ԵՄ-ն բարձրացրել է կապիկի ծաղիկի սպառնալիքի մակարդակը
Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնը (ECDC) բարձրացրել է կապիրի ծաղիկի՝ mpox վիրուսով վարակման ռիսկի մակարդակը ընդհանուր բնակչության և ճանապարհորդների համար: dw.com-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Ստոկհոլմում գործող ECDC-ն։
«Եվրոպայի և Աֆրիկայի միջև սերտ կապերի պատճառով մենք պետք է պատրաստ լինենք վիրուսի Clade 1 շտամով վարակման նոր ներմուծվող դեպքերի», - Reuters-ը մեջբերում է վարչության ղեկավար Պամելա Ռենդի Վագների խոսքերը:
Օգոստոսի 15-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հաստատել է Շվեդիայում հիվանդի վարակման դեպք mpox վիրուսի նոր շտամով՝ Clade Ib-ով, ընդգծելով, որ վարակը տեղի է ունեցել Աֆրիկայում։
ԱՀԿ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր Աֆրիկայում վիրուսի տարածման համար տագնապի ամենաբարձր մակարդակը՝ բռնկումն անվանելով հանրային առողջապահության ոլորտում միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ:
Ի՞նչ է «Կապիկի ծաղիկը»
Այն վիրուսային ծագման հիվանդություն է, որը հիմնականում արձանագրվում է Կենտրոնական և Արևմտյան Աֆրիկայի որոշ  երկրներում:
Վիրուսը փոխանցվում է կա՛մ վարակված կենդանու կծելուց, կա՛մ վայրի կենդանու միսն ու մորթին օգտագործելուց, հազվադեպ՝  մարդու կամ վիրուսով բաղարկված նյութի հետ շփումից: Վիրուսն օրգանիզմ է թափանցում վնասված մաշկի, շնչառական ուղիների կամ լորձաթաղանթների (աչք, քիթ, բերան, սեռական ուղի) միջոցով:
Գաղտնի շրջանը  5-21 օր է,
Ախտանշանները` տենդ, սաստիկ գլխացավ, լիմֆատիկ հանգույցների մեծացում, ցավ մեջքի շրջանում, մկանացավ, արտահայտված թուլություն:
Տենդի սկզբից 1-3 օր անց ի հայտ է գալիս ցանավորումը, որը սկսվում է դեմքի շրջանից, ապա տարածվում մարմնի տարբեր հատվածներում:
Հիվանդությունը սովորաբար թեթև է ընթանում,  շատերը վերականգնվում են մի քանի շաբաթվա ընթացքում, սակայն որոշ դեպքերում  կարող է հանգեցնել բարդությունների և նույնիսկ մահվան (մահաբերությունը 0-11%):
Ապացուցվել է, որ նախկինում բնական ծաղիկի դեմ կատարված պատվաստումը 85 %-ով արդյունավետ է նաև «Կապիկի ծաղիկ» հիվանդության համար։ Ներկայումս ԱՀԿ-ի կողմից հաստատված երկու պատվաստանյութ օգտագործվում է այս հիվանդության դեմ:

Для населения Германии в данный момент вирус mpox не представляет серьезной угрозы, заявил министр здравоохранения ФРГ Карл Лаутербах, пишет DW.
Европейский центр по профилактике заболеваний и борьбе с ними (ECDC) повысил уровень риска, связанного с вирусной инфекцией mpox (ранее известной как оспа обезьян), в отношении широких слоев населения и путешественников в районах, где были зафиксированы случаи заболевания, с "низкого" до "умеренного". Об этом сообщает расположенный в Стокгольме ECDC в пятницу, 16 августа.
"Из-за тесных связей между Европой и Африкой мы должны быть готовы к новым "завезенным" случаям заражения штаммом вируса Clade 1", - приводит агентство Reuters слова главы ведомства Памелы Ренди Вагнер.
Заражение вирусом mpox пациента в Швеции
15 августа Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) подтвердила случай заражения пациента в Швеции новым штаммом вируса mpox - Clade Ib, подчеркнув, что заражение произошло в Африке.
Ранее ВОЗ объявила самый высокий уровень опасности в связи с распространением вируса в Африке, назвав вспышку "чрезвычайной ситуацией в области здравоохранения, имеющей международное значение".
О вирусе mpox
Вирус mpox передается человеку от зараженных животных, а также от человека к человеку через физический контакт. Симптомы заражения включают лихорадку, мышечные боли и кожную сыпь с гнойными прыщами и волдырями.
Министр здравоохранения Германии Карл Лаутербах (Karl Lauterbach), комментируя выявление случая инфицирования mpox в Швеции, подчеркнул, что для населения ФРГ в данный момент этот вирус не представляет серьезной угрозы. "Случай в Швеции ничего не изменит в оценке риска для Германии и Европы", - заявил Лаутербах.