Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ հետխորհրդային տարածքի որոշ երկրներ «ցանկանում են Ռուսաստանից ինչ-որ բան վերցնել, բայց փոխարենը ոչինչ չտալ»։
«Մենք (Բելառուսն ու Ռուսաստանը) իրականում նույն նավակի մեջ ենք, եթե այն շրջվի, երկուսս էլ կխեղդվենք, և՛ Ռուսաստանը, և՛ Բելառուսը, ի՞նչ թաքցնենք (դաշնակցային հարաբերությունները )։ Մենք չեն սկսում մատի շուրջ պտտացնել, ինչպես մեր որոշ հետխորհրդային պետություններ են անում։ Նրանք ուզում են Ռուսաստանից ինչ-որ բան վերցնել, բայց փոխարենը ոչինչ չեն տալիս»,-ասել է Լուկաշենկոն «Россия» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որը երկուշաբթի երեկոյան ցուցադրել է բելառուսականը Բելառուս 1-ը։
Լուկաշենկոն ասել է, որ «գործերն այդպես առաջ չեն գնա»։ «Եկեք միասին լինենք, հեռու չէ ժամանակը, երբ դուք կգաք նույն Ռուսաստան և կխնդրեք աջակցություն և օգնություն։ Ղազախստանում ինչ-որ բան եղավ՝ ո՞ւմ դիմեցին՝ Չինաստանին, Հնդկաստանին, Պակիստանին։ Ո՛չ, Պուտինին ասացին՝ օգնե՛ք, իսկ մենք (ՀԱՊԿ) տեղակայվեցինք (ուժերը), կեսօրից հետո մեր ինքնաթիռները վայրէջք կատարեցին այնտեղ և ամեն ինչ իրենց տեղը դրեցին»,-«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, հայտարարել է Լուկաշենկոն։
Նա վստահություն է հայտնել, որ արտակարգ իրավիճակների դեպքում ԱՊՀ երկրները կդիմեն Ռուսաստանի ու Բելառուսի օգնությանը։
Բելառուսի նախագահը նաև կոչ է արել չկորցնել հետխորհրդային տարածքում կառուցված տնտեսական կապերը։ «Ի՞նչ է, Ղազախստանին կամ Ուզբեկստանին իրենց ապրանքներով սպասում են Ամերիկայում, թե՞ Եվրամիությունում... Ոչ, նրանք խնդրում են Ռուսաստանում վաճառել դրանք։ Հետևաբար, ինչու կորցնենք այն, ինչ ունենք, եկենք ավելացնենք եղածի վրա»:
Նա անդրադարձել է նաև Հայաստանի ղեկավարության քաղաքականությանը. «Ո՞ւմ են պետք հայերը, բացի մեզնից։ Թող զարգացնեն իրենց տնտեսությունը և սևեռվեն նրա վրա, ինչ ունեն։ Ի՞նչ Ֆրանսիա, ի՞նչ Մակրոն (նախագահը)։ Վաղը Մակրոնը չի լինի, և բոլորը կմոռանան Հայաստանին»,-ասել է նա։

Лукашенко: Кому армяне нужны кроме нас? Никому они не нужны
Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил, что некоторые страны постсоветского пространства "от России хотят что-то взять, а взамен ничего не дать", сообщает РИА Новости.
"Мы (Беларусь и Россия – ред.) фактически в одной лодке. Опрокинется – оба утонем, и Россия и Беларусь. Чего нам скрывать (союзнические отношения – ред.)? Мы (Беларусь - ред.) не начинаем юлить, как некоторые наши постсоветские государства: от России хотят что-то взять, а взамен ничего не дать", - сказал Лукашенко в интервью телеканалу "Россия", которое показал в понедельник вечером белорусский телеканал "Беларусь 1".
Лукашенко заявил, что "так дело не пойдет". "Давайте будем вместе. Время недалеко, когда придете к той же России и будете просить поддержки и помощи. Просить не у кого… В Казахстане что-то случилось – кого просили? Китай, Индию, Пакистан? Нет, к Путину (президенту России – ред.) – помогите. И мы (ОДКБ – ред.) перебросили туда (силы – ред.) , в течение полудня наши самолеты там приземлялись, - утихомирили (беспорядки в январе 2022 года – ред.). Я не в упрек говорю…" - сказал Лукашенко.
Он выразил уверенность, что в случае экстренных ситуаций страны СНГ обратятся за помощью к России и Беларуси.
Президент также призвал не терять экономические связи, выстроенные на постсоветском пространстве. "Что, Казахстан или Узбекистан с их товарами ждут в Америке или Евросоюзе? Нет… В России просятся продать. Общий рынок. Зачем терять то, что есть? Давайте к этому добавлять", - отметил Лукашенко.
Он также коснулся политики руководства Армении. "Кому армяне нужны кроме нас? Никому они не нужны. Пусть развивают свою экономику и ориентируются на то, что у них есть. Какая Франция, какой Макрон (президент – ред.)? Завтра не будет Макрона и все забудут про Армению", - сказал он.