Ինչո՞ւ որևէ դերակատար պետք է քննարկման առարկա դարձնի հայկական շահը, եթե նույնիսկ ՀՀ իշխանությունն իր երկրի շահերից չի գործում. Աբրահամյան
«Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթի ցանկացած հիշատակում պետք է դիտարկվի դրա բոլոր կետերի իրականացման համատեքստում»,- նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Երբ ժամանակին Հայաստանի կառավարիչը տարօրինակ շտապողականությամբ այդ փաստաթղթի կապիտուլյացիոն դրութներն էր կատարում` Արցախի տարբեր շրջաններ հանձնում, դեռ այն ժամանակ կանխատեսվում էր, որ Ադրբեջանն իր մասնաբաժին պարտավորությունները չէր կատարելու:
Եթե որևէ բանակցությունում հիմք է ընդունվում եռակողմ հայտարարությունը, ապա այդտեղ հստակ պետք է խոսվի Արցախի, արցախցիների վերադարձի և նրանց անվտանգության երաշխիքների դրույթների մասին:
Հայաստանի իշխանությունը երկիրը վերածել է փորձադաշտի, կենցաղային առևտրի օբյեկտի:
Իսկ ինչո՞ւ որևէ դերակատար պետք է քննարկման առարկա դարձնի հայկական շահը, եթե նույնիսկ ՀՀ իշխանությունն իր երկրի շահերից չի գործում:
Այս խնդիրը միայն առաջին հայացքից է ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում արտացոլվում:
Որևէ երկիր այսպիսի իշխանությանը չի´ հարգում, շահերի հետ հաշվի չի´ նստում:
Միայն կօգտագործեն ու կուղարկեն այնտեղ, որտեղ սովորաբար հայտնվում են անպետք ու շարքից հանված իրերը և առարկաները»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Т. Абрамян: Почему какой-либо актор должен делать интересы Армении предметом обсуждения, если даже власти РА не действуют в интересах своей страны?
12:35 21/08/2024
«Любое упоминание Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года должно рассматриваться в контексте реализации всех его пунктов», – пишет на своей странице в социальной сети Facebook секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
«Когда в свое время руководитель Армении со странной поспешностью выполнял капитуляционные положения этого документа – сдавал различные районы Арцаха, уже тогда прогнозировалось, что Азербайджан не выполнит свои долевые обязательства.
Если в каких-либо переговорах заявление берут за основание, то нужно четко говорить об Арцахе, возвращении арцахцев и положениях гарантий их безопасности.
Власти Армении превратили страну в поле для экспериментов, объект бытового торга.
И почему какой-либо актор должен делать интересы Армении предметом обсуждения, если даже власти Республики Армения не действуют в интересах своей страны?
Эта проблема отражается на отношениях с Российской Федерацией лишь на первый взгляд. Ни одна страна не уважает такие власти, не учитывает их интересы.
Они будут их только использовать и отправят туда, где обычно оказываются бесполезные и вышедшие из строя вещи и предметы», – отметил депутат.