Սեպտեմբերի 9-11-ն կայանալիք «Երևան երկխոսություն» համաժողովին հրավիրվել են փորձագետներ ավելի քան 80 երկրներից և կազմակերպություններից
10:56 17/08/2024
ՀՀ ԱԳ նախարարության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 9-11-ն կանցկացվի «Երևան երկխոսություն» համաժողով։  Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ուղերձով. «Աշխարհն արագորեն փոխվում է մեր աչքի առաջ։ Գլոբալ հարաբերությունների փոփոխվող պատկերը, միջազգային իրավունքի քայքայումը, բազմակողմ համակարգի ճգնաժամը լուրջ մարտահրավերներ են ներկայացնում:
Ժողովրդավարությունը բախվում է բարդությունների: Խաղաղության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության նվազումը սպառնում է խարխլել համաշխարհային կարգի հիմքերը: Հիբրիդային սպառնալիքներն ու կլիմայի փոփոխությունն ազդում են մարդկանց ամենօրյա կյանքի վրա աշխարհի ավելի շատ անկյուններում:
Միևնույն ժամանակ մենք ականատես ենք լինում Ասիայի և Եվրոպայի միջև ավելի լավ փոխկապակցվածության և նոր ճանապարհների ապահովման փնտրտուքի, ինչպես նաև թվայնացման, նորարարության ոլորտներում տեխնոլոգիական նշանակալի առաջընթացի:
Բոլոր փոփոխությունները ցույց են տալիս, որ ամուր, համախոհ դերակատարների հետ և արժեքների վրա հիմնված գործընկերությունն ավելի էական է, քան երբևէ:
Մեր տարածաշրջանը` Հարավային Կովկասը, որը պատմականորեն եղել է մշակութային և խոշոր առևտրային ուղիների հատման կետում, այսօր կանգնած է կարևոր խաչմերուկում: Այն բախվել է հսկայական ցնցումների, այդ թվում՝ այնպիսի զարգացումների, որոնք մեծապես ազդել են մարդկային կյանքի և տարածաշրջանի ընդհանուր տնտեսական զարգացման, դրա ներկայի և ապագայի վրա: Մենք այս պահին պատմական հանգրվանում ենք՝ ավելի խաղաղ, ապահով և բարեկեցիկ ապագայի ճիշտ ընտրություն կատարելու, ճիշտ ճանապարհով ընթանալու իրական հնարավորությամբ։
Երկխոսությունն ու բաց քննարկումները վակուումը լրացնելու կարևոր նախապայման են և յուրահատուկ միջոց: Անցկացվելով առաջին անգամ՝ «Երևան երկխոսությունը» կապահովի կարևոր հարթակ՝ հնչեցնելու թիրախային ​​հարցեր, տարբերվող կարծիքներ ու համադրվող պատասխաններ, որոնելու կայուն լուծումներ: Այդ նպատակով մենք հրավիրել ենք դիվանագիտության, քաղաքականության, գործարար, գիտության և մշակույթի ոլորտի առաջնորդների և փորձագետների ավելի քան 80 երկրներից և կազմակերպություններից: Մենք սպասում ենք բոլորի ակտիվ մասնակցությանն ու ներդրումին՝ նպատակ ունենալով հասցեագրել մերօրյա հրատապ խնդիրները՝ «Ապագան կառուցելով այսօր»»:

Yerevan Dialogue to be held on September 9-11
In his message ahead of the Yerevan Dialogue international conference to be held on 9-11 September upon the initiative of the Armenian Foreign Ministry, Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated:
“The world is changing rapidly before our eyes. The evolving landscape of global relations, the erosion of international law, the crisis of multilateralism present stark challenges. Democracy is under strain. The decline of cooperation on peace and security threatens to fray the very fabric of the global order. The hybrid threats and climate change continue to affect daily livelihood in more places of the globe.
At the same time, we witness a quest for better connectivity and new routes to connect Asia and Europe as well as remarkable digitalization, innovation and technological advancement.
All these changes make it clear that strong, like-minded, and value-based partnerships are more essential than ever.
Our region, the South Caucasus, historically a cultural highway and major trade pathway, stands at an important crossroads today. It has been facing tremendous upheavals, including those that have deeply affected human lives and the region’s overall economic development, its present and future. We are at a historic juncture with a real opportunity to make a right choice, to take a right path towards a more peaceful, secure and prosperous future.
Dialogue and open conversations are both prerequisites and a unique way to fill in the vacuum. Yerevan Dialogue, convening for the first time, in the capital of Armenia, will provide a vital platform to ask critical questions, voice diverging opinions and converging insights while seeking sustainable solutions. With this in mind, we have invited both leaders and experts from diplomacy, politics, business, academia and culture from more than 80 countries and organizations. We look forward to all contributions aiming to address the pressing issues of our time, Shaping Tomorrow Today.”