Դավիթ Տոնոյանին բանտի մոտ դիմավորում են որպես պատերազմի հերոսի, մյուս պատերազմի հերոսը Զոհրաբ Մնացականյանն է. Քաղաքագետ
«Դավիթ Տոնոյանին բանտի մոտ դիմավորում են որպես պատերազմի հերոսի, մյուս պատերազմի հերոսն այդ ժամանակվա ԱԳՆ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն է։
Արժեքների վերջնական ոչընչացում է ընթանում։
Երկուսի արձանները պետք է տեղադրել Երևանի մուտքի մոտ, երկրորդին ավելի մոնումենտալ ոճով, ու քաղաքի բանալիները հանձնել Ալիևին»։
Որպես մեկնաբանության՝ նա նաև նշել է. «Ողջ աշխարհը գիտեր, որ պատերազմ է սկսվում, բոլոր կողմերից զգուշացնում էին, անգամ օրն էր հայտնի, իսկ ՊՆ նախարարը Եվրոպայում ծնունդ էր նշում, իսկ մեծ քանակությսմբ զինվորներ զորամասերի ռմբակոծությունից զոհվեցին, որովհետև դրանք լքելու հրաման չէին տվել։
Ուղղակի դատել չեն կարող, որովհետև գերագույն պատասխանատուի գործերն էլ կբացվեն, ինչը դատարանում սպառնացել էր»։

Политолог: Давида Тонояна встречают у тюрьмы как героя войны, другой герой войны – Зограб Мнацаканян
«Давида Тонояна встречают у тюрьмы как героя войны, другой герой войны – глава МИД того времени Зограб Мнацаканян.
Идет окончательное разрушение ценностей.
Памятники обоих должны быть установлены при въезде в Ереван, второй должен быть выполнен в более монументальном стиле, а ключи от города должны быть переданы Алиеву».
Он также отметил: «Весь мир знал, что начинается война, предупреждали со всех сторон, даже день был известен, а министр обороны праздновал свой день рождения в Европе, и от бомбардировок воинских частей погибло большое количество солдат, потому что им не было приказано покинуть их.
Просто их судить не могут, поскольку будут раскрыты все дела верховного ответственного, о чем уже пригрозили в суде».