Ցավոք՝ Հայաստանը բացակայում է տարածաշրջանում այսօր տեղի ունեցող զարգացումներից. Լարիսա Ալավերդյան
«Բաքու Շոյգուի այցից հետո հայտարարվում է, որ այսպես ասած «Զանգեզուրյան միջանցքը» հանվել է բանակցություններից և դրանից հետո պաշտոնական այցով Ադրբեջան է գնում ուժեղ, միջուկային զենքի քանակով առնվազն ԱՄՆ-ի հետ հավասար պետության նախագահը»,- ասուլիսում ասաց հասարակական-քաղաքական գործիչ Լարիսա Ալավերդյանը՝ անդրադառնալով Բաքու կատարած Պուտինի այցին։
Բանախոսը նկատեց, որ Պուտինի այցից հետո հայտարարվում է, որ «Զանգեզուրյան միջանցքը հանվում է բանակցություններից, բայց մնում է կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը։
Ալավերդյանը նշեց, որ Բաքվում քննարկվել են լուրջ հարցեր։
Նրա խոսքով, այցը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը մեծացնում է իր դերակատարությունը տարածաշրջանում, իսկ Հայաստանի իշխանությունը մեջքով է շրջվել Ռուսաստանին, ինչը սխալ քաղաքականության հետևանք է։
«Այն, ինչ տեղի է ունենում, անշուշտ, ցույց է տալիս որ Հայաստանի ղեկավարությունը ոչ պատահականորեն, կարծես թե գործ չունի անելու։ Այնպես չէ որ ծանրաբեռնված են գործով և հեծանիվով հանգիստ շրջում են։ Ամենեևին՝ ոչ։ Նրանց ասել են՝ դուք հանգիստ մնացեք, ձեր գործը չէ, մենք գիտենք, թե ինչ պետք է տեղի ունենա։
Ես մեծ ցավով եմ ասում, որ Հայաստանը որպես միավոր բացակայում է այսօրվա տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներից։ Այսօր չկա Հայաստանի ազգային շահերը ներկայացնող սուբյեկտ։
Այն որ Ալիևը և Ադրբեջանն ավելացնում են իրենց գինը որպես տարածաշրջանային սուբյեկտ՝ միաժամանակ զրոյացվում է Հայաստանի դերակատարությունը տարածաշրջանում»,- ասաց Լարիսա Ալավերդյանը։

Лариса Алавердян: К сожалению, Армения отсутствует в происходящих сегодня в регионе событиях
«После визита Шойгу Баку заявляет, что так называемый “Зангезурский коридор” снят с повестки переговоров и после этого в Баку с визитом отправляется президент сильного, равного как минимум по количеству ядерного оружия с США государства», – заявила на пресс-конференции общественно-политический деятель Лариса Алавердян, обратившись к визиту президента РФ Владимира Путина в Баку.
Спикер отметила, что после визита Путина заявили, что «Зангезурский коридор снимается с повестки переговоров, но остается вопрос разблокировки коммуникаций».
Л. Алавердян отметила, что в Баку обсуждались довольно серьезные вопросы.
По её словам, визит демонстрирует, что Азербайджан увеличивает свою роль в регионе, а власти Армении повернулись спиной к России, что является следствием неправильной политики.
«Происходящее, безусловно, показывает, что руководству Армении не случайно, похоже, нечего делать. Не так, что они перегружены работой, а свободно ездят на велосипедах. Им сказали, чтобы они спокойно сидели, это не их дело.
Я с большой болью говорю, что Армения как единое целое отсутствует в происходящих сегодня в регионе событиях. Сегодня нет субъекта, представляющего национальные интересы Армении.
Тот факт, что Алиев и Азербайджан повышают свою цену в качестве регионального образования, одновременно сводит на нет роль Армении в регионе», – подчеркнула Л. Алавердян.