в сообщении Фонда.