ԵՄ-ն բարձրացրել է կապիկի ծաղիկի սպառնալիքի մակարդակը
Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման եվրոպական կենտրոնը (ECDC) բարձրացրել է կապիրի ծաղիկի՝ mpox վիրուսով վարակման ռիսկի մակարդակը ընդհանուր բնակչության և ճանապարհորդների համար: dw.com-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Ստոկհոլմում գործող ECDC-ն։
«Եվրոպայի և Աֆրիկայի միջև սերտ կապերի պատճառով մենք պետք է պատրաստ լինենք վիրուսի Clade 1 շտամով վարակման նոր ներմուծվող դեպքերի», - Reuters-ը մեջբերում է վարչության ղեկավար Պամելա Ռենդի Վագների խոսքերը:
Օգոստոսի 15-ին Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հաստատել է Շվեդիայում հիվանդի վարակման դեպք mpox վիրուսի նոր շտամով՝ Clade Ib-ով, ընդգծելով, որ վարակը տեղի է ունեցել Աֆրիկայում։
ԱՀԿ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր Աֆրիկայում վիրուսի տարածման համար տագնապի ամենաբարձր մակարդակը՝ բռնկումն անվանելով հանրային առողջապահության ոլորտում միջազգային նշանակության արտակարգ իրավիճակ:
Ի՞նչ է «Կապիկի ծաղիկը»
Այն վիրուսային ծագման հիվանդություն է, որը հիմնականում արձանագրվում է Կենտրոնական և Արևմտյան Աֆրիկայի որոշ  երկրներում:
Վիրուսը փոխանցվում է կա՛մ վարակված կենդանու կծելուց, կա՛մ վայրի կենդանու միսն ու մորթին օգտագործելուց, հազվադեպ՝  մարդու կամ վիրուսով բաղարկված նյութի հետ շփումից: Վիրուսն օրգանիզմ է թափանցում վնասված մաշկի, շնչառական ուղիների կամ լորձաթաղանթների (աչք, քիթ, բերան, սեռական ուղի) միջոցով:
Գաղտնի շրջանը  5-21 օր է,
Ախտանշանները` տենդ, սաստիկ գլխացավ, լիմֆատիկ հանգույցների մեծացում, ցավ մեջքի շրջանում, մկանացավ, արտահայտված թուլություն:
Տենդի սկզբից 1-3 օր անց ի հայտ է գալիս ցանավորումը, որը սկսվում է դեմքի շրջանից, ապա տարածվում մարմնի տարբեր հատվածներում:
Հիվանդությունը սովորաբար թեթև է ընթանում,  շատերը վերականգնվում են մի քանի շաբաթվա ընթացքում, սակայն որոշ դեպքերում  կարող է հանգեցնել բարդությունների և նույնիսկ մահվան (մահաբերությունը 0-11%):
Ապացուցվել է, որ նախկինում բնական ծաղիկի դեմ կատարված պատվաստումը 85 %-ով արդյունավետ է նաև «Կապիկի ծաղիկ» հիվանդության համար։ Ներկայումս ԱՀԿ-ի կողմից հաստատված երկու պատվաստանյութ օգտագործվում է այս հիվանդության դեմ:

The European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) on Friday raised its risk level for mpox, a day after global health officials confirmed the first infection with a new strain of the virus outside Africa, in Sweden, Reuters reported.
The EU public health body's head said there will be more imported cases of the new mpox strain in Europe in the coming weeks, though the risk of sustained transmission remains low.
The World Health Organization on Wednesday declared mpox a global public health emergency, its highest form of alert, following an outbreak in the Democratic Republic of Congo that had spread to neighbouring countries.
The global health body is due to host an emergency meeting on Friday to discuss ways to ensure fair global access to tests, treatments and vaccines for the virus, a leading official said.
Mpox, a viral infection that causes pus-filled lesions and flu-like symptoms, is usually mild but can kill. Two strains are now spreading in Congo - the endemic form of the virus, clade I, and a new offshoot called clade Ib.
The ECDC on Friday raised its risk level assessment for mpox to "moderate" from "low" for sporadic cases appearing in the EU, and asked countries to maintain high levels of awareness among travellers visiting from affected areas. The agency said the overall risk to the population had gone up from "very low" to "low".
"Due to the close links between Europe and Africa, we must be prepared for more imported clade I cases," its director Pamela Rendi Wagner said.
Pakistan also confirmed on Friday a case of the mpox virus in a patient who had returned from a Gulf country, though it was not clear whether it was of the new variant or of the clade that has been spreading globally since 2022.