Հլը մի հատ էդ կադրը պատկերացրեք՝ մաքսային ծառայողը ստիպում է, որ քաղաքացին թմրանյութ խմի. Ռուստամ Բադասյան
«Հլը մի հատ էդ կադրը պատկերացրեք՝ մաքսային ծառայողը, որը մեր հայրենակիցն է, քաղաքացին, ստիպում է, որ քաղաքացին թմրանյութ խմի»,-կառավարության հետնամուտքի մոտ լրագրողներին դիմեց ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով «Զվարթնոց» օդնավակայանում Բրազիլիայի քաղաքացու հետ տեղի ունեցած միջադեպին։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 8-ին ՆԳՆ-ից հայտնել էին, որ ժամը 23։55-ի սահմաններում «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնից ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանից շտապօգնության բժիշկների հերթապահ խումբը իրենց մոտ են տեղափոխել Բրազիլիայի միմահացած քաղաքացու։
Ըստ որոշ լրատվամիջոցների՝ հայ մաքսավորներն են ստիպել խմել թմրանյութով հեղուկը։
«Տեղի է ունեցել հետևյալը՝ անձը շատ մեծ հավանականությամբ տեղափոխել է թմրանյութ: Մեր ռիսկերի համակարգը թիրախավորել է, որ նա անպայման ենթակա է զննության: Զննության համար շշերը դուրս են բերվել, քաղաքացին, ենթադրաբար, կասկածները ցրելու համար որոշել է, որ կարող է ապացուցել խմելու տեսքով: Իհարկե, դա նորմալ ընթացակարգ չէ, եթե որևէ մեկը ոչ պրոֆեսիոնալ է կատարել իր պաշտոնեական պարտականությունները, պետք է պատասխաատվության ենթարկվի:
Կա քրեական վարույթ, քննչական կոմիտեն բոլոր հանգամանքները կպարզի»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը»,- ասաց Բադասյանը։

Рустам Бадасян: Вы можете представить, чтобы служащий таможни заставил гражданина выпить содержащую наркотики жидкость?
15:05 15/08/2024
«Вы только представьте себе эту картину: служащий таможни, который является нашим соотечественником, заставляет другого гражданина выпить наркотики», – заявил в ходе брифинга с журналистами председатель КГД Рустам Бадасян, обратившись к инциденту, произошедшему на днях с гражданином Бразилии в аэропорту «Звартноц» в Ереване.
Напомним, 8 августа из МВД сообщили, что около 23:55 из Медцентра «Астхик» в Центр оперативного управления МВД РА поступило сообщение о том, что дежурная группа врачей из аэропорта «Звартноц» доставила к ним умершего гражданина Бразилии. По данным некоторых СМИ, гражданина заставили выпить содержащую наркотики жидкость, после чего гражданин Бразилии скончался.
«Произошло следующее: этот гражданин, по всей вероятности, перевозил наркотики. Наша система рисков зафиксировала, что данное вещество подлежит проверке. Для проверки жидкость в бутылках была изъята, и гражданин Бразилии, предположительно, для отведения подозрений, решил выпить содержимое. Конечно, это ненормальная процедура, поскольку кто-то выполнил свои обязательства ненадлежащим образом, за что понесет ответственности.
Заведено уголовное производство, и уже следственный комитет установит все обстоятельства», – пояснил Р. Бадасян.