Չկա խաղաղության օրակարգ, կա Հայաստանի ադրբեջանացման օրակարգ. Շարմազանով
«Խաղաղության պայմանագիր չկա։ Ադրբեջանը  խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրում»,- Հակակոռուպցիոն դատարանում ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չի ստորագրվում խաղաղության պայմանագիր. «Հնարավոր է ստորագրվի ինչ-որ մի հռչակագիր, որն անհրաժեշտ է ընտրություններից առաջ հավաքական Արևմուտքին, ԱՄՆ-ին, բայց դա խաղաղության պայմանագիր չէ։ Ադրբեջանի նախագահը շատ պարզ արտաբերել է, թե ինչ պայմաններով է կնքելու խաղաղության պայմանագիր. ասել է՝  մինչև Հայաստանը չփոխի Սահմանադրությունը, խաղաղության պայմանագիր չի կնքվելու։
Չկա խաղաղության օրակարգ։ Առհասարակ, կա Հայաստանի ադրբեջանացման օրակարգ։ Դա հերթական հռչակագրային թղթի կտոր է, որպեսզի ցույց տան, որ իրենց գործընկեր, թե ով է, թե  իրենց շահերի սպասարկող Փաշինյանը խաղաղություն է  բերում, բայց սա Հայաստանի ադրբեջանացում է։ Խաղաղության պայմանագիր չկա, Ադրբեջանը դրանով որևէ պարտավորություն չի ստանձնում»։

Шармазанов: Нет мирной повестки, есть лишь повестка по азербайджанизации Армении
«Нет никакого мирного соглашения. Азербайджан не подпишет мирный договор», – заявил представитель Исполнительного органа Республиканской партии (РПА), бывший вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов в беседе с журналистами во дворе Антикоррупционного суда.
Он отметил, что между Арменией и Азербайджаном отсутствует процесс по подписанию мирного договора: «Возможно, будет подписана какая-либо декларация, которая необходима коллективному Западу, США, но это не мирный договор. Президент Азербайджана ясно выразился, на каких условиях будет подписано мирное соглашение. Он заявил, пока Армения не внесет изменения в Конституцию, договор не подпишут.
Во-вторых, нет мирной повестки. В целом, есть азербайджанская повестка Армении. Я считаю это всё азербайджанизацией Армении. Нет никакого мирного договора, Азербайджан по договору не берет на себя каких-либо обязательств».