Վրաստանն ու Ադրբեջանը համատեղ երկաթուղային ընկերություն են ստեղծել
Վրաստանի և Ադրբեջանի երկաթուղային օպերատորները ստեղծել են համատեղ ձեռնարկություն՝ BTKI Railways, որը պատասխանատու կլինի Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթուղային գծի Մարաբդա-Կարցախի հատվածի ենթակառուցվածքի շահագործման և կառավարման համար: Այս մասին գրում է sputnik-georgia.ru կայքին։
Նշվում է, որ «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի և «Մարաբդա-Կարցախի երկաթուղի» ՍՊԸ-ի կողմից ստեղծված ընկերությունը նույնպես պատասխանատու կլինի բեռնափոխադրումների արդյունավետ կազմակերպման և նոր բեռների ներգրավման համար։
«Այդ ձեռնարկության միջոցով Ադրբեջանի և Վրաստանի համատեղ ջանքերը ուղղված կլինեն նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային կապերի, հատկապես Միջին միջանցքի ներուժի ամրապնդմանը», - ասվում է հայտարարության մեջ։

Georgia and Azerbaijan have established a joint venture, BTKI Railways, to manage the Baku-Tbilisi-Kars railway's section from Marabda in Georgia to Kartsakhi near the border of Turkey, Agenda.ge reported on Wednesday, citing the Azerbaijan Railways.
The BTKI Railways was established by the subsidiary companies of Azerbaijan Railways and Marabda-Kartsakhi Railways based on the international agreement signed between the two countries, the Baku-Tbilisi-Kars Railways said.
The length of the Georgian section of the new Baku-Tbilisi-Kars railway line - connecting Azerbaijan, Georgia, and Turkey - is 180 km, which includes a 27-km long railway track of European standards, the company noted and added that the freight carrying capacity was five million tonnes annually.