Սեպտեմբերի 9-11-ն կայանալիք «Երևան երկխոսություն» համաժողովին հրավիրվել են փորձագետներ ավելի քան 80 երկրներից և կազմակերպություններից
10:56 17/08/2024
ՀՀ ԱԳ նախարարության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 9-11-ն կանցկացվի «Երևան երկխոսություն» համաժողով։  Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ուղերձով. «Աշխարհն արագորեն փոխվում է մեր աչքի առաջ։ Գլոբալ հարաբերությունների փոփոխվող պատկերը, միջազգային իրավունքի քայքայումը, բազմակողմ համակարգի ճգնաժամը լուրջ մարտահրավերներ են ներկայացնում:
Ժողովրդավարությունը բախվում է բարդությունների: Խաղաղության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության նվազումը սպառնում է խարխլել համաշխարհային կարգի հիմքերը: Հիբրիդային սպառնալիքներն ու կլիմայի փոփոխությունն ազդում են մարդկանց ամենօրյա կյանքի վրա աշխարհի ավելի շատ անկյուններում:
Միևնույն ժամանակ մենք ականատես ենք լինում Ասիայի և Եվրոպայի միջև ավելի լավ փոխկապակցվածության և նոր ճանապարհների ապահովման փնտրտուքի, ինչպես նաև թվայնացման, նորարարության ոլորտներում տեխնոլոգիական նշանակալի առաջընթացի:
Բոլոր փոփոխությունները ցույց են տալիս, որ ամուր, համախոհ դերակատարների հետ և արժեքների վրա հիմնված գործընկերությունն ավելի էական է, քան երբևէ:
Մեր տարածաշրջանը` Հարավային Կովկասը, որը պատմականորեն եղել է մշակութային և խոշոր առևտրային ուղիների հատման կետում, այսօր կանգնած է կարևոր խաչմերուկում: Այն բախվել է հսկայական ցնցումների, այդ թվում՝ այնպիսի զարգացումների, որոնք մեծապես ազդել են մարդկային կյանքի և տարածաշրջանի ընդհանուր տնտեսական զարգացման, դրա ներկայի և ապագայի վրա: Մենք այս պահին պատմական հանգրվանում ենք՝ ավելի խաղաղ, ապահով և բարեկեցիկ ապագայի ճիշտ ընտրություն կատարելու, ճիշտ ճանապարհով ընթանալու իրական հնարավորությամբ։
Երկխոսությունն ու բաց քննարկումները վակուումը լրացնելու կարևոր նախապայման են և յուրահատուկ միջոց: Անցկացվելով առաջին անգամ՝ «Երևան երկխոսությունը» կապահովի կարևոր հարթակ՝ հնչեցնելու թիրախային ​​հարցեր, տարբերվող կարծիքներ ու համադրվող պատասխաններ, որոնելու կայուն լուծումներ: Այդ նպատակով մենք հրավիրել ենք դիվանագիտության, քաղաքականության, գործարար, գիտության և մշակույթի ոլորտի առաջնորդների և փորձագետների ավելի քան 80 երկրներից և կազմակերպություններից: Մենք սպասում ենք բոլորի ակտիվ մասնակցությանն ու ներդրումին՝ նպատակ ունենալով հասցեագրել մերօրյա հրատապ խնդիրները՝ «Ապագան կառուցելով այսօր»»:

В МИД Армении анонсировали проведение международной конференции «Ереванский диалог»
Анонсируя международную конференцию «Ереванский диалог», которая состоится 9-11 сентября по инициативе министерства иностранных дел Республики Армения, министр иностранных дел Арарат Мирзоян отметил в своем обращении:
«Мир стремительно меняется на наших глазах. Меняющаяся картина глобальных отношений, эрозия международного права, кризис многосторонней системы представляют собой серьёзные вызовы.
Демократия оказывается перед лицом трудностей. Ослабление сотрудничества в области мира и безопасности ставит под угрозу основы глобального порядка. Гибридные угрозы и изменение климата влияют на повседневную жизнь людей во многих уголках мира.
В то же время мы являемся свидетелями поиска новых возможностей для укрепления связей между Азией и Европой, новых путей, а также значительного технологического прогресса в областях цифровизации и инноваций.
Все эти изменения показывают, что крепкие партнерские отношения с единомышленниками, основанные на общих ценностях, являются как никогда важными.
Наш регион, Южный Кавказ, исторически находившийся на пересечении культурных и важнейших торговых путей, сегодня находится на важном перекрестке. Он столкнулся с огромными потрясениями, включая события, значительно повлиявшие на жизнь людей и общее экономическое развитие региона, его настоящее и будущее. Сейчас мы находимся на историческом перепутье, где есть реальная возможность сделать правильный выбор в пользу более мирного, безопасного и процветающего будущего.
Диалог и открытые обсуждения являются важным условием и уникальным инструментом для заполнения вакуума. «Ереванский диалог», проводимый впервые, станет важной платформой для поднятия актуальных вопросов, обсуждения различных мнений и взаимодополняющих ответов в поисках устойчивых решений. С этой целью мы пригласили лидеров и экспертов в области дипломатии, политики, бизнеса, науки и культуры из более чем 80 стран и организаций. Мы надеемся на активное участие и вклад каждого для решения насущных проблем современности, «выстраивая будущее сегодня».