Կարմրուկի համաճարակային իրավիճակը կարող է որոշակիորեն սրվել՝ պայմանավորված զբոսաշրջության ակտիվությամբ. ԱՆ
11:20 14/08/2024
Կարմրուկի դեպքերը շարունակում են գրանցվել ինչպես այլ երկրներում, այնպես էլ` Հայաստանում: Համաճարակային իրավիճակը կարող է որոշակիորեն սրվել՝ ներկայումս զբոսաշրջության ակտիվությամբ պայմանավորված: Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարրությունից։
Նախօրեին ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակը նույնպես ահազանգել էր, որ Եվրոպայում, այդ թվում՝ Հայաստանում, կարմրուկի դեպքերը շարունակում են աճել. ընդ որում` այս տարվա ընթացքում Հայաստանում գրանցված կարմրուկի դեպքերի թիվն արդեն հասել է 2023 թվականի ընթացքում գրանցված դեպքերի ընդհանուր թվին:
2023 թ.-ին Հայաստանում գրանցվել է կարմրուկի 545 դեպք, որից 382-ը երեխաների շրջանում: 2024 թ.-ի օգոստոսի 5-ի դրությամբ` Հայաստանում արդեն իսկ գրանցվել է 543 հաստատված դեպք, որից 323-ը երեխաների շրջանում:
Ըստ վերջին հասանելի տվյալների՝ 2024 թվականի առաջին երեք ամսվա ընթացքում ԱՀԿ եվրոպական տարածաշրջանի 53 երկից 45-ում պաշտոնապես գրանցվել է կարմրուկի 56,634 դեպք և 4 մահ։ Հայաստանում մահվան 1 դեպք է գրանցվել 2023 թվականին:

Measles cases continue to spread both in Armenia and other countries. The epidemic situation may become somewhat aggravated due to the tourism season, Armenia's Ministry of Health reported on Wednesday.
UNICEF Armenian also warned that measles cases across Europe, including Armenia, continue to surge, with the number of measles cases recorded in Armenia this year have already reached the total number of cases reported throughout 2023. In 2023, 545 confirmed cases of measles were registered in Armenia, 382 of which were children. As of 5 August, 2024, already 543 confirmed cases of measles have been registered in Armenia, 323 of which are children.
According to the latest available data, 56,634 measles cases and four deaths were officially reported across 45 out of 53 countries in the WHO European Region during the first three months of 2024. Throughout 2023, 61,070 cases and 13 deaths were reported by 41 countries. In Armenia, one death was recorded in 2023.