Շատ դժգոհ եմ այսօրվա դատական նիստից. Արսեն Բաբայան
«Շատ դժգոհ եմ այսօրվա դատական նիստից»,-Երևանի քրեական դատարանի Ավան նստավայրում «Իմնեմնիմի»-ի գործով նախնական դատական լսումներից հետո հայտնեց Վազգեն Սաղաթելյանի պաշտպան, փաստաբան Արսեն Բաբյանը։
Նա նշեց, որ երկու միջնորդություն էին ներկայացրել, որից մեկլը վերաբերում էր ապացույցների անթուլատրելիությանը, իսկ երկրորդը խափանման միջոցը վերացնելու մասով էր,  որոնք դատավորը մերժեց։
Բաբայանը հայտնեց, որ պաշտպանական կողմը համաձայն չէ դատարանի որոշման հետ և գտնում է, որ չպահպանվեց իրավունքի այն ամբողջությունը, որն ակնկալվում էր։

Lawyer unhappy with court decision in Armenian opposition activists' case
Attorney Arsen Babayan expressed discontent with the outcome of Wednesday’s court hearing in a case against opposition activists Vazgen Saghatelyan and Narek Samsonyan.
The activists, who co-host the Imnemnimi podcast, have been charged with “hooliganism” after using slur language to criticize Prime Minister Nikol Pashinyan’s plans for land surrender to Azerbaijan.
“I’m displeased with today’s court hearing,” Babayan told reporters after leaving the Criminal Court building.
He deplored the presiding judge’s decision to reject the defense requests regarding the inadmissibility of evidence and administrative control as a restraint measure against the opposition bloggers.